Kultura w kwarantannie

Zamknięte teatry, muzea, galerie. Odwołane koncerty i wydarzenia kulturalne. Kwarantanna jest trudnym czasem zarówno dla artystów, jak i dla aktywnych uczestników kultury. Ci pierwsi stracili nie tylko możliwość pracy i zarobku, ale przede wszystkim szansę na ekspresję swoich talentów i wyrażenie siebie w kontakcie z widownią. Ci drudzy nie chcą tak łatwo rezygnować z codziennych przyjemności jakimi są wyjście na koncert czy do teatru.

W momencie gdy zamknięto kina, teatry, odwołano koncerty – kultura, artyści i publiczność przenieśli się z działaniami do sieci. Jednym z najaktywniejszych w tym działaniu grup jest powstała zaledwie dwa tygodnie temu grupa Kultura w kwarantannie, która skupia już ponad 55 tys osób związanych z kulturą. Jest to miejsce wymiany myśli, organizacji koncertów, warsztatów, wystaw.
Została wybrana przez Krytykę Polityczną do grona najważniejszych internetowych inicjatyw okresu epidemii.
Przesyłamy pełne info o akcji organizowanej społecznie przez Stowarzyszenie Folkowisko, Inicjatywę LWL i Muzeum opowieści oraz licznych wolontariuszy.
Kontakt z koordynatorami:
Marcin Piotrowski – Stowarzyszenie Folkowisko 510 820 855 – pomysłodawca założenia grupy
Marcin Kurnik – Muzeum Opowieści 512 947 717
Konrad Smoliński – Inicjatywa LWL – 733 497 928

Pogotowie ratunkowe dla kultury

Marcin Piotrowski i członkowie Stowarzyszenia Folkowisko, Inicjatywy LWL i Muzeum Opowieści wpadli na pomysł, stworzenia publicznej platformy, do której dołączać mogą wielbiciele kultury oraz jej twórcy. W ten sposób na Facebooku powstała grupa pod nazwą „Kultura w kwarantannie”.

Chcieliśmy, aby ta grupa była pewnego rodzaju pogotowiem ratunkowym dla kultury i osób, którym brakuję wyjść do kina czy teatru. Chcieliśmy wspomóc artystów, w tym ciężkim dla nich okresie – wyjaśnia Piotrowski.

W ciągu kilku dni od powstania, grupa zdobyła blisko 25 tysięcy obserwujących.

Artyści wyszli nam naprzeciw

W grupie użytkownicy dzielą się pomysłami na wartościowe spędzenie czasu w domu. Zamieszczają linki do wirtualnych muzeów, spektakli teatralnych online, spotkań autorskich. Piszą też o pomysłach na kreatywne zabawy z dziećmi (oczywiście również w kontekście kultury).

Dodatkowo grupa pozwala artystom dzielić się swoimi pasjami wirtualnie. Jednym z nich jest Sviatyj, czyli Wojciech Fil, który 17 marca o godzinie o 18 zagra swój internetowy koncert. Spotkanie można śledzić w wydarzeniu “Sviatyj – koncert w kwarantannie” dostępnym pod linkiem: https://www.facebook.com/events/579596389431920/.

Wirtualnym koncertom towarzyszą wirtualne spotkania wokół tekstu czytanego. Na przykład „KWARanTALNIK literacki” tworzony przez tłumaczy ze stowarzyszenia „Rozstaje.art”. Wydarzenie ma na celu łączyć miłośników literatury, bo jak sami jego autorzy piszą:

W czasach pandemii, naszymi sąsiadami są wszyscy ludzie połączeni w trudnej sytuacji. Dlatego też, wszystkimi dostępnymi językami autorów, poetów, pisarzy i tłumaczy, chcemy poczytać Wam trochę literatury współczesnej z Europy Środkowej.

Nie spodziewaliśmy się, że zapotrzebowanie na kulturę w sytuacji kwarantanny będzie takie ogromne. To ludzie i artyści wyszli nam naprzeciw i to oni tworzą to kulturalne, wirtualne miejsce – podsumowuje Marcin Piotrowski.

Kultura w kwarantannie trwa.

 

Gdy cały kraj stanął, a ludzie zamknęli się w swoich domach kultura zeszła do podziemia. I w tym internetowym wydaniu nabrała nowych barw. Jesteśmy właśnie świadkami wielkiej oddolnej rewolucji. Na znaczeniu straciły wielkie mainstrimowe gwiazdy, a Internet opanowali artyści niszowi. Ci którzy najszybciej reagują na szybko zmieniającą się sytuację. To właśnie oni organizują koncerty wystawy, prelekcje. Polem do tego stały się media społecznościowe, które są obecnie wyśmienitą platformą wymiany myśli i idei. Najszybciej rozwijającą się tego typu grupą jest Kultura w Kwarantannie. Założona niespełna dwa tygodnie temu platforma skupia już ponad 55 tysięcy osób, wśród których są artyści, muzycy i pożądający dostępu do kultury odbiorcy. Grupa stała się największą imprezą masową odbywającą się w czasach pandemii Koronawirusa. Codziennie odbywają się na niej koncerty, wykłady, spotkania z poetami. Można znaleźć tam też informacje o dostępnych online muzeach, galeriach czy książkach. Jest to źródło wiedzy jak żyć i uczestniczyć w kulturze. Kultura rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek wirus. Pomaga nam trwać w tych trudnych czasach – opowiada Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko, pomysłodawca stworzenia grupy Kultura w kwarantannie.

To właśnie kultura w momencie izolacji przekracza granice, łączy ludzi w przenośni i praktyce. W grupie Kultura w kwarantannie, odbyło się już kilka koncertów na żywo w tym kilka transmisji z innych krajów, a nawet kontynentów. Wśród uczestników grupy prawie 20%  to osoby spoza Polski, w większości Polonia, ale liczną grupą są również Ukraińcy. Dlatego już 3 koncerty online odbyły się właśnie z tego kraju. W grupie Kultura w kwarantannie zagrali znani w Polsce ukraińscy artyści Sasha Boole (Me and That Man), GordiyStaruh czy lwowski zespół JoryjKłoc. Wśród polskich muzyków scena kultury w kwarantannie gościła już zespoły Żmij, regowyBoleo&Follow The Riddim, blusową grupę Sviatyj, bieszczadnika Piotra Rogalę czy barda Kubę Blokesza. Dzięki współpracy z Polską Fundacją Muzyczną, każdy z tych artystów ma możliwość zbierania do puszki datków. Jest to szczególnie pomocne tym artystom dla których granie koncertów było jedynym źródłem utrzymania.

Kultura znalazła się na skraju upadku. W momencie gdy zamknięto teatry, odwołano koncerty. Pod znakiem zapytania stoi organizacja letnich festiwali muzycznych. Artyści i publiczność szukają alternatyw. W obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest aktywność w sieci. Szczególnie w mediach społecznościowych, w których reakcja odbiorców jest natychmiastowa. To tu okazują swoje emocje, piszą komentarze,  a wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. Dzięki temu daje możliwość bycia artysty z publicznością. Dzięki temu kultura tworzona tu i teraz trafia do domów, nabiera nowych form, trwa.

mat. promocyjny