Susiec

Gmina Susiec to jedna z najpopularniejszych gmin letniskowych na Roztoczu. To tutaj znajdują się słynne szumy – małe wodospady, które zdobyły serca czytelników Rzeczpospolitej i zostały przez nich wybrane jednym z „7 Cudów Polskiej Natury”.

Gmina leży na granicy Roztocza Środkowego i Równiny Biłgorajskiej. Ponad 50 proc. jej powierzchni stanowią lasy z jednym z największych kompleksów leśnych Lubelszczyzny, Puszczą Solską. To właśnie pośród sosnowych borów płyną bystro czyste roztoczańskie rzeki – Tanew ze swoimi dopływami: Sopotem, Jeleniem i Potokiem Łosinieckim. Dzięki różnicy pomiędzy płytami tektonicznymi dwóch sąsiednich krain na rzekach powstały progi skalne – wodospady zwane przez miejscowych szumami. Największa ich liczba znajduje się na Tanwi w pobliżu wsi Rebizanty, gdzie na niespełna półkilometrowym odcinku znajdują się aż 24 wodospady. Stały się one częścią wyjątkowego rezerwatu przyrodniczego Nad Tanwią. Można go zobaczyć podążając 18-kilometrowym szlakiem Szumów, który wyznaczono wzdłuż szumiących potoków. Największy wodospad o wysokości 1,6 m znajduje się jednak w korycie rzeki Jeleń, do którego doprowadzi nas z Suśca szlak żółty. Leżący 9 km od stolicy gminy rezerwat Czartowe Pole kusi swoim tajemniczym klimatem wraz z ruiną papierni na wysepce. W latach od 1741 do 1883 papiernia produkowała papier na potrzeby m. in. ordynacji zamojskiej. Urok tego miejsca przyciąga często zakochanych i nowożeńców, którzy wyznają sobie tam miłość i fotografują się w ślubnych sesjach. Kolejnym miejscem wartym odkrycia jest rezerwat „Nowiny” z szeregiem niewielkich oczek wodnych na podłożu torfowiskowym oraz kamieniołomy w Nowinach – doskonały punkt widokowy na Puszczę Solską i wzgórza Roztocza.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Suśca odkryto z pierwszym tysiącleciem naszej ery. Od XVI w.wchodzą one w skład Ordynacji Zamojskiej. Pierwotna nazwa Susiec – oznaczała miejsce suche, piaszczyste i nieurodzajne. Tereny były nie zasiedlone pokrywał je zwarty bór. Pierwsze wzmianki z 1582 r. mówią o istnieniu młynów pilnych czyli tartaków jakich prawdopodobnie wiele funkcjonowało dla potrzeb ordynacji. Pod datą 1643 znany jest zapis o przeniesieniu huty produkującej żelazo. Od tego okresu datuje się rozwój osadnictwa – czyniąc Susiec największym ośrodkiem przemysłu metalurgicznego w ordynacji, a także dzięki zasobom piasków szklarskich także szklanego. Okres ożywionej działalności zakończył się wraz z wyczerpaniem surowca ok. 1830 r. Miejscowej ludności nie wiodło się najlepiej. W czasie rozbiorów znajdował się przy granicy a wielu mieszkańców trudniło się przemytem. Wieś słynęła także z bogatych pasiek. Przez lata zaborów przemieszczały się tędy oddziały powstańcze. We wrześniu 1939 r. zacięte boje toczyły tutaj armie „Kraków”, „Lublin” i Wojska Frontu Północnego. Stosunkowo szybko powstały w okolicy Suśca oddziały partyzanckie by walczyć o wolność z okupantem niemieckim.

Wśród najciekawszych zabytków gminy znajdują się m. in.: kościół parafialny z XIX wieku w Suścu, zespół dawnej cerkwi unickiej z końca XVIII wieku (obecnie kościół rzymsko-katolicki) w Łosińcu, dawna cerkiew unicka z 1835 roku (obecnie kościół rzymsko-katolicki) w Majdanie Sopockim oraz drewniane młyny z XIX i XX wieku w Ciotuszy Nowej, Rybnicy i Suścu.

Dziś gmina ma charakter turystyczny i posiada bogatą bazę noclegową, w tym atrakcyjną sieć kwater agroturystycznych. Wiele z nich oferuje swoim gościom potrawy regionalnej kuchni, opartej na produktach z własnych lub okolicznych gospodarstw. Kwaterodawcy z Suśca, Majdanu Sopockiego i Nowin zrzeszeni są w Roztoczańskim Stowarzyszeniu Agroturystycznym, co gwarantuje wysoką jakość oferowanych usług. Dobre połączenia drogowe z Zamościem, Lublinem i Tomaszowem Lubelskim, a także z innymi atrakcyjnymi miejscowościami na Roztoczu powodują, że do Suśca co roku przybywa coraz większa liczba turystów. Stąd również można wybrać się na wycieczkę do niedalekiego Lwowa.

Susiec to doskonała baza wypadowa nie tylko dla amatorów pieszych wędrówek, ale także dla wielbicieli rowerów. Gmina ma dobrze rozbudowaną sieć ścieżek – 5 szlaków pieszych, które biegną poprzez majestatyczne bory i ukazują piękno roztoczańskiej przyrody. Uroki okolicy podziwiać można również podczas coraz popularniejszych spływów kajakowych na rzece Tanew. Zimą zachęcamy natomiast do niezwykłej przygody na trasach staropolskich kuligów. Miłośnikom plażowania proponujemy za to położony 9 km od Suśca Majdan Sopocki. Znajduje się tam zalew na rzece Sopot. Położony wśród sosnowych lasów, przyciąga ładnymi piaszczystymi plażami z kąpieliskiem i swoim molo. Zalew jest bardzo popularnym łowiskiem wędkarskim.

Punkt IT w Suścu
ul. Tomaszowska 100
tel. 84 665 44 10
e-mail: it@susiec.pl

Susiec

FILM Gmina Susiec na Roztoczu (wyprodukowany przez Lokalną Organizację Turystyczną “Roztocze”).

SUSIECMuzyka Lasu