Cieszanów – Rajd Gloria Victis

Obchody 155 rocznicy wybuchu powstania styczniowego na terenie gminy Cieszanów –  rajd Grupy Turystycznej Roztocze (GTR) „Gloria Victis IX”.
Miejsce: Las Kobylanka – Na pograniczu ówczesnych zaborów – rosyjskiego i austriackiego (obecnie granicy województw Lubelskiego i Podkarpackiego) w dniach 1 i 6 maja 1863 powstańcy pod dowództwem gen. Antoniego Jeziorańskiego stoczyli dwie zwycięskie bitwy z przeważającymi wojskami rosyjskimi. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest na naszym terenie miejsc bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym. Bitwy pod Kobylanką były jednymi z największych zwycięskich potyczek wojsk powstańczych, a sukces jaki odniosły wojska polskie odbił się szerokim echem w całym kraju i wzmocnił morale powstańców, a pamięć o nich trwa do dnia dzisiejszego.

Przebieg obchodów: start w Nowym Lublińcu, długość trasy 18 km, punktem finałowym było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym poległych powstańców.

Organizatorzy: Grupa Turystyczna Roztocze, Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie i UMiG w Cieszanowie.

Liczba Uczestników: 102 – członkowie Grupy Turystycznej Roztocze (którzy organizowali rajd na Kobylankę już po raz dziewiąty), rekonstruktorzy z cieszanowskiego Bractwa Srebrnego Miecza, członkowie Jednostki Strzeleckiej JS 2033 im. gen.  bryg. Józefa Kustronia z Lubaczowa, uczniowie gimnazjów w Cieszanowie, Lublińcu Nowym i Dachnowie, mieszkańcy gminy Cieszanów oraz przybyli z różnych stron naszego kraju.

https://wiadomosci.tvp.pl/35694458/w-holdzie-powstancom-styczniowym
https://rzeszow.tvp.pl/35694949/cieszanowski-pieszy-rajd-pamieci-powstancow-styczniowych

mat. prasowy