Gmina Tomaszów Lubelski

Gmina Tomaszów Lubelski położona jest w centralnej części powiatu tomaszowskiego i okala miasto Tomaszów Lubelski. Geograficznie to obszar Grzędy Sokalskiej, Roztocza Środkowego oraz Pobuża. Gmina zajmuje powierzchnię 171,8 km2. W jej skład wchodzi 26 miejscowości. Bardzo dobre połączenia drogowe – droga krajowa nr 17, drogi wojewódzkie oraz bliskość przejścia granicznego z Ukrainą w Hrebennem – sprawiają, że teren gminy jest bardzo atrakcyjny zarówno dla rozwoju gospodarczego, jak i zamieszkania.

Położenie geograficzne i zróżnicowanie terenu sprawia, że na obszarze gminy występuje szereg atrakcji turystyczno–przyrodniczych. Są to rezerwaty przyrody „Piekiełko” i „Zarośle” oraz pomniki przyrody. Na terenie gminy znajdują się najwyższe wzniesienia Roztocza Środkowego – Wapielnia (385 m.) i Grzędy Sokalskiej – Biała Góra (349 m.). Tutaj swój początek biorą dwie rzeki regionu: Sołokija i Huczwa.

Na obszarze gminy zachowało się wiele zabytków potwierdzających bogatą historię regionu. W Podhorcach znajduje się neobarokowy kościół z zabytkowym wyposażeniem. W Majdanie Górnym można zobaczyć interesujące kapliczki: św. Jacka z 1810 r., św. Jana Nepomucena i Najświętszej Maryi Panny. Napotkamy tu również szereg stanowisk archeologicznych, takich jak kurhany, grodziska i cmentarzyska. We wsi Ulów znajdują się odkryte i opisane przez archeologów z UMCS w Lublinie pozostałości pobytu germańskiego plemienia Herulów z V wieku naszej ery.

Liczne lasy oraz zbiorniki wodne tworzą bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej, konnej i rowerowej (ścieżki rowerowe i szlaki turystyczne) oraz myślistwa i wędkowania. Doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa są w stadninach koni „Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej i „Rogowe Kopce” w Rabinówce. Amatorom sportów zimowych gmina oferuje trasy do uprawiania narciarstwa biegowego na Siwej Dolinie.

Gminny Ośrodek Kultury w Podhorcach z/s w Podhorcach

Podhorce 130, 22-600 Tomaszów Lubelski

tel. (84) 666 46 06

fax. (84) 666 46 06

e-mail: gok.podhorce@wp.pl

http://gok.tomaszowlubelski.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=7&strona=1&schemat=&prywatnosc=tak

Tomaszów Lubelski