Robert Korzeniowski szuka swoich korzeni w gminie Cieszanów

Czas pandemii Covid-19 bezpowrotnie zrujnował wiele branż, jedną z najbardziej poszkodowanych jest turystyka. Z negatywnymi skutkami epidemii walczy jednak gmina Cieszanów. Wyjątkowym pomysłem na rozwój turystyki są uruchamiane nowe, niestandardowe szlaki turystyczne pokazujące region z nowej perspektywy.

Cieszanów – cztery pory roku to szlaki turystyczne, które w ramach konkursu wymyślili sami mieszkańcy i miłośnicy Cieszanowa. Gmina pozyskała prawie 30 tysięcy euro na budowę szlaków z programu współpracy PL-BY-UA, dzięki temu powstały filmy, przewodnik i tablice informacyjne.

Przyciągającym najwięcej uwagi, turystów jest otwarty podczas majówki szlak “śladami Roberta Korzeniowskiego”.

Robert Korzeniowski to ambasador tego regionu. Jeden z najwybitniejszych polskich sportowców w historii urodził się i spędził pierwsze lata życia w okolicach Cieszanowa. Teraz sentymentalnie powraca w te miejsca. Postanowiła wykorzystać to Karolina Kornaś i do konkursu na najciekawszy szlak po gminie Cieszanów zgłosiła wiosenną wyprawę śladem Roberta Korzeniowskiego. Sama idea spodobała się czterokrotnemu mistrzowi olimpijskiemu. Włączył się on aktywnie w przygotowanie powstającej trasy. Opowiedział o swojej młodości, wspólnych wyprawach z kuzynami na wilki, czy wypasaniu krów. Dzięki temu szlak nabrał indywidualnego charakteru podróży do czasów radosnego dzieciństwa i spędzonych w pięknym miejscu chwil. Szlak wspomnień wiedzie między innymi przez Niemstów, Gorajec i Cieszanów. Mistrz olimpijski podczas otwarcia szlaku swojego imienia podkreślał związki z gminą i to jak ważne dla niego i rozwoju jego sportowej kariery było dzieciństwo spędzone w Cieszanowie. Burmistrz miasta, Zdzisław Zadworny wyraził zadowolenie z powstania szlaku i zachęcał do odwiedzania gminy, która stara się stwarzać bogatą ofertę turystyczną. Pozostałe szlaki, które powstały w ramach projektu Cieszanów cztery pory roku finansowanego z programu współpracy PL-BY-UA również zaskakują. Są wśród nich wyprawa śladami dawnych PGR-ów, czy podkreślające walory przyrodnicze okolicy Cieszanowa szlaki miejsc grzybiarski i najlepszych miejsc do obserwacji ptaków.

Nowe trasy w niestandardowy sposób pokazują wschodnie Roztocze. Pozwalają na odkrywanie nowych miejsc i poznanie nietypowych historii.

mat. nadesłany