Jarmark Galicyjski w Narolu [FOTO]

Za nami kolejny Jarmark Galicyjski w Narolu.

Wydarzenia, jak co roku trwały kilka dni. Były potyczki sportowe, prelekcje, kulinaria i koncerty.

Teatr Amatorski FLORIANUM po raz dziewiąty zaprosił widzów na swoją premierę do Centrum Koncertowo-Wystawienniczego w Narolu, inaugurując XIX Jarmark Galicyjski w Narolu. Artyści wrócili do twórczości Aleksandra Fredry, na którego tekstach oparli swoje przedstawienie. Spektakl „Co będzie ?” zaprezentowali w wypełnionej po brzegi dawnej cerkwi na Krupcu. Scenariusz oparli na utworach znanych i mniej znanych. Tym razem zaskoczyli widzów nie tylko wyborem utworów i interpretacją, ale również kostiumami i charakteryzacją oraz jak co roku… niespodziankami, choć do tych widzowie już przywykli…

        Aleksandra Fredrę znamy przede wszystkim jako autora komedii „Zemsta”, „Śluby panieńskie”, „Pan Jowialski” czy „Pan Geldhab”. „Zemstą” Teatr Florianum zainaugurował swoją działalność w 2009 roku. Fredro to także poeta, autor satyr, bajek i twórca wierszowanych utworów, w których pojawia się humor. W jego bajkach pobrzmiewają mądrości ludowych przysłów. Autor posługując się zwierzęcymi bohaterami, prezentuje prawdy życiowe, krytykuje obłudę i negatywne zachowanie ludzi. Bajki Fredry nie są wyłącznie przeznaczone dla dziecięcych czytelników, mają uniwersalny charakter. Kpina, żart, dobry humor towarzyszą refleksjom o ludzkim świecie, chociaż często, jak to w bajkach bywa – ukrytego pod maską zwierząt. Zawiść, obłuda, fałsz, pochlebstwa, tchórzostwo i nieuczciwość – wszystko to rejestruje w bajkach poeta, wnikliwy obserwator świata. Celna obserwacja wad społeczeństwa połączona z talentem do opowiadania plastycznych historii, sprawiły, że pisarstwo Fredry weszło do języka potocznego. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, że „mówimy Fredrą”. Co będzie, jeśli grupa przypadkowych osób „porozmawia Fredrą”?

Zespół tworzą osoby dorosłe i młodzież, które zdecydowały się poświęcić swój wolny czas, by społecznie pracować nad realizacją przedstawień teatralnych. Przedstawienie „Co będzie ?” to dziewiąty spektakl przygotowany przez Teatr Amatorski „Florianum”.

Wystąpili: Krzysztof Szawara, Marta Chodasewicz, Sylwia Świętojańska, Wiesław Ciećka, Małgorzata Kołodziej, Marek Pudełko i Tomasz Pawelec. Scenariusz i reżyseria: Dorota Szularz, Elżbieta Wajs, Sylwia Świętojańska. Muzyka i dźwięk: Grzegorz Patałuch. Akompaniament: Filip Lasota. Scenografia: Grzegorz Wajs. Dyrektor artystyczny: Krzysztof Świętojański. Realizacja: Teatr Amatorski FLORIANUM w Narolu.

W spektaklu wykorzystano utwory Aleksandra Fredy: Życie snem, Bańka, Rolnik i byk, Zysk i strata, Paweł i Gaweł, Najczęściej sprzeczka z niczego się wznieci…, Czyżyk i zięba, Żona, Żale męża, Kos i dzierlatka, Bajeczka o osiołku, Co będzie?, Stan rzeczy prawdziwy, Pająki, Małpa w kąpieli, Wiatr i noc, Motyle, Trzeba by, Gościnne role.

Narolskie Centrum Informacji (NCI)
foto: Marcin Materniak


W sobotę w Narolu odbyła się czwarta już edycja Turnieju Oldbojów „Parkowa CUP 35+”, w której zagrali piłkarze, którzy ukończyli 35 rok życia. W zmaganiach na Stadionie Miejskim w Narolu stawiło się siedem ekip oldbojów: gospodarze Oldboys Narol Team, Hetman Laszki-Oldboje, Horyniec-Zdrój-Oldboje, Starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje, Oldboys Orkan Bełżec, Tomasovia Oldboys’ Team oraz reprezentacja powiatu lubaczowskiego Traper Lubaczów. Zespoły rywalizowały jednocześnie na dwóch boiskach o prawo gry w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Jak się okazało po ostatnim meczu w obu klasyfikacjach triumfowały zespoły powiatowe. W Lidze Mistrzów zwyciężyła reprezentacja powiatu lubaczowskiego Traper Lubaczów, a w Lidze Europy zespól Starostwa Tomaszów Lubelski. Organizatorzy oprócz pucharów i dyplomów dla każdej z ekip przyznali również wyróżnienia indywidualne dla najlepszego bramkarza, zawodnika i strzelca Turnieju.

