Poznawczy szlak dziecięcy eko.Gorajec.info 

Mało kto chyba słyszał o Ziemi Lubaczowskiej, gdyż nie ma tu ani przemysłu, ani wielkich miast, jest za to wspaniała, ciągle dzika przyroda. Doskonałe warunki do spokojnego życia mają tu różne gatunki ptaków i zwierząt: bobry, czapla szara, dzik, jelenie, sarny, wilki, a nawet orzeł bielik. Łąki pełne są dziko rosnących ziół, a lasy pełne grzybów.
Dlatego mieszkańcy niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec postanowili wykorzystać te wyjątkowe walory przyrodnicze w niestandardowy sposób i przy współpracy ze  Stowarzyszeniem Folkowisko, zbudowali interaktywny dziecięcy szlak poznawczy eko.Gorajec.info. Tym, co go wyróżnia wśród wielu tego typu projektów jest fakt, że architektami i głównymi budowniczymi szlaku były dzieci.
„Przywykliśmy do tego, że większość szlaków i infrastruktury edukacyjno-turystycznej przeznaczona jest dla osób dorosłych, a co chyba najgorsze opisana jest językiem trudnym do zrozumienia dla najmłodszych odbiorców, więc dzieci najzwyczajniej w świecie na takich trasach nudzą się.” Marcin Piotrowski wyjaśnia przyczyny powstania szlaku.
W Gorajcu postanowiono to zmienić i pokazać przyrodę z perspektywy najmłodszych, ich oczami i w interaktywny sposób przez zabawę.  Przez ostatni miesiąc gorajeckie lasy i łąki tętniły gwarem dzieci, które wraz z zielarzem Zbigniewem Blizińskim, leśnikiem Łukaszem Zdebem, ornitologiem Mateuszem Bielko i cieślą Tomkeim Kargolem budowały szlak. Teraz przyszła pora na jego oficjalne otwarcie, które nastąpi w poniedziałek 29 maja. Na szlak znów wyruszą grupy dzieci. Ma to być specjalny prezent dla najmłodszych z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.
Podczas Dnia Otwartego Szlaku: eko.Gorajec.info dzieci zaangażowane w projekt pochwalić się chcą swoją pracą.  W pracach na trasie szlaku wzięło udział, aż pięćdziesięcioro dzieci w wieku 5-15 lat, a zajęcia podzielone były na dwa etapy. Zajęcia terenowe prowadzone przez pasjonatów przyrody oraz zajęcia techniczne, na których dzieci  pod  nadzorem lokalnego cieśli wybudowały  mini hotele dla owadów i  budki lęgowe dla ptaków. Wszystkim elementom szlaku nadany został regionalny wygląd, aby wtopić je w historyczny wygląd zabytkowej wsi i scalić z otoczeniem. Na trasie szlaku rozmieszczonych zostało również kilka makiet owadów występujących w Gorajcu, a przed dziećmi stanęło zadanie ich odnalezienia, oraz odpowiedź na liczne zagadki.  Szlak choć krótki, bo liczący zaledwie 3 kilometry,  na długie godziny wciąga młodzież w aktywne poznawanie tajemnic przyrody. Gdyż daje wyjątkową możliwość  bliskiego kontaktu z przyrodą. Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko dodaje, że „…edukować trzeba przez zabawę, aktywnie, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Podczas naszych warsztatów widziałem radość dzieci i wielki entuzjazm poznawczy, tak powinny wyglądać wszystkie lekcje biologii, dlatego na nasz szlak zapraszamy całe rodziny”.
Pomysłodawcy projektu już planują rozbudowę szlaku. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia “ProCarpathia” na trasie szlaku wybudowane zostaną dwie czatownie ornitologiczne, dzięki, którym poznać będzie można zwyczaje gorajeckich ptaków.
Dzięki tego typu działaniom Gorajec stał się jednym z ważniejszych centrów edukacji ekologicznej w regionie.  Uświadomienie znaczenia i potencjału tych terenów oraz ich promocja i ochrona są głównymi celami działania lokalnych społeczników skupionych w Stowarzyszeniu Folkowisko. 29 maja w Gorajcu na gości czekać będą przewodnicy i przyrodnicy, którzy poprowadzą dwie wycieczki po trasie szlaku o godz. 11.00 i godz. 18.00. Ekoszlak jest jednak samoobsługowy i można go również zwiedzać samodzielnie, do czego serdecznie zapraszamy.
Projekt jest realizowany dzięki grantom finansowym z Funduszu Naturalnej Energii, przyznanym na podstawie konkursu, którego organizatorem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Fundacja Nasza Ziemia jest Partnerem Konkursu.
Ekoszlak jest też samoobsługowy i można go również zwiedzać samodzielnie.
Film PROMOCYJNY: www.youtube.com/watch?v=c52xPzP-bgw
Wywiad z dziećmiwww.youtube.com/watch?v=Grb1rWVyvwE

Opowieść Zielarzawww.youtube.com/watch?v=InQESR0iylc
Strona internetowa (ciągle w budowie): www.eko.gorajec.info

mat. prasowy