Dzień Otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego [foto]

5 sierpnia 2017 roku odbyła się 9 edycja plenerowej imprezy edukacyjnej „Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego”.

W imprezie wzięło udział ponad 2 150 osób, czemu sprzyjał bardzo interesujący program i słoneczna pogoda. Główną atrakcją imprezy była wystawa w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym „Bioróżnorodność Roztocza – natura w naturze”, gdzie zwiedzający zapoznawali się z bogactwem kulturowo – przyrodniczym Roztocza. Uczestnicy imprezy zwiedzali również wystawę stałą „W krainie jodły, buka i tarpana”, ekspozycję zdjęć „Osobliwości przyrodniczo – krajobrazowe polskich parków narodowych położonych na obszarach Natura 2000” oraz wystawę „Piękno kryształów w niezwykłym świecie minerałów”.
Partnerami wydarzenia w tym roku byli: Poleski Park Narodowy, Kampinoski Park Narodowy, Bieszczadzki Park Narodowy, Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy z Ukrainy, Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody, Nadleśnictwo Zwierzyniec, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu, Lokalna Organizacja Turystyczna „Roztocze”, Zamojskie Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej, Stowarzyszenie “Turystyka z Pasją”, Stowarzyszenie Kwaterodawców Miasta i Gminy Zwierzyniec, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zwierzyńcu, Gospodarstwo Pasieczne „Ulik”.
Pracownicy Bieszczadzkiego PN, Poleskiego PN i Kampinoskiego PN przygotowali stoiska, na których prezentowali wydawnictwa ukazujące bogactwo przyrodnicze i kulturowe tych unikalnych obszarów oraz zorganizowali konkursy edukacyjne dla uczestników imprezy. Bieszczadzki PN przedstawił dodatkowo diaporamę i film o niezwykłej przyrodzie i wyjątkowym krajobrazie Bieszczadów. Przedstawiciele Nadleśnictwa Zwierzyniec prezentowali szeroką działalność prowadzoną w zakresie edukacji leśnej. Bogatą ofertę turystyczną i możliwości zwiedzania regionu zaprezentowali przedstawiciele LOT „Roztocze”, Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej z Zamościa oraz przewodnicy ze stowarzyszenia “Turystyka z Pasją”.
Wystawcami produktów regionalnych było Koło Gospodyń Wiejskich Huta Tarnawacka, Koło Gospodyń Wiejskich „Lubczyk” z Lubyczy Królewskiej, Firma „Olejarnia Świąteczna” z Ruszowa, Firma „Domowe Smaki” z Guciowa, Gospodarstwo Pasieczne „Pszczółka” z Turzyńca oraz inni producenci smakowitych roztoczańskich specjałów.
Temat przewodni tegorocznej edycji plenerowej imprezy edukacyjnej był związany z poznawaniem awifauny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się konkursy o tej tematyce takie jak konkurs „Dzięcioły” przygotowany przez ZSDiOŚ, gry przyrodnicze, zabawy i animacje dla najmłodszych uczestników imprezy. Swoje stoisko miał też ekspert w dziedzinie ornitologii, który dzielił się swoją wiedzą i zachęcał do poznawania tajników rodzimej przyrody. Uczestnicy konkursowych zmagań otrzymywali atrakcyjne nagrody m.in.: koszulki, kubki, torby i magnesy oraz wydawnictwa RPN. Odbyła się również wycieczka ornitologiczna na Bukową Górę i na Stawy „Echo”, którą prowadził ornitolog z Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego.
Niezmiennym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Za baterie – sadzonka”, której celem jest zachęcenie mieszkańców regionu do selektywnego zbierania zużytych baterii. W południe odbył się koncert pieśni regionalnych w wykonaniu kapeli ludowej „Adamowiacy” z Gminy Adamów, leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie Roztoczańskiego PN. Uczestnicy imprezy docierali też do oddalonej o 6 km od Zwierzyńca Florianki, gdzie w atmosferze historycznej leśniczówki, obecnie Izby Leśnej mogli popróbować smaków dawnej roztoczańskiej kuchni a nieco dalej podziwiać pasące sie na pastwiskach koniki polskie.
Niezwykle atrakcyjnym punktem programu “Dnia otwartego RPN” był pokaz jazdy konnej i umiejętności władania szablą i lancą zorganizowany przez Roztoczańską Konną Straż Ochrony Przyrody. RKSOP im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich działa na terenie RPN nieprzerwanie od 1984r. Zaprezentowanie działalności stowarzyszenia szerokiej publiczności ma na celu pokazanie jak młodzi ludzie mogą połączyć zamiłowanie do koni z pracą na rzecz ochrony polskiej przyrody. Uczestnicy imprezy mogli również skorzystać z przejażdżek bryczkami zaprzężonymi w koniki polskie.
Dodatkowym punktem programu był Wielki Dzień Pszczół organizowany po to aby przypomnieć jak największej liczbie osób o niezastąpionej roli owadów zapylających. W ramach tych działań uczestnicy imprezy korzystali z gier i konkursów oraz poznawali rośliny miododajne. Wielki Dzień Pszczół odbył się w ramach szerszego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.
Przekazujemy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy wszystkim partnerom i wystawcom oraz Zespołowi Szkół w Zwierzyńcu, Państwowej Straży Pożarnej ze Szczebrzeszyna, która zorganizowała kurtyny wodne oraz ratownikom z Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Zamościa, którzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników. Dziękujemy również wszystkim stażystom i wolontariuszom bez zaangażowania, których plenerowa impreza edukacyjna „Dzień otwarty Roztoczańskiego Parku Narodowego” nie mogłaby się odbyć w tak sprawny sposób.

mat. RPN

fot. Magdalena Tereszczuk i Ewa Piwko-Witkowska