W Suścu na ludową nutę

W sobotę 22 kwietnia 2017 roku w Suścu zaplanowano eliminacje do 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbędzie się w czerwcu w Kazimierzu Dolnym.


Eliminacje wystartują o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu. Zapraszamy do oglądania zmagań.

Festiwal w Kazimierzu odbędzie się w dniach 22-25 czerwca 2017. To wspaniała okazja, by właśnie w tym czasie zaplanować swój urlop.

MMT

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym to cykliczna impreza, promująca kulturę ludową i folklor. Jest ona najważniejszym i najbardziej prestiżowym spotkaniem ludowych muzykantów i śpiewaków w Polsce.  Celem jest przegląd, popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego. Impreza ma charakter konkursu; biorą w niej udział kapele ludowe, instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, śpiewacy i zespoły śpiewacze, których repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu kraju. Nadrzędnym kryterium oceny jest autentyczność wykonywanych zabytków i utworów ludowej kultury muzycznej. Konkurs oceniają najwybitniejsi polscy etnografowie i folkloryści.
W środowisku etnografów i muzykologów kazimierski Festiwal oceniany jest bardzo wysoko ze względu na poziom wykonawców i sam repertuar, obejmujący relikty muzycznego, tradycyjnego dorobku wsi polskiej. Nierzadko na Festiwalu pojawiają się „perły” zachwycające jurorów i znawców tematu.  Innym pozytywnym aspektem jest to, że uczestnicy przez cały rok przygotowując się do występu, oddają się poszukiwaniom i gromadzą muzykę, teksty itd., dzięki czemu ratują je od zapomnienia.
Na Festiwalu co roku spotyka się ok. 700 artystów. Przyjeżdżają tu również naukowcy, znawcy tematu, muzykolodzy, muzycy poszukujący inspiracji, studenci, miłośnicy i pasjonaci.
W czasie FKiŚL odbywają się seminaria i warsztaty, których przedmiotem jest folklor i kultura ludowa (nie tylko muzyczna).
Wydarzeniu od lat towarzyszą Targi Sztuki Ludowej. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to najbarwniejsza, najgwarniejsza i najbardziej rozśpiewana kazimierska impreza.
Pierwszy Festiwal odbył się w 1966 r. w scenerii kazimierskiego zamku. Początkowo prowadził je na scenie m.in. znakomity polski aktor, Wojciech Siemion. Popularność imprezy przerosła oczekiwania organizatorów i zamek stał się zbyt ciasny, dlatego została ona przeniesiona na Mały i Duży Rynek.
Postaciami, kojarzącymi się z Festiwalem są dwaj charyzmatyczni, przez lata pojawiający się na scenie i za kulisami, prowadzący – Józef Broda i Staszek Jaskułka (pisownia nazwiska poprawna).
Nagrodą przyznawaną laureatom konkursu jest medal „Baszta”, której projekt jest dziełem Bronisława Chromego.
mat. kazimierz-dolny.pl