Krasnobród

Krasnobród to urokliwe, nadwieprzańskie miasteczko, leżące w sercu Roztocza. Krasnobród jest uzdrowiskiem i popularny ośrodkiem turystycznym. Latem najpopularniejszą formą wypoczynku jest plażowanie i kąpiel w zalewie położonym nad rzeką Wieprz. Zimową atrakcją jest liczący 500 metrów długości wyciąg narciarski na Górze Chełmowej. Trasy zjazdowe są oświetlone, co umożliwia korzystanie z wyciągu do późnych godzin wieczornych. Atrakcyjny punkt widokowy w mieście to położony dość wysoko kamieniołom, na północ od zalewu, gdzie od niedawna znajduje się niewielka baszta.

Krasnobród to ponadregionalny ośrodek kultu religijnego. We wschodniej części miasta, w Podklasztorze, znajduje się barokowy zespół klasztorny dominikanów. W jego skład wchodzi kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Kościół od 300 lat jest znanym ośrodkiem kultu maryjnego, odwiedzanym licznie przez pielgrzymów. Szczególną czcią cieszy się obraz Matki Bożej Krasnobrodzkiej. Tradycją stały się międzynarodowe letnie koncerty organowe w Sanktuarium Maryjnym. W zabudowaniach klasztoru mieści się Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej, w którym zgromadzone są eksponaty będące odzwierciedleniem rzemiosł takich jak: garncarstwo, gontarstwo oraz meblarstwo (wyrób skrzyń krasnobrodzkich).

Innym ważnym zabytkiem Krasnobrodu jest zespół pałacowo-parkowy Leszczyńskich z XVII-XIX w. W pałacu funkcjonuje Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci im. Janusza Korczaka, gdzie leczone są choroby górnych dróg oddechowych oraz schorzenia narządów ruchu.

Warto zobaczyć:

* Barokowy kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny
* Dawny klasztor Dominikanów
* Muzeum Sztuki Sakralnej
* Muzeum Wieńców Dożynkowych i Ptaszarnia
* Pałac Leszczyńskich
* Kamieniołom z basztą widokową
* Stary i nowy cmentarz żydowski
* Kaplice Na Wodzie i św. Rocha
* Rezerwat przyrody Święty Roch
* Park linowy, Krasnobrodzkie dinozaury

Informacja turystyczna w Krasnobrodzie
ul Tomaszowska 25, 22-440 Krasnobród
tel. 84 534 28 42
http://it.krasnobrod.pl
e-mail: it@krasnobrod.pl