FAZA GRUPOWA

Grupa A:

Oldboys Orkan Bełżec – Oldboys Narol Team 1:1
Horyniec-Zdrój-Oldboje – Hetman Laszki-Oldboje 0:1
Oldboys Orkan Bełżec – Horyniec-Zdrój-Oldboje 1:4
Oldboys Narol Team – Hetman Laszki Oldboje 5:0
Oldboys Orkan Bełżec -Hetman Laszki Oldboje 1:3
Oldboys Narol Team – Horyniec-Zdrój-Oldboje 1:0

Tabela

1. Oldboys Narol Team 7 pkt (7-1)
2. Hetman Laszki Oldboje 6 pkt (4-6)
3. Horyniec-Zdrój-Oldboje 6 pkt (5-3
4. Oldboys Orkan Bełżec 1 pkt (3-6)

Grupa B:

Traper Lubaczów – Starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje 1-1
Tomasovia Oldboys’ Team – Traper Lubaczów Oldboys 0:0
Tomasovia – Starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje 4-1

Tabela:

1. Tomasovia Oldboys’ Team 4 pkt (4-1)
2. Traper Lubaczów Oldboys 2 pkt (1-1)
3. starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje 1 pkt (2-5)

Faza Finałowa – Liga Europy:

Oldboys Orkan Bełżec – Starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje 2:2
Horyniec-Zdrój-Oldboje – Starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje 2:6
Oldboys Orkan Bełżec – Horyniec-Zdrój-Oldboje 2:1

Faza finałowa – Liga Mistrzów:

Mecz o 3 miejsce:
Tomasovia Oldboys’ Team – Hetman Laszki Oldboje 6-1

FINAŁ – mecz o 1 miejsce:
Oldboys Narol Team – Traper Lubaczów Oldboys 0:0 (k.2:3)

Klasyfikacje końcowe:

Liga Europy:

1. Starostwo Powiatu Tomaszowskiego-Oldboje 4 (8:4)
2. Oldboys Orkan Bełżec 4 (4:3)
3. Horyniec-Zdrój-Oldboje 0 (3:8)

Liga Mistrzów:

1. Traper Lubaczów Oldboys
2. Oldboys Narol Team
3. Tomasovia Oldboys’ Team
4. Hetman Laszki Oldboje

Wyróżnienia indywidualne:

Król strzelców – Ireneusz Baran (Tomasovia – 7 goli)
Najlepszy Piłkarz Turnieju – Marian Wiatrowski (Oldboys Narol Team)
Najlepszy Bramkarz – Adam Radwan (Traper Lubaczów Oldboys)

ORGANIZATORZY:

BURMISTRZ MIASTA I GMINY NAROL
AKADEMIA MŁODEGO PIŁKARZA W NAROLU
MIEJSKI KLUB SPORTOWY ROZTOCZE NAROL

SPONSORZY:

URZĄD MIASTA I GMINY NAROL, DRINK BAR – PIZZERIA – PARKOWA, BANK SPÓŁDZIELCZY W NAROLU
DOMOWE WYROBY WĘDLINIARSKIE – IRENA i ZBIGNIEW PUDEŁKO, AFAR BUS, ART TRADE WYROBY DOMOWE – ZBIGNIEW WOLAŃCZYK, ATHLETIC PEA – SWIM FIT – Nauka Pływania.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym za okazaną pomoc i wsparcie przy organizacji Turnieju Parkowa Cup 2018.

