Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach

Wizytówką Siedlisk i niezwykłą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie wiejskie muzeum, które powstało w budynku byłej szkoły podstawowej. Mieszkańcy w czynie społecznym przebudowali i odnowili jego wnętrze, przystosowując do umieszczenia w nim muzealnych eksponatów. Siedliszczanie do muzeum oddawali znajdujące się w ich posiadaniu zbiory drzewa skamieniałego, trofeów myśliwskich oraz starego sprzętu gospodarskiego.

Otwarcie muzeum miało miejsce 21 czerwca 2003 r. podczas jubileuszowych uroczystości 100-lecia budowy przez księcia Pawła Sapiehę rzymskokatolickiego kościoła w Siedliskach. W muzeum stale gromadzone są nowe eksponaty, pozyskiwane fundusze na jego dalszy rozwój i promocję. Podstawowymi celami jakie stawia sobie muzeum jest zachowanie niezwykle cennych eksponatów wytworu przyrody i człowieka oraz umożliwienie ich dokładnego poznania i badania naukowego. Cały czas zwiększana jest liczba eksponatów, w związku z czym planowane jest jego powiększenie poprzez nadbudowę piętra.

Na muzeum składają się trzy tzw. izby tematyczne. Największą, (zajmuje kilka pomieszczeń) i najważniejszą jest izba drzew skamieniałych. Jest ona szczególnie cenna, ponieważ tego typu zbiór jest największy w Polsce. Znajdują się zadziwiające swoją wielkością i pięknem fragmenty drzew skamieniałych. Muzeum dysponuje około 500 eksponatami o różnych kształtach (od małych odłamków do 500 kilogramowych skał) i barwach (białawożółtawej, piaskowobeżowej, czerwonawej, szarej, szarobrunatnej).

Drugą izbą jest izba myśliwska, w której znajdują się trofea myśliwskie (różnorodne poroża, skóry z dzika i duża z wilka) i sprzęt służący do polowania. W trzeciej izbie znajduje się stary sprzęt gospodarstwa domowego. Eksponatami są tu m. in.: cepy, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, stół stolarski, żelazka na duszę.

Muzeum Skamieniałych Drzew
Siedliska Tomaszowskie k. Lubyczy Królewskiej
tel. 84 667 46 82, kom. 506 750 127

Muzeum Skamieniałych Drzew