Przejścia graniczne

Roztocze jest regionem, który mieści się w granicach Polski i Ukrainy. Drogowym przejściem granicznym łączącym region jest Hrebenne-Rawa Ruska. Położone jest w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 17 (w przyszłości droga ekspresowa S17) i ukraińska droga magistralna M09. DK nr 17 to najkrótsza droga z Warszawy, Lublina i Zamościa do Lwowa. Z przejścia do centrum Lwowa jest 70 km. Przejście otwarte zostało w 1991 roku. Początkowo miało status przejścia międzypaństwowego. 26 lutego 2007 roku zakończyła się jego modernizacja. Obecnie po stronie polskiej jest tu 16 pasów dla samochodów ciężarowych i osobowych (po 8 na wjeździe do Polski i wyjeździe z Polski) oraz 2 dla autokarów.

Odległości do przejścia granicznego Hrebenne-Rawa Ruska z roztoczańskich miejscowości. Odległość z przejścia do Lwowa wynosi 70 km.

Zwierzyniec – 70 km

Krasnobród – 44 km

Susiec – 39 km

Horyniec-Zdrój – 44 km

Tomaszów Lubelski – 25 km

Józefów – 53 km

Szczebrzeszyn – 80 km

Narol – 26 km

Zamość – 61 km

Inne pobliskie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą:

Zosin-Uściług – położone w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 74 i ukraińska N22.

Korczowa-Krakowiec – położone w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 4 (w przyszłości autostrada A4) i ukraińska droga magistralna M10 (w przyszłości autostrada M10).

Drogowe przejście graniczne w Dorohusku posiada status przejścia międzynarodowego dla ruchu osobowego i towarowego bez ograniczeń. Funkcjonuje w systemie całodobowym. Odprawa graniczna na wjazd i wyjazd dokonywana jest na terytorium Polski przez polskie służby graniczne według kolejności: wjazd/wyjazd Straż Graniczna, Służba Celna.

Odprawa graniczna dokonywana jest na 25 pasach ruchu:
Wjazd do RP – 14 pasów ruchu:
6 pasów przeznaczonych dla ruchu osobowego, które oznaczone są ledowymi tablicami świetlnymi na których sekwencyjnie pojawiają się oznaczenia pasów ruchu zgodne z kodeksem granicznym Schengen, naprzemiennie z oznaczeniami dotyczącymi rodzaju ruchu:
1 pas ruchu dla autobusów i pojazdów korpusu dyplomatycznego, z oznaczeniem All Passports busses naprzemiennie z CD/CCD Priorytet,
1 pas ruchu z oznaczeniem UE, EOG, CH, na przemian z Nic do oclenia,
4 pasy ruchu z oznaczeniem All Passports, na przemian z Nic do oclenia.
8 pasów przeznaczonych dla ruchu towarowego:
2 pasy ruchu z oznaczeniem ob. UE, EOG, CH,
5 pasów ruchu z oznaczeniem All Passports, (w tym 2 pasy dla pustych zestawów ciężarowych),
1 pas manewrowy.
Wyjazd z RP – 11 pasów ruchu:
6 pasów przeznaczonych dla ruchu osobowego:
1 pas ruchu dla autobusów i pojazdów korpusu dyplomatycznego, z oznaczeniem All Passports busses /  naprzemiennie z CD/CCD Priorytet
1 pas ruchu z oznaczeniem UE, EOG, CH
1 pas ruchu z oznaczeniem MRG naprzemiennie z „VISA NOT REQUIRED”,

1 pas ruchu z oznaczeniem All Passports,
2 pasy ruchu z oznaczeniem All Passports na jednym z nich naprzemiennie z Tax Free na drugim e-service only TAX FREE
5 pasów przeznaczone dla ruchu towarowego:
1 pas ruchu z oznaczeniem ob. UE, EOG, CH,
3 pasy ruchu z oznaczeniem All Passports,
1 pas ruchu manewrowy.
Kolejowe przejście graniczne Dorohusk – Jagodzin.

Kolejowe przejście graniczne w Dorohusku posiada status przejścia granicznego dla międzynarodowego ruchu osobowo – towarowego. Przejście funkcjonuje całodobowo. Graniczna stacja kolejowa jest oddalona od granicy państwa o 2000 metrów, jest końcową stacją PKP na szlaku kolejowym Lublin-Dorohusk. Od granicy państwa w kierunku stacji granicznej biegną 2 tory kolejowe o prześwitach 1435 mm (tor normalny) i 1520 mm (tor szeroki, który prowadzi do bazy paliw w miejscowości Zawadówka). Na stacji znajdują się 4 torowiska o prześwicie 1520 mm i 7 o prześwicie 1435 mm, bocznica wraz z rampą do rozładunku towarów, przychodzących z głębi kraju oraz 2 perony przeznaczone do  komunikacji kolejowej w ruchu lokalnym i międzynarodowym.
Na stacji tej obsługiwany jest ruch pasażerski w relacji międzynarodowej (2 pociągi w ciągu doby), ruch towarowy (ok. 2 pociągów w ciągu doby).

Kolejowe przejście graniczne Hrebenne-Rawa Ruska

Przejście graniczne na linii nr 69 położone w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska.

Przejście zostało otwarte w 1996 roku. Do Rawy Ruskiej, dokąd prowadzi tor o normalnym rozstawie szyn (1435 mm), kursowała jedna para pociągów (pociąg “Roztocze”) z i do Warszawy. Przejście kolejowe było dostępne jedynie dla obywateli Polski i Ukrainy (znajdujące się obok drogowe przejście graniczne otwarte jest dla obywateli wszystkich państw). Wejście Polski do UE wymusiło wprowadzenie wiz dla obywateli Ukrainy, co skutkowało znacznym spadkiem i tak niewielkiej liczby podróżujących. Z tego powodu 4 lipca 2005 zlikwidowano ostatni pociąg do Rawy Ruskiej i od tego czasu przejście jest nieczynne, mimo początkowych zapowiedzi uruchomienia pociągu wahadłowego Rawa Ruska-Hrebenne.

UWAGA! Aby pojechać na Ukrainę należy mieć ważny paszport!

Do Lwowa zawiezie Państwa Biuro Turystyczne Quand.

Czas oczekiwania na granicy sprawdzamy tutaj:

https://granica.gov.pl/index_wait.php?p=u&v=pl&k=w