Roztoczański Szlak Rowerowy

Szlak Roztoczański prowadzi przez ciekawe tereny, lasy pola, miejscowości z wieloma obiektami krajoznawczymi. Łączy najciekawsze miejscowości turystyczne Zwierzyniec, Krasnobród i okolice Suśca. Trasa łatwa, nie wymagająca dużego wysiłku (nie ma długich podjazdów).

Początek szlaku zlokalizowany jest w Zwierzyńcu przy skrzyżowaniu ul. al. Wachniewskiej i Browarnej. Prowadzi ulicami al. Wachniewskiej, Chodorowskiego, Batalionów Chłopskich do Obroczy.

W Obroczy możemy napić się źródlanej wody, dalej pojedziemy do Guciowa gdzie możemy zwiedzić Zagrodę Guciów. Następny etapem jest miejscowość Bondyrz. Tutaj skręcamy z drogi asfaltowej w kierunku północnym. Nad Wieprzem zobaczymy młyn wodny (nieliczne takie obiekty możemy zobaczyć obecnie na Roztoczu)

Za rzeką po prawej (niestety już ruina) znajduje się dawna ordynacka łaźnia. Wspólnie ze szlakiem pieszym (zielonym) szlak prowadzi do gościńca krasnobrodzkiego. Tutaj skręcamy na wschód. Dawny trakt pamięta wiele wydarzeń historycznych.

W 1500 roku po gościńcu wędrowały hordy tatarskie a na przedwiośniu 1656 r. szły wojska szwedzkie z królem Karolem Gustawem w kierunku Lwowa po nieudanym oblężeniu twierdzy zamojskiej. To tutaj pod obecnymi Trzepiecinami wojska Stefana Czarnieckiego „przetrzepały” Szwedom skórę. Stąd pozostała do dzisiaj nazwa wioski. We wrześniu 1939 tym gościńcem wycofywały się wojska „Armii Kraków”.

Następną miejscowością jest Bondyrz. Tutaj po lewej znajduje się pomnik ku czci partyzantów walczących w powstaniu zamojskim. Muzeum AK jest obecnie dostępne okazjonalnie. Przy następnym młynie możemy odpocząć od trudów wędrówki i posilić się smakowitym roztoczańskim pstrągiem. Następnie przejeżdżamy przez Kaczórki i Hutki (tutaj znowu napijemy się źródlanej wody).

Za Hutkami wjeżdżamy w piękne roztoczańskie lasy (przez ponad 5 km będzie nam towarzyszyć prawdziwa piękna knieja). Czasem możemy zobaczyć spacerujące dziki, lisy lub jelenie. Zwierzątka wolą z daleka obserwować turystów na rowerach. Jak ktoś ma trochę wyobraźni to zobaczy zapewne roztoczańskie tajemnicze potwory. Rosną tutaj sosny, buki i jodły. Pojedziemy wygodną szutrową drogą w okolicę kaplicy św. Rocha na skraju rezerwatu przyrody św. Roch. Tutaj znajduje się parking i miejsce wypoczynku. Można zakupić pamiątkę, przybić pieczątkę, napić się kawy lub zimnego napoju.

Proponujemy pozostawienie roweru i udanie się kilkaset metrów do wąwozu, w którym znajduje się malownicza kaplica św. Rocha. Znajduje się tam opis bitwy oddziału „Lelewela” z Moskalami w dniu 24 marca 1863 r. Później szlak doprowadzi nas do ul. Lelewela w Krasnobrodzie. Tutaj proponujemy pojechać do Krasnobrodu-Podklasztoru (1,5 km) i zwiedzić Sanktuarium MB Krasnobrodzkiej. Znajduje się tam również informacja turystyczna. Później wrócimy do węzła szlaków przy skrzyżowaniu ul. Lelewela i Modrzewiowej. Dalej pojedziemy przez niewielką wioskę Szur. W części wschodniej na starej sośnie (pomnik przyrody) jest umieszczona kapliczka misternej roboty. Od Szuru do drogi utwardzonej będzie nieco piaszczysty odcinek szlaku (ok. 1 km).

Szeroka szutrowa droga doprowadzi nas do wioski Łuszczacz. Jest to najwyżej położna miejscowość w woj. lubelskim (ok. 350 m.n.p.m.) u stóp wzgórza Wapielnia. Szlak skręca na zachód i doprowadza do niewielkiej miejscowości o nazwie Wioska. Dalej dojedziemy do pomnika w miejscu tragicznej bitwy powstania zamojskiego (2 lutego 1943 r.). Wydarzenie to upamiętnia pomnik z kamienia józefowskiego. Następny odcinek będzie nieco trudniejszy (leśne drogi odcinkami są piaszczyste).

Dojedziemy na zachodni skraj wioski Róża i dalej już wygodniejszą drogą dojedziemy do miejscowości Ciotusza Nowa. Znajduje się tutaj okazała figura św. Stanisława, kaplica współczesna i nieczynny młyn wodny na rzece Sopot. Na rzece zadomowiły się bobry. Za wioską przed okazałym budynkiem (dawne zabudowania folwarku ordynacji zamojskiej) skręcamy ponownie w kierunku zachodnim i polną drogą dojedziemy do przysiółków: Kędrawka a dalej Zuby. Wreszcie dojedziemy do drogi asfaltowej w miejscowości Majdan Sopocki Pierwszy. Tutaj skręcamy w prawo przed dawnym budynkiem gminy (pamiętającym czasy carskie). Przed budynkiem stoi pomnik Niepodległości. Dojeżdżamy do zalewu. Jest tutaj restauracja i plaża przy zalewie. Przejedziemy przez Majdan Sopocki Drugi (warto zobaczyć kościół parafialny p.w. św. Tomasza z XIX w.). Przez tamę dojedziemy do centralnego szlaku rowerowego (przy skrzyżowaniu dróg z Grabowicy do Nowin i z Ciotuszy.

Dalej szlakiem centralnym rowerowym (czerwonym) możemy pojechać do Suśca i szynobusem (latem) powrócić do Zwierzyńca. Możemy również powrócić szlakiem centralnym rowerowym do Zwierzyńca (cała trasa ok. 90 km wraz ze zwiedzaniem obiektów krajoznawczych).

Szlak został zaprojektowany przez znakarzy z Oddziału PTTK w Zamościu. Prace zostały sfinansowane przez Województwo Lubelskie z dotacji 2012 i 2013 r.

Życzymy niezapomnianych wrażeń z wędrówek po Roztoczu.

Sanktuarium w Krasnobrodzie

Kościół na wodzie w Zwierzyńcu

Kaplica św. Rocha w Krasnobrodzie


PTTK Oddział w Zamościu

źródło: http://zamosc.pttk.pl/szlaki/roztszlrower/roztszlakrowerowy.html

One Comment

Comments are closed.