4 sezony w Gminie Cieszanów

Każdy z nas będzie mógł stworzyć własną trasę dla turystów po terenie Gminy Cieszanów, a to dzięki rozpoczynającemu się właśnie projektowi „4 sezony w Gminie Cieszanów”. Na pomysłodawców najciekawszych tras po naszym regionie czekać będą atrakcyjne nagrody.

26 lutego 2020 roku Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny oraz dyrektor Funduszu Wsparcia Obwodu Wołyńskiego Olga Szworak podpisali porozumienie w sprawie realizacji wspólnego projektu „4 Sezony – transgraniczne szlaki turystyczne”.

Dzięki udziałowi w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina, każda ze stron wyda na rozwój turystyki na swoim terenie ponad 32 tys. Euro. Dzięki środkom z grantu na terenie Gminy Cieszanów powstaną nowe ścieżki turystyczne. Wytyczone zostaną w ramach konkursu do którego każdy mieszkaniec regionu będzie mógł zgłaszać swoje propozycje. Na pomysłodawców najciekawszych ścieżek turystycznych czekają cenne nagrody oraz możliwość udziału w letnim mikserze turystycznym na Ukrainie. Ważną cechą planowanych tras jest ich różnorodność. Każda ze ścieżek poświęcona będzie innej porze roku. Dzięki temu sezon turystyczny w naszej okolicy będzie mógł trwać dłużej.

Chcemy żeby pomysłodawcami szlaków turystycznych byli mieszkańcy naszej gminy, gdyż to właśnie oni najlepiej znają godne odwiedzenia miejsca. Podkreśla koordynujący projekt Marcin Piotrowski z CKiS w Cieszanowie.

Każda z tras składać będzie się z 5 punktów atrakcyjnych dla turystów.  Mogą to być zarówno zabytki, punkty widokowe czy pomniki przyrody. To co pojawi się na nich zależy jedynie od inwencji pomysłodawców tras.

Burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny podczas podpisania umowy podkreślał, że: Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi światowej gospodarki. Jej rozwój jest też bardzo ważny dla naszej gminy. Liczę, że mieszkańcy aktywnie zaangażują się w projekt i że wspólnie opowiemy turystom o skarbach jakie kryje nasza okolica.

Konkurs na najciekawsze trasy turystyczne ruszy na początku maja 2020 roku.

Marcin Piotrowski

Gmina Cieszanów – widoki, foto Mariusz Pajączkowski

 

Kościół w Cieszanowie – gmina Cieszanów foto Mariusz Pajączkowski