Festiwal Folkowisko zdobyło prestiżową nagrodę Ambasador Wschodu.
Statuetkę za najlepszy projekt Polski wschodniej i pogranicza wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę 30 listopada 2019 roku w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Tytuł „Ambasadora Wschodu” przyznawany jest w dziedzinach: samorząd, biznes, projekt, turystyka, kultura i sztuka oraz odpowiedzialny społecznie. Wszyscy nominowani oraz nagrodzeni zasłużyli się tym dla Polski wschodniej, że rozwijają jej potencjał, dbają o historię i kulturę, a także o rozwój ekonomiczny.
Jak informują organizatorzy konkursu, tytuł Ambasadora Wschodu, to wyróżnienie, które ma odkrywać i promować inicjatywy, podmioty oraz osoby działające na rzecz rozwoju Polski Wschodniej i pogranicza.
Festiwal Folkowisko doceniony został za wyjątkowe podejście do kultury i tradycji Polski wschodniej, jej promowanie i rozwój. Jury podkreśliło, że nawet niewielkie wydarzenia kulturalne mogą odcisnąć olbrzymi ślad w kulturze.
Festiwal odbywający się od 10 lat w Gorajcu stał się marką przyciągającą do regionu corocznie tysiące osób. Nie ogranicza się jedynie do 4 lipcowych dni, ale poprzez działania Stowarzyszenia Folkowisko i Chutoru Gorajec animuje aktywność społeczną i kulturalną wschodniej Polski przez cały rok.
Dyrektor Festiwalu Folkowisko Marcin Piotrowski odbierając nagrodę podkreślał, że Folkowisko jest czymś więcej niż tylko festiwalem, dla wielu ludzi to styl życia. Bliski przyrodzie, wpisany w miejsce i kontekst kulturowy. Przypominał, że wokół festiwalu powstała istna społeczność, która w każdym zakątku Polski czy świata jest ambasadorem tego miejsca, ambasadorem Wschodu.
Tytuł „Ambasadora Wschodu” przyznawany jest w dziedzinach: samorząd, biznes, projekt, turystyka, kultura i sztuka oraz odpowiedzialny społecznie. Co roku wręczana jest także Nagroda Specjalna oraz przyznawany Tytuł „Honorowy Ambasador Wschodu”. Laureaci otrzymują symboliczne statuetki złotoskrzydłych aniołów, zaprojektowane przez artystę Leszka Kunickiego, a organizatorem wydarzenia jest wydawca magazynu “Kraina Bugu”.
W tym roku oprócz Festiwalu Folkowisko nagrody otrzymały Europejski Festiwal Smaków w Lublinie, w kategorii samorząd Stalowa Wola, w kategorii “społecznie odpowiedzialny ” Fundacja Leny Grochowskiej z Siedlec, w kategorii “Kultura i sztuka” Leszek Mądzik, a turystyka – Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Festiwal Folkowisko – odbywa się od 10 lat w niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec. Poświęcony jest kulturze tradycyjnej pokazywanej w różnych formach. Festiwal łączy w sobie koncerty, warsztaty i rajdy. Co roku ma inny temat przewodni, wokół którego budowana jest narracja festiwalu. Folkowisko z niewielkiej rodzinnej imprezy stało się jednym z najważniejszych folkowych festiwali w Europie. Wśród wielu wyróżnień, które otrzymało Folkowisko jest też przyznana przez Europejską Federację Festiwali nagroda Remarcable Art Festiwal (wyjątkowy festiwal sztuki). Jubileuszowe, dziesiąte już Folkowisko odbędzie się w dniach 9-12 lipca 2020 pod tytułem Wehikuł Czasu.
mat. prasowy