Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Kobyle Jezioro

Nazwa ścieżki pochodzi od legendy, która podaje, że na tutejszych torfowiskach utopiła się klacz. Trasa ścieżki prowadzi przez rezerwat źródła Tanwi w Hucie Złomy oraz w granicach Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego.

Wędrówka po ścieżce daje możliwość poznania osobliwości torfowiska przejściowego i wysokiego, zbiorowisk roślinnych boru bagiennego, wilgotnego i świeżego, a także wielu ciekawostek faunistycznych. Pierwszy przystanek opisuje w skrócie działalność Kamieniarskiego Ośrodka Ludowego w Bruśnie Nowym, którego dziełem są m.in. pięknie wykonane krzyże wapienne. Wzdłuż ścieżki ustawiono 8 tablic przystankowych o następującej tematyce:

– krzyż wapienny,
– zbiorowisko bagienne – bór wilgotny, ptasie koncerty,
– roślinność torfowiska,
– borówka czarna (czernica), grzybobranie, paśniki dla jeleni i saren.
– teren podmokły – żurawina, teren piaszczysty – jałowiec,
– mrowiska, drzewa iglaste i liściaste,
– młodnik sosnowy – fazy rozwoju,
– ognisko, zwierzęta leśne.

Przygotowane urządzenia i obiekty turystyczne umożliwiają wypoczynek poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą, podziwianie krajobrazów, poznanie przeszłości historycznej.

Długość ścieżki ok. 2,0 km. Oznakowanie kolorem czerwonym. Na ścieżce odnajdziemy także oznakowanie Centralnego szlaku pieszego Roztocza, którego niebieskie znaki doprowadzą nas w kierunku wschodnim przez wzgórze Wielki Dział (390,5 m – jedno z najwyższych wzniesień Roztocza po stronie polskiej) do Woli Wielkiej. Wokół wzgórza odnajdziemy duże skupisko bunkrów punktu oporu tzw. Linii Mołotowa. W kierunku południowy szlak poprowadzi nas przez Polankę Horyniecką (stadnina koni) do Nowego Brusna i dalej do Horyńca-Zdroju.

źródło: Nadleśnictwo Narol, www.narol.krosno.lasy.gov.pl

Noclegi przy trasie:

Gospodarstwo Agroturystyczne Polanka