Rowerem po gminie Narol – trasa nr 6

Ruda Różaniecka – Jeziora – Stawy – Huta Różaniecka – Rycówka – Łominos – Ruda Różaniecka. Długość trasy – ok. 18 km. Stopień trudności – łatwa. Oznakowanie – kolor fioletowy.

Początek trasy – Ruda Różaniecka – centrum wsi.

Trasę rozpoczynamy w centrum wsi jadąc w kierunku zachodnim pomiędzy zabudowaniami wsi Ruda Różaniecka. W miejscu tym warto się przyjrzeć starym drzewom owocowym przy zabudowaniach. Wiele z nich to już ginące odmiany gruszy i jabłoni w Polsce. Na końcu wsi wyjeżdżamy na piaszczystą drogę leśną w pobliżu stawu rybnego oraz wieży przeciwpożarowej Nadleśnictwa Narol. Wieża znajduje się w lesie na wzgórzu 243 m n.p.m., dalej nasza trasa prowadzi środowiskiem leśnym z dużym udziałem sosny. Las miejscami za sprawą gęstego podszycia jodłowego w miejscach wilgotniejszych przypomina prawdziwą Puszczę Solską. Tutaj najłatwiej też trafić na leśnego drapieżnika jakim jest ryś i wilk. Warto zwracać uwagę na skrawki podmokłej drogi leśnej. W miejscach błotnistych uważny obserwator być może zauważy tropy przebiegającego drogę rysia lub wilka. Trop rysia przypomina łudząco odcisk kota ale jest to odcisk bardzo duży, wskazujący na dużego kota jakim jest ryś.

W dalszej części naszej trasy jadąc tzw. drogą Jagiełły mijamy środowiska leśne bardziej suche. Są to tereny doskonale nadające się jesienią do zbierania grzybów. Należy jednak pamiętać aby nie oddalać się zbyt daleko od drogi. W tym miejscu jesteśmy w bardzo dużym kompleksie leśnym, w którym bardzo łatwo jest pomylić strony świata. Z drogi typowo leśnej wyjeżdżamy na prawo na krzyżówce na tzw. Drogę Ruciańską, mijamy po prawej stronie wzgórze Łominos o wysokości 231,9 m n.p.m. W miejscu zwanym Rycówka przekraczamy leśny potok i jadąc cały czas zwartym kompleksem leśnym z dominującą sosną docieramy do wsi Huta Różaniecka (opisano w trasie I). Jedziemy dobrą drogą asfaltową w kierunku Rudy Różanieckiej (odcinek opisany przy trasie I).

Wyjeżdżamy z lasu, ale zatrzymujemy się przy nieużytkowanych stawach, które są bardzo bogate w roślinność wodną oraz faunę związaną ze środowiskiem wodnym, a mianowicie, płazy i ptaki. Zobaczyć tutaj można m. in. krzyżówkę, cyrankę, czaplę siwą, łyskę, ropuchy szare, żaby itp..

Po prawej nie użytkowane użytki zielone, na których sukcesja dała o sobie znać w postaci zakrzewień i zadrzewień. Wjeżdżamy do Rudy Różanieckiej. Po prawej stronie zabudowania leśnictwa Jezioro. Po obu stronach zaczynają się stawy rybne należące do Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Różanieckiej. Można się tu zatrzymać, a jeżeli mamy kartę wędkarską również złowić dorodnego karpia, w znajdującym się po prawej stronie drogi stawie rybnym. Przy okazji na pewno uda nam się zaobserwować różne ptaki, m.in. łabędzie nieme, głowienkę, czernicę, krzyżówkę i inne. Po lewej stoi graniczna tablica informacyjna Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.

Dojeżdżamy do wsi Ruda Różaniecka. We wsi podziwiamy piękny murowany pałac z przełomu XIX / XX wieku w otoczeniu parku z drzewami dziuplastymi, w których gniazdują m. in. kowalik, dzięcioł duży, bogatka, modraszka. Obecnie w rozbudowanym pałacu znajduje się Dom Pomocy Społecznej. W Rudzie Różanieckiej kończy się nasza trasa.