Narolskie Cnetrum Informacji (NCI), foto: tomaszów.pl


W dniach 12-15 lipca, w Narolu odbył się XIX Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza. W tym roku podczas Narolskiego święta oprócz tradycyjnych elementów jarmarku rozstrzygnięto aż pięc konkursów kulinarnych, których tematem przewodnim była dziczyzna. Inauguracja Dni Narola odbyła w czwartek, kiedy to po raz dziewiąty swoją premierę „Co będzie?” przedstawił narolski Teatr FLORIANUM. Dzień później w miejscowej szkole podstawowej rozmawiano o walorach i problemach polskich lasów, podczas konferencji „Dobrodziejstwa polskich lasów” oraz przeprowadzono konkurs pn. „Polskie smaki kniei” dla przetwórców dóbr leśnych. Głównym dniem Jarmarku była sobota, podczas której odbyła się piąta edycja Konkursu Kulinarnego „Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro”, w ramach Kulinarnego Puchar Polski 2018. Pod auspicjami Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni przeprowadzono konkurs, którego zwycięzcą – podobnie jak przed rokiem – okazała się reprezentacja Hotelu Blue Diamond z Trzebowniska – Grzegorz Adamarek i Dariusz Osika, którzy reprezentować będą narolski konkurs w Kulinarnym Pucharze Polski. W tym roku po raz pierwszy do Narola zawitał Konkurs „Na Szlaku Kulinarnym Wschodniej Polski”, w którym wyłoniono najlepszy produkt tradycyjny wschodniej Polski oraz najładniejsze stoisko na kulinarnym szlaku wschodniej Polski. W tym dniu przeprowadzono III Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Narol, w którym zwyciężyło Koło Gospodyń z Kadłubisk. W kolejnym konkursie dla przedstawicieli firm zajmujących się przetwórstwem dóbr leśnych zwyciężył Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Kabanos” z Przecławia. Piątym konkursem podczas Jarmarku Galicyjskiego był Konkurs dla Kół Łowieckich „Smaki Roztocza”. Przez cały dzień trwały liczne występy artystów, pokazy i atrakcje, a narolski rynek zamienił się w ryneczek produktów tradycyjnych, na którym dominowały wyroby z dziczyzny, wędliniarskie, miody, chleby, przetwory oraz wszelakie inne regionalne produkty i specjały. W tym dniu w wielkim kotle przygotowywany był galicyjski gulasz po okiem Vladimira Ivana ze Słowacji, którego zakosztować mógł każdy. Tradycyjnie już czterodniowe święto Narola zakończył piknik rodzinny na Stadionie Miejskim…

         XIX Jarmark Galicyjski zainaugurował w czwartek Teatr Amatorski FLORIANUM z Narola premierą spektaklu „Co będzie ?” opartego na utworach Aleksandra Fredy. W wypełnionej po brzegi dawnej cerkwi na Krupcu, już po raz dziewiąty artyści spotkali się z widzami na premierze swojego spektaklu.

W piątek po południu w Szkole Podstawowej w Narolu w odbyła się konferencja, podczas której rozmawiano o skarbach polskich lasów i problemach na jakie napotykają, pn. „Dobrodziejstwa polskich lasów”. Prelegentami podczas konferencji byli: dr inż. Nauk leśnych Kazimierz Szabla – Nadleśniczy w stanie spoczynku w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, pełniący przez siedemnaście lat funkcje Dyrektora RDLP w Zielonej Górze i Katowicach, Izabella Byszewska – Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Leszek Mazan – dziennikarz, publicysta, autor wielu książek, w tym o Galicji. Wcześniej przeprowadzono konkurs „Polskie smaki kniei” dla przetwórców dóbr leśnych. Jurorzy pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej ocenili dania przygotowane przez 3 firmy. Pierwsze miejsce zajął Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Kabanos” z Przecławia za kiełbasę z dzika, drugie miejsce zdobył „Wyrób wędlin Bogusław Szymański” z Nowego Sioła za udziec z dzika, a trzecie miejsce przypadło Zakładowi Mięsnemu „Smak Górno” sp. z o.o. za kiełbasiankę z Górna.

Głównym dniem XIX Jarmarku Galicyjskiego w Narolu była sobota. Oficjalnego otwarcia dokonali wspólnie Jerzy Cypryś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Stanisław Woś – Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Grażyna Zagrobelna – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz Janusz Skalski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Narol.

