Rezerwat Czartowe Pole

Rezerwat Czartowe Pole utworzono w 1958 roku na powierzchni ok. 80,5 ha. Nazwa rezerwatu powstała od legendy głoszącej, że kiedyś „jeno czarci tam hasali” (czego skutkiem miały być liczne powodzie i pożary). Odnosi się to do śródleśnej polany w pobliżu ruin dawnej papierni Zamojskich. Dojechać można do niego drogą z Suśca, jadąc 8 km na zachód przez miejscowość Oseredek. Najlepiej zatrzymać się na parkingu przy moście na rzece Sopot, jeszcze przed zabudowaniami wsi Hamernia. Do rezerwatu można również dotrzeć pieszo idąc czerwonym Szlakiem Krawędziowym.

Rezerwat oprócz wspomnianej polany swym zasięgiem obejmuje odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot. Dolina ta powstała na skutek wymycia przez wodę piaszczystych utworów czwartorzędowych aż do trzeciorzędowego podłoża kredowego. Nierówności tego podłoża i jego duża odporność na erozję spowodowały utworzenie licznych, nieregularnych i postrzępionych wodospadów o wysokości do 50 cm. Między wodospadami potworzyły się piaszczyste wysepki. Dzięki dużemu spadkowi koryta oraz licznym progom rzeka nabiera charakteru bystrego, górskiego potoku. Dogodne warunki życiowe znalazły w niej lipienie i pstrągi potokowe – ryby charakterystyczne dla czystych strumieni górskich.
Ruiny papierni Zamoyskich – niegdyś duży zakład produkcyjny Ordynacji Zamoyskiej. Budynek powstał w połowie XVIII wieku.

Krótka historia papierni widnieje na jednej z tablic (foto poniżej).

fot. archiwum LOT Roztocze