Bitwa pod Kobylanką [FOTO]

Po raz pierwszy zorganizowano rekonstrukcję bitwy pod Kobylanką.

Ponad 60 aktorów i tysiąc widzów wzięło udział w rekonstrukcji bitwy z okresu powstania styczniowego, w lesie Kobylanka (gmina Cieszanów). Piękna leśna sceneria, huk wystrzałów, szarże kawalerii i wrzawa pola bitwy stworzyły wyjątkową oprawę obchodów 155 rocznicy zwycięskich bitew z okresu powstania styczniowego.

W „Krwawym polu” z taką pieśnią na ustach w maju roku 1863 w lesie Kobylanka niedaleko Cieszanowa do walki szli powstańcy styczniowi dowodzeni przez gen. Antoniego Jeziorańskiego. Dwukrotnie w leśnych bitwach pokonali przeważające liczebnie oddziały rosyjskie, a sukces, jaki odnieśli, odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców toczących zażarte boje o niepodległość Polski. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych.

Aby upamiętnić te wydarzenia w sobotę 5 maja 2018 roku w lesie Kobylanka odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z roku 1863. W spektaklu historycznym udział wzięło ponad 60 aktorów i rekonstruktorów w strojach z epoki walk o niepodległość. W ten wyjątkowy sposób chcemy przypominać o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, jest to szczególnie ważne teraz w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez niepodległości opowiada Tomasz Róg dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie. W sposób aktywny i ciekawy chcemy opowiadać o historii naszego kraju, skupić uwagę na ważnym wydarzeniu historycznym, które było fundamentem odrodzenia się Polski w roku 1918- dodaje Marcin Piotrowski z Urzędu Miasta i Gminy Cieszanów.

Kobylanka jest wyjątkowym punktem na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest miejsc w dawnej Galicji bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym jakim było powstanie styczniowe. Rekonstrukcja odbyła się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika-mogiły powstańczej na terenie Nadleśnictwa Narol. Rekonstrukcje bitew odbyły się w naturalnej scenerii, w ten sposób stworzono swoisty wehikuł czasu, który przeniósł widzów do wydarzeń z roku 1863.

W imprezę aktywnie włączyli się rekonstruktorzy z całej Polski, oraz lokalni ochotnicy ze wszystkich miejscowości gminy Cieszanów.

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Narol i Banku Spółdzielczego w Lubaczowie

mat. prasowy

fot. Wiktoria Cencora