Tyszowce [powiat tomaszowski]

Tyszowce były przez wiele lat stolica polskiego szewstwa. W przeszłości szyto tu skórzane buty “tyszowiaki” które sięgały powyżej kolan. Takie buty były uniwersalne, gdyż każdy pasował na obie nogi: nie trzeba było więc zastanawiać się, który jest prawy, a który lewy. Do tego były wyjątkowo solidne i długo służyły właścicielowi. W 1410 r. Władysław Jagiełło zamawiał „tyszowiaki” dla swoich żołnierzy, którzy walczyli z Krzyżakami pod Grunwaldem.

Dziś miasto Tyszowce to ciche kresowe miasteczko z bogatą historią sięgającą Grodów Czerwieńskich a gmina ma charakter rolniczy. Południowa jej część położona jest na Grzędzie Sokalskiej, zaś cześć północna znajduje się w Kotlinie Hrubieszowskiej. Na wysokiej klasy glebach prowadzone są ekologiczne uprawy. Gmina słynie z fasoli i grochu – w czerwcu organizowane jest tu Święto Kwitnącej Fasoli.

Najcenniejszym zabytkowym obiektem gminy jest grodzisko w Czermnie, gdzie niegdyś wznosił się gród Czerwień, stolica Grodów Czerwieńskich. Trwają prace archeologiczne, które co chwilę zaskakują naukowców nowymi odkryciami. Podczas prac archeolodzy odkryli bezcenne ozdoby i inne przedmioty świadczące o potędze grodu.

Gmina Tyszowce, może się również pochwalić największymi świecami świata mającymi aż 5 metrów długości. Podczas najazdu Szwedów na Tyszowce w XVII wieku, najeźdźcy nie mogąc sobie poradzić z dobyciem miasteczka, podarowali mieszkańcom Tyszowiec 12 ogromnych świec które były wypchane prochem. Mieszkańcy zostali ostrzeżeni przed zasadzką Szwedów i nie zapalili tych świec, dzięki czemu miasto uniknęło potężnych zniszczeń. Na cześć tego zdarzenia świece są wylewane przez mieszkańców Tyszowiec i przetrzymywane są w kościele pw. św. Leonarda z XIX wieku. Tu także zawiązała się słynna Konfederacja Tyszowiecka przeciwko królowi szwedzkiemu.

Płynące przez gminę Tyszowce rzeki Huczwa i Sieniocha są wyjątkowymi ostojami przyrody. Ogromne kompleksy podmokłych łąk są siedliskiem wielu gatunków ptaków, które co raz częściej obserwują miłośnicy ornitologii z całej Europy. Powstały tu obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000: „Skarpa dobużańska”, „Ostoja Pastwiska nad Huczwą”, „Zlewnia Górnej Huczwy” i „Dolina Sieniochy”. Sama rzeka Huczwa jest staje się popularnym szlakiem kajakowym.

Historia grodziska w Czermnie:

http://tyszowce.pl/index.php/grodzisko-w-czermnie

 

Tyszowce