W tym dniu na miejskim rynku i przed ratuszem odbył się V Konkurs Kulinarny ”Galicyjskie Smaki – Wczoraj, Dziś i Jutro” w ramach Kulinarnego Pucharu Polski. Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Gawlika wyłoniło tegorocznego zwycięzcę, którym została – podobnie jak przed rokiem – reprezentacja Hotelu Blue Diamond z Trzebowniska – w składzie Grzegorz Adamarek i Dariusz Osika, którzy reprezentować będą narolski konkurs w Kulinarnym Pucharze Polski. Drugie miejsce zajęła drużyna reprezentująca Restaurację Percheron z Krakowa, a trzecie miejsce reprezentacja Tawerny Marina z Tarnobrzega. Tytuł „Galicyjski Kucharz Roku 2018” oraz Puchar Polskiej Akademii Smaku przypadły Maciejowi Undziakiewiczowi i Dominice Kurko z Zamku Dubiecko.

W rywalizacji profesjonalistów wzięło udział 9 drużyn konkursowych z Warszawy, Poznania, Trzebowniska, Dubiecka, Ząbek, Katowic, Krakowa, Rzeszowa i Tarnobrzega. Głównymi składnikami ocenianych dań były: polędwiczki z sarniny, grzyby kurki, jagody (czarne) leśne, miód wielokwiatowy, które wpisywały się program „Zdrowa żywność z polskich lasów” promujące markę „Dobre z lasu”.

W tym roku po raz pierwszy do Narola zawitał Konkurs „Na Szlaku Kulinarnym Wschodniej Polski”, obejmujący województwa: podlaskie, lubelskie i podkarpackie. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Zofii Kochan – Dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gosp. Mieniem Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach. W konkursie na najlepszy produkt tradycyjny wschodniej Polski zwyciężyła Winnica Steckich z Jarosławia za wino Rose. Drugie miejsce zdobyli Agnieszka i Marcin Bielec – Produkty Mleczarskie S.C. z Aulakowszczyzny za ser koryciński swojski z ziołami. Trzecia lokata przypadła firmie Vita Natura Eco Susz z Wandalina za sos czereśniowy. Jurorzy oceniali także najładniejsze stoisko na kulinarnym szlaku wschodniej Polski. W tej kategorii zwyciężyło stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Florianki z Narola, przed stoiskiem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Fajsławice oraz stoiskiem Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi.

Już po raz trzeci do rywalizacji i oceny przez znamienite jury pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej stanęły panie z ośmiu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Narol, które przygotowywały dania z udźca jelenia. Zwyciężyło KGW z Kadłubisk za Jelenia w grzybach. Drugie miejsce zajęło KGW z Narola Wsi za Pulpety z jelenia w sosie grzybowym. Trzecie miejsce zajęło KGW z Woli Wielkiej za Gulasz z jelenia z warzywami i leśnymi grzybami.

Specjalnie na tegoroczny Jarmark Galicyjski zorganizowano konkurs dla Kół Łowieckich. Do rywalizacji przystąpiło 6 Kół, które przygotowały 11 dań z dziczyzny. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Izabelli Byszewskiej pierwsze miejsce przyznała Kołu Łowieckiemu „Knieja” z Narola za Schab z dzika przekładany grzybami, drugie miejsce zajęło Koło Łowieckiemu „Roztocze nr 61” z Zamościa za Paszteciki z głowizną z dzika i polędwicą z jelenia”, a trzecie miejsce przypadło Kołu Łowieckiemu „Wilk” z Zamościa za „Smalec z dzika Ostoja”.

Jak w poprzednich edycjach, wsparciem dla sprawnego przeprowadzenia konkursów kulinarnych, obsługą serwisową uczestników konkursu oraz pomocą logistyczną zajmowała się grupa uczniów z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Oleszyc pod opieką Pani Agaty Dudzińskiej.

Na rynku w wielkim kotle pod okiem Vladimira Ivana ze Słowacji przygotowywany był galicyjski gulasz, którego zakosztować mógł każdy, a gościem specjalnym był Kevin Aiston (Europa da się lubić), który wraz z Małgorzatą Stach z Mielca serwowali przybyłym na rynek gościom popularne racuchy ze śmietaną i borówkami.

W sobotę na narolskim rynku można było spotkać wielu wystawców prezentujących regionalne, roztoczańskie potrawy i specjały. Narolski rynek zmienił się w ryneczek produktów tradycyjnych, na którym dominowały wyroby z dziczyzny, wędliniarskie, miody, chleby, przetwory oraz wszelakie inne regionalne produkty i specjały. Scena rozbrzmiewała muzyką i teren wokół ratusza miejskiego zamienił się w dawny galicyjski jarmark. Oprócz współczesnych wystawców i artystów można było obejrzeć twórców ludowych, którzy prezentowali ginące zawody. Były również stoiska z twórczością rękodzielniczą. Można było kupić tradycyjne chleb na zakwasie z pieca, sery, wędliny czy miody. Bezpośrednio z Narola nadawało Radio Rzeszów i Telewizja Rzeszów.

