Tanew

Tanew to jedna z najpiękniejszych rzek w południowo-wschodniej Polsce. Rzeka wypływa na południowym Roztoczu, z bagien między wsiami Stara Huta i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka. Płynąc skrajem Puszczy Solskiej Tanew odkrywa najcudowniejsze widoki tej części Roztocza. Spływ kajakowy najlepiej zacząć od Narola lub miejscowości Paary.

Odcinek Narol – Paary – Rebizanty
Od miejscowości Narol rzeka regulowana, zarośnięta wikliną i trzciną, przez którą trzeba się przedzierać, występuje kilka jazów (progów). Nie wszystkie z nich da się przepłynąć, wtedy należy przenieść kajak. Odcinek dość trudny. Mijając most „Huta Szumy” Tanew płynie wąskim, krętym i płytkim korytem. Na trasie wymagana jest jedna przenoska (stare drzewo), przy którym znajduję się miejsce biwakowe z zadaszeniem, gdzie można odpocząć. Trasa bardzo łatwa, godna polecenia.

Odcinek Rebizanty – Borowe Młyny
Początek rezerwatu „Szumy nad Tanwią” 27 progów na odcinku 500m, następnie rzeka staje się głębsza, silnie meandruje wśród lasu. Liczne zwalone drzewa wymagające czasem przenoszenia kajaka. Borowe Młyny pierwszy drewniany most, leśniczówka na prawym brzegu. Trasa trudna, czas przepływu około 6-7 godz.

Spływ tym odcinkiem na mapie serwisu traseo.pl

Odcinek Borowe Młyny – Osuchy
Początek odcinka uciążliwy, kręto, wąsko, omijamy kolejne zwalone drzewa. Borowiec: zabudowania na obu brzegach. Odcinek wśród lasu, na jego końcu jaz z zastawą z desek i betonową pochylnią. Można spływać, ewentualnie przenieść kajaki lewym brzegiem. Uregulowana rzeka płynie bystro w głębokim korycie, aż do Osuch (nowy betonowy most). Etap łatwy.

Odcinek Osuchy – Stare Króle
Do ujścia Tanwi brak jest przeszkód wymagających przenoszenia kajaka, nieliczne kłody w nurcie i mielizny. Rzeka bardzo malownicza, urokliwa o leniwym nurcie. Po drodze mijamy kilka mostów. Króle Stare, most drogowy (trasa Biłgoraj – Przemyśl). Odcinek najczęściej wybierany przez naszych klientów, polecany dla rodzin. Trasa bardzo łatwa.

Odcinek Stare Króle – Harasiuki
W korycie wyspy i mielizny. Kolejny drewniany most. Łąki, sosnowy las. Rzeka szeroka i piękna. Harasiuki, most betonowy, pod nim pale po starym moście, wieś na lewym brzegu. Wyspy. Resztki drewnianego mostu. Trasa bardzo łatwa.

Odcinek Harasiuki – Ulanów
Trasa bardzo łatwa, czas przepływu 5 godz. Długość trasy 21km. Ujście Tanwi do Sanu wśród piaszczystych mielizn.

źródło: kajaki-roztocze.pl

Spływy na rzece Tanew oferują firmy:

SZUM-FAN spływy kajakowe na Tanwi
ul. Słoneczna 4, 22-672 Susiec
tel. 605-335-133, 500-700-525
www.kajakisusiec.pl

Kajaki Szumy
ul Lwowska 33, 22-600 Tomaszów lubelski
tel. 500 700 525
www.kajakiszumy.pl

———————————————————————————————————————-

PHU „PAGAJ” Beata i Jan Czochra
ul. Partyzantów 51, Zwierzyniec

PHU Explorer
Siedliska 28 , 23-460 Józefów

P.P.H. Kresy – Mariusz Parnicki
Łukowa 128

PHU “Relaks” Mariusz Szymański
ul. 2-go Lutego 12, Zwierzyniec

Firma FAN
Kaczórki 17, Krasnobród
tel. 504 464 964, 510 568 052
www.splywy.webpark.pl