Folkowisko wraca do gry!

Już wiemy, że w dn. 8-11 lipca 2021 ponownie zagra Festiwal Folkowisko w Gorajcu (woj. podkarpackie). Po zimowej przerwie organizatorzy odmrozili sprzedaż karnetów na jedