Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Gorajec/Dzień Wolności Chłopskiej

Kwiecień 28, 2018

170 lat temu na terenie południowo-wschodniej Polski (Galicja), odbyła się największa, bezkrwawa rewolucja społeczna, która zmieniła życie tysięcy chłopów. Dziś o niej prawie nikt nie pamięta. Jedynym miejscem, gdzie ciągle świętuje się rocznice zniesienia pańszczyzny jest Gorajec (Podkarpacie). Jeśli bliska ci WOLNOŚĆ przybądź 28 kwietnia na 170 Dzień Wolności Chłopskiej.

https://www.facebook.com/events/202517903844036/

Niewiele w naszej historii radosnych świąt, tym bardziej takich, które odwołują się do tradycji chłopskiej, my postanowiliśmy to zmienić. Chcemy ogłosić dzień zniesienia pańszczyzny świętem narodowym, radosnym, jednoczącym ludzi i narody. Tak jak to się stało w roku 1848 w Galicji.
Zapraszamy na warsztaty tańców tradycyjnych, potańcówkę, wspólne śpiewanie przy ognisku i grę wiejską „Po wolność!” i nocny koncert. Razem postaramy się przenieść w czasie, powróci do korzeni, przypomnieć zapomnianą historię.
Dla chłopa galicyjskiego rok 1848 był przełomowym momentem. To właśnie wtedy dzięki zniesieniu obowiązku pańszczyźnianego odbyła się wielka, bezkrwawa, społeczna rewolucja, wraz ze zniesieniem pańszczyzny w wiejski lud wstąpiła nadzieja na odmianę losu, na tak upragnioną swobodę-wolność.
Dlaczego postanowiliśmy przypomnieć o tym wydarzeniu właśnie w Gorajcu? Ponieważ dla dawnych mieszkańców tej niewielkiej podkarpackiej wsi zniesienie pańszczyzny miało wyjątkowe znaczenie, żeby je upamiętnić na rozdrożach gromadnie ustawiono monumentalny dziękczynny krzyż, przy którym co roku odbywały się rocznicowe uroczystości, a Hrehorij Wójtow własnym sumptem ufundował do miejscowej cerkwi obraz „Pamiątka zniesienia pańszczyzny w Gorajcu”.

Szczegóły

Data:
Kwiecień 28, 2018

Miejsce

Gorajec
Gorajec, podkarpackie Polska + Google Map