Przejścia graniczne

Roztocze jest regionem, który mieści się w granicach Polski i Ukrainy. Drogowym przejściem granicznym łączącym region jest Hrebenne-Rawa Ruska. Położone jest w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 17 (w przyszłości droga ekspresowa S17) i ukraińska droga magistralna M09. DK nr 17 to najkrótsza droga z Warszawy, Lublina i Zamościa do Lwowa. Z przejścia do centrum Lwowa jest 70 km. Przejście otwarte zostało w 1991 roku. Początkowo miało status przejścia międzypaństwowego. 26 lutego 2007 roku zakończyła się jego modernizacja. Obecnie po stronie polskiej jest tu 16 pasów dla samochodów ciężarowych i osobowych (po 8 na wjeździe do Polski i wyjeździe z Polski) oraz 2 dla autokarów.

Odległości do przejścia granicznego Hrebenne-Rawa Ruska z roztoczańskich miejscowości. Odległość z przejścia do Lwowa wynosi 70 km.

Zwierzyniec – 70 km

Krasnobród – 44 km

Susiec – 39 km

Horyniec-Zdrój – 44 km

Tomaszów Lubelski – 25 km

Józefów – 53 km

Szczebrzeszyn – 80 km

Narol – 26 km

Zamość – 61 km

Inne pobliskie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą:

Zosin-Uściług – położone w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Horodło. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 74 i ukraińska N22.

Korczowa-Krakowiec – położone w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Do przejścia dochodzą polska droga krajowa nr 4 (w przyszłości autostrada A4) i ukraińska droga magistralna M10 (w przyszłości autostrada M10).

Kolejowe przejście graniczne Hrebenne-Rawa Ruska

Przejście graniczne na linii nr 69 położone w województwie lubelskim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Lubycza Królewska.

Przejście zostało otwarte w 1996 roku. Do Rawy Ruskiej, dokąd prowadzi tor o normalnym rozstawie szyn (1435 mm), kursowała jedna para pociągów (pociąg „Roztocze”) z i do Warszawy. Przejście kolejowe było dostępne jedynie dla obywateli Polski i Ukrainy (znajdujące się obok drogowe przejście graniczne otwarte jest dla obywateli wszystkich państw). Wejście Polski do UE wymusiło wprowadzenie wiz dla obywateli Ukrainy, co skutkowało znacznym spadkiem i tak niewielkiej liczby podróżujących. Z tego powodu 4 lipca 2005 zlikwidowano ostatni pociąg do Rawy Ruskiej i od tego czasu przejście jest nieczynne, mimo początkowych zapowiedzi uruchomienia pociągu wahadłowego Rawa Ruska-Hrebenne.

UWAGA! Aby pojechać na Ukrainę należy mieć ważny paszport!

Do Lwowa zawiezie Państwa Biuro Turystyczne Quand.

Czas oczekiwania na granicy sprawdzamy tutaj:

http://www.granica.gov.pl/index_wait.php?p=u&c=t&v=pl&k=w