Na scenie występowały zespoły folklorystyczne, miejscowe zespoły dziecięce oraz soliści, chór seniorów “Tanew”, zespół sygnalistów Echo Karpaty przy RDLP w Krośnie. Na scenie i przed ratuszem odbyły się pokazy kunsztu kulinarnego jurorów oraz nowoczesnych technologii kulinarnych. Muzyką i tańcem bawili zebranych “Uśmiechnięte Buziaki”, “Es-Floor” „The Harpagans”, „Dzikie Jabłka” oraz gwiazda tegorocznej imprezy – zespół „De Mono” z Andrzejem Krzywym. Specjalnym gościem tegorocznego zespołu był Zespół Pieśni i Tańca „Vagonar” z Popradu na Słowacji. Ostatnim akcentem muzycznym soboty była dyskoteka, którą prowadził DJ Irvin.

Jarmark Galicyjski – Dni Narola to również zmagania sportowe. W piątek na Stadionie Sportowym w Narolu odbył się już po raz czwarty Turniej Oldbojów Parkowa Cup 35+. Siedem drużyn z powiatów lubaczowskiego i tomaszowskiego walczyło o triumf w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Jak się okazało po ostatnim meczu w obu klasyfikacjach triumfowały zespoły powiatowe. W Lidze Mistrzów zwyciężyła drużyna powiatu lubaczowskiego Traper Lubaczów, przed Oldboys Narol Team i Tomasovia Oldboys’ Team. W Lidze Europy triumfowało Starostwo Tomaszów Lubelski przed Oldboys Orkan Bełżec i Horyniec-Zdrój-Oldboje. Natomiast w niedzielę rozegrano Turniej o Puchar Burmistrza dla drużyn z narolskiej gminy. Tutaj trofeum przypadło MKS Roztocze Narol, drugie miejsce zajął LKS Leśnik Płazów, a trzecie LKS Roztocze Ruda Różaniecka. W turnieju wyróżniono najlepszego zawodnika, którym został Andrzej Zuchowski z Narola.

Właśnie na Stadionie Sportowym w Narolu zakończono tegoroczny dziewiętnasty Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza. Podczas Pikniku Rodzinnego można było wypocząć w gronie przyjaciół i rodziny. Były atrakcje i zabawy dla dzieci, stragany, stoiska z napojami i lodami oraz występy muzyczne. Dzieci mogły wziąć udział zabawach integracyjnych, a dorośli wysłuchać koncertów scenicznych i występów wokalnych. Na scenie pojawiły się kolejno: Kapela ludowa „Pogranicze” z Lubyczy Królewskiej, chór „Tanew” oraz zespół „Blayzers” . Zabawę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami, którą prowadził DJ Blaggo. XVIII Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza nie odbyłby się bez mistrzów i autorytetów świata kulinarnego. Warsztaty kulinarne, pięć konkursów kulinarnych, pokazy kunsztu i nowoczesnych technologii kulinarnych. To wszystko pod okiem najwyższej klasy ekspertów i znawców kuchni.

W tym roku do Narola przybyli: Izabella Byszewska – Prezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Jan Zwoliński – Wiceprezes Zarządu Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, Hieronim Błażejak – Wiceprezes Polskiej Akademii Smaku, Krzysztof Gawlik – MasterChef – ekspert kulinarny – wiceprezes Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, Piotr Szczygielski – członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Grażyna Uściska – szef kuchni, Wojciech Balicki – szef kuchni, Jan Filipczyk – szef kuchni, Michał Kudyk – szef kuchni, Zbigniew Łęgowski – szef kuchni, Marcin Purgacz – Ambasador Marki Podkarpackie Smaki i Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki i Krystian Zalejski.

Kolejny Jarmark już za rok, tradycyjnie w drugim tygodniu lipca.

Obszerne relacje i zdjęcia na stronie www.gok.narol.pl oraz profil FB GOK Narol

Narolskie Cnetrum Informacji (NCI), foto: NCI, Marcin Materniak, Tadeusz Wolanin, GOK Narol