Folkowisko [11-14 lipca]

Jak to się dzieje, że niewielka wioska na Podkarpaciu przyciąga rodziny z całego świata?

Odbywający się co roku w lipcu festiwal łączy ze sobą muzykę folkową, teatr, dziesiątki warsztatów umiejętności ludowych, spotkań z artystami i pisarzami oraz aktywne poznawanie przestrzeni, w której się odbywa, czyli niewielkiej wsi Gorajec i najbliższej okolicy Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej. W ocenie wyjątkowości Folkowiska, kluczową rolę gra zaangażowanie w jego organizację wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata oraz lokalnej społeczności.

Folkowisko udowadnia, że imprezy o dużym znaczeniu dla kultury można organizować także na wsi i przy bardzo skromnym budżecie. Ważniejsze, niż sponsorzy i milionowe dotacje są pomysły, wzajemne relacje i nowatorskie podejście do organizacji wydarzenia.
Również (w lutym) po raz trzeci Folkowisko zostało wpisane na międzynarodową listę najlepszych festiwali Europy. Folkowisko zostało wpisane razem z takimi imprezami jak Gdańsk Shakespeare Festival, Malta Festival Poznań i Wratislavia Cantans. EFFE Label to znak jakości europejskich festiwali przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Brukseli. Kryteriami, którymi kierowali się eksperci przy wyróżnieniu Folkowiska były lokalne zaangażowanie, globalna perspektywa oraz wysoki poziom artystyczny festiwalu.
W tegorocznej edycji festiwalu przewodnim Folkowiska 2019 są „Dziady”.

Chodzący od wsi do wsi wędrowiec przynosił ludziom dawne legendy i nowe wiadomości, zarówno ważne treści ubrane w muzykę, jak i tajemnice przekazywane szeptem. Razem z nim wędrowały melodie i wątki opowieści. Dzięki dziadom, kultury mieszały się i nagle pieśni z jednego krańca kontynentu można było odnaleźć w niespodziewanym miejscu daleko od miejsca ich powstania.
Dziad stanowił też łącznik z innym światem, tym po śmierci.   
Wędrowny bajarz to najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel kultury mówionej, zapomnianej dziś (ale czy do końca?) sztuki opowiadania. Mieszkańcy wsi z zachwytem i zdziwieniem słuchali dziada, który opowiadał o dalekich stronach czy o świętych miejscach.
A w szerszym sensie dziady, jak u Mickiewicza, to nasi przodkowie. I do nich się zwrócimy, postaramy się przywołać ich czasy, ich muzykę i kultu.
Jeżeli jeszcze nie masz karnetu śpiesz się! Ilość jest ograniczona, a dostępne są na stronie http://folkowisko.pl/karnety/

Znamy już gwiazdy, które przez cztery dni będą grały dla folkowiczan. Wśród nich znajdą się:
Hańba, Sviatyj, Żywiołak, Meninas Duo, Olica, Joryj Kłoc , Pablopavo i Ludziki, Kapela Ludowa Nad Brusienką, Dziady Kazimierskie, Niezapominajki, Kapela Zdzisława Kwapińskiego, Vox Angeli Małe Piwko, Markowianie z Markowej. Pierwszy raz na Folkowisku pojawi się zespół z Chorwacji: Ogenj – na Folkowisku zawsze jest sporo ognia, ale takiego z Chorwacji jeszcze nie mieliśmy! Ogenj miesza rock’n’rolla, punk i liryczny śpiew w dialekcie kajkavskim! Do typowo punkowych brzmień dorzucają bałkańskie instrumenty jak tamburitza czyli rodzaj mandoliny oraz skrzypce. Szykuje się z z tego wybuchowa mieszanka na Folkowisku!
W piątek w Dzieciowiosce zagrają Czereśnie. Śpiewać będą  o zagadnieniach ważnych dla dzieci i dorosłych – przyrodzie, zawodach, i problemach ekologicznych.
Leśne Licho – to teatr ognia i tańca. Są częścią Folkowiska, bo i tu się poznali i zaczęli wspólnie tworzyć. Wprowadzają magię w Folkowisko, a ich taniec rozgrzewa do czerwoności!

Niecodzienne warsztaty są częścią Folkowiska. W tegorocznej edycji odbędą się specjalne czterodniowe warsztaty liry korbowej, na które trzeba wcześniej się zapisać.

http://folkowisko.pl/warsztaty-bardzo-dziadowskie-dolacz/

Folkowisko w Gorajcu – w gminie Cieszanów.

Stoisko Lokalnej Organizacji Turystycznej “Roztocze” na Folkowisku 2017 (Sebastian Nowakowski i Magdalena Tereszczuk)

NOCLEGI: