Podsumowano projekt o drewnianych cerkwiach

29 kwietnia 2021 roku w Zespole Cerkiewnym pw. św. Paraskewy w Radrużu – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie, miała miejsce konferencja prasowa podsumowująca projekt „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”.
Podsumowano działania mające na celu promocję i ochronę materialnego dziedzictwa regionu Karpat, a w szczególności drewnianej architektury cerkiewnej. Właśnie w budynku muzealnym przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu eksponowana jest wystawa, na której obejrzeć można 60 fotografii polskich i ukraińskich autorów, prezentujących 10 obiektów znajdujących się na Ziemi Lubaczowskiej we wsiach: Borchów, Gorajec, Kowalówka, Łówcza, Łukawiec, Nowe Brusno, Prusie, Szczutków i Radruż oraz 10 ukraińskich całego Zakarpacia. Ponadto w ramach projektu Muzeum Kresów w Lubaczowie zabrało nas na wirtualne wycieczki. Z najdalszych zakątków Polski, a nawet świata można oglądać zabytki z naszego regionu. Wirtualnie możemy zwiedzać świątynie w Nowym Bruśnie, Łówczy, Prusiu, Radrużu i Szczutkowie. Dodatkowo w ramach projektu wydano katalog ukazujący piękno naszego regionu. Powstała także interaktywna mapa www.odkryj.powiatlubaczowski.pl prezentująca ciekawe miejsca i zabytki powiatu lubaczowskiego. Wraz z partnerami z Ukrainy zorganizowano również konferencje, briefingi i seminaria.
Czwartkowe spotkanie z dziennikarzami było również okazją do zaprezentowania nowego pakietu logotypów Muzeum Kresów w Lubaczowie. W trakcie konferencji odbyła się także oficjalna premiera filmu “Radruż – cerkiew na dawnych Kresach Rzeczypospolitej”, który w sieci pojawił się w piątkowy wieczór. Film można obejrzeć na oficjalnym profilu Facebook Muzeum Kresów: https://fb.watch/5fxcofNCy9/ oraz na kanale Youtube: https://youtu.be/rRWKTljDruU
W konferencji, poza dziennikarzami, uczestniczyli: Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Andrzej Słodki oraz ekspert polskiego Oddziału Programu PL-BY-UA siedzibą w Rzeszowie Mateusz Dziura, Mychajło Dankanych – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” Obwodu Zakarpackiego, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Ewa Sowińska – kierownik projektu ze strony Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Piotr Zubowski – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Działania były realizowane wspólnie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie i Agencję Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” od jesieni 2019 roku i uzyskały dofinansowanie ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2014–2020.
mat. nadesłany