Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach

Wizytówką Siedlisk i niezwykłą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie wiejskie muzeum, które powstało w budynku byłej szkoły podstawowej. Mieszkańcy w czynie społecznym przebudowali i odnowili jego wnętrze, przystosowując do umieszczenia w nim muzealnych eksponatów. Siedliszczanie do muzeum oddawali znajdujące się w ich posiadaniu zbiory drzewa skamieniałego, trofeów myśliwskich oraz starego sprzętu gospodarskiego.

Otwarcie muzeum miało miejsce 21 czerwca 2003 r. podczas jubileuszowych uroczystości 100-lecia budowy przez księcia Pawła Sapiehę rzymskokatolickiego kościoła w Siedliskach. W muzeum stale gromadzone są nowe eksponaty. Podstawowymi celami jakie stawia sobie muzeum jest zachowanie niezwykle cennych eksponatów wytworu przyrody i człowieka oraz umożliwienie ich dokładnego poznania i badania naukowego.

Na muzeum składają się trzy tzw. izby tematyczne. Największą, (zajmuje kilka pomieszczeń) i najważniejszą jest izba drzew skamieniałych. Jest ona szczególnie cenna, ponieważ tego typu zbiór jest największy w Polsce. Znajdują się zadziwiające swoją wielkością i pięknem fragmenty drzew skamieniałych. Muzeum dysponuje około 500 eksponatami o różnych kształtach (od małych odłamków do 500 kilogramowych skał) i barwach (białawożółtawej, piaskowobeżowej, czerwonawej, szarej, szarobrunatnej).

Drugą izbą jest izba myśliwska, w której znajdują się trofea myśliwskie (różnorodne poroża, skóry z dzika i duża z wilka) i sprzęt służący do polowania. W trzeciej izbie znajduje się stary sprzęt gospodarstwa domowego. Eksponatami są tu m. in.: cepy, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, stół stolarski, żelazka na duszę.


Największe skupisko skamieniałych drzew w Polsce, ba! nawet jedno z większych w Europie!

Skamieniałe pnie drzew trzeciorzędowych (powstały 13-14 mln lat temu). Waga najcięższego ze znajdujących się okazów w muzeum dochodzi do 500 kg. Skamieniałe drzewa od 1995 roku są objęte ochroną prawną.

Jan Długosz miejscowym sosnom przypisywał tajemniczą zdolność ulegania skrzemienieniu zaledwie po kilku latach od ścięcia. W rzeczywistości występujące licznie w okolicy Siedlisk okazy skamieniałych drzew to szczątki gatunku Taxodioxylon taxodii.

Rosły w tych stronach kilkanaście milionów lat temu, w neogenie. Niezwykle rzadko odnotowywane w geologii zjawisko krzemienienia polegało na zamianie organicznej substancji drzewnej w nieorganiczną krzemionką, która w sprzyjających chemicznie warunkach, w gorącym morzu, po prostu zastępowała komórki roślinne. Krzemionka w fantastyczny sposób, z najdrobniejszymi detalami odtwarzała wygląd drzew, do tego stopnia, że drzewo skamieniałe tylko czasami można odróżnić od naturalnego przez dotyk i ocenę temperatury. Uczeni przypuszczają, że Taxodioxylon taxodii przed skrzemienieniem swoim wyglądem i własnościami drewna przypominały współczesne cypryśniki błotne.

Jest tutaj także uprawa cypryśnika prowadzona przez leśników.

 

Muzeum Skamieniałych Drzew
Siedliska Tomaszowskie k. Lubyczy Królewskiej
tel. 84 667 46 82, kom. 509 207 463, 513 122 918, 724 163 307

Muzeum Skamieniałych Drzew

W muzeum można zakupić znaczek turystyczny o nr. 473