Folkowisko w Gorajcu [13-16 lipca]

Gdzieś na „końcu świata” w malutkiej wiosce na Podkarpaciu raz do roku dzieje się coś czego nie da się opisać.


Wioska nazywa się Gorajec i liczy trzydziestu kilku mieszkańców. W dniach 7-10 lipca 2016 roku “Folkowisko Festiwal Kultury Pogranicza” w Gorajcu odwiedziło około 3 tysiące osób!

Na Folkowisku nie ma wielkich gwiazd ani celebrytów (no może prócz jednego fotografa ?  jednak swoją atmosferą i wyjątkowością przyciąga wielu uczestników). Muzyka gra bez przerwy przez cztery dni i wcale nie potrzebuje zasilania w każdym momencie.

Na program Folkowiska składało się wiele wydarzeń, które zapadną uczestnikom na długo w pamięci: koncerty, rajdy, wystawy, spotkania i warsztaty. Wszystko pod hasłem “Trzy Galicje” – polska, ukraińska i hiszpańska.
Największym zainteresowanie ze wszystkich wydarzeń festiwalu cieszyły się wieczorne koncerty.  W piątek transmitowany był na żywo przez Polskie Radio Rzeszów występ “Orkiestry Świętego Mikołaja”, natomiast w sobotę fenomenalny koncert dał ukraiński zespół “Joryj Kłoc”.

Po koncertach atrakcjom nie było końca. Po sobotnim koncercie Joryj Kłoc ponad tysięczna publiczność w kilka minut zdyscyplinowała się i stanęła w parach do tradycyjnego już na Folkowisku poloneza, który swój finał miał w stodole, gdzie z kolei odbyła się dyskoteka do świtu.

W niedzielę na Folkowisku zagrali miejscowi muzycy: Orkiestra Dęta ze Zdziłowic, zespół Niezapominajka, kapela Pawlaki z Cieszanowa oraz Zespół Kresy i Niespodzianka. Ponadto wystąpili: lwowski Teatr Cieni Dyw, hiszpańscy goście z Galicji odprawili czary w trakcie nocnego występu Sviatego – bluesmana z Oleszyc
Poza tym ogniska płonęły całą dobę, nocne rozmowy nie miały końca, a twarze festiwalowiczów były cały czas uśmiechnięte.
Folkowisko to festiwal inny niż wszystkie. Festiwalu nie finansują wielcy sponsorzy. Organizatorzy, gospodarze robią to na swoim własnym podwórzu i w swoim własnym domu i przez te parę dni z szeroko otwartymi ramionami przyjmują wszystkich gości, którzy tak na prawdę stają się jedną wielką rodziną.

Stałym elementem Folkowiska jest także “Dzieciowisko” – gdzie każdy rodzic bez obaw zostawia swoje dzieci i jest pewien, że być może się troszeczkę ubrudzi ale z pewnością jest szczęśliwe. Dzieje się to bez wielkich placów zabaw czy wesołych miasteczek. Dzieciowioskiem zajmuje się wspaniała ekipa ludzi, którzy doskonale sobie radzą z tym, by dzieciaki nie nudziły się na Folkowisku.

Organizatorzy podkreślają:
– To nie jest festiwal muzyczny. Folkowisko to festiwal totalny. Nie chcą tu gapiów.

By poczuć tę rodzinną atmosferę i przyjazny klimat tego miejsca trzeba się stać realnym uczestnikiem festiwalowego życia w Gorajcu. Ale uważaj! Jeśli nie masz zamiaru tam wrócić nie przyjeżdżaj na Folkowisko! Bo tam się ZAWSZE wraca!

Folkowisko Festiwal Kultury Pogranicza tworzą ludzie z pasją, to zgrana i wspaniała ekipa przyjaznych ludzi, dzięki której mamy nadzieję nigdy nie zamieni się w imprezę tak zwaną komercyjną i pozostanie zawsze rodzinnym i przyjaznym festiwalem.

tekst zatytuowany “Nie przyjeżdżajcie na Folkowisko” pochodzi z Tomaszowskiego Portalu Informacyjnego www.tomaszowski.com.pl

————————————————————————————————————————————–A więc zapraszamy na Folkowisko już 13-16 lipca 2017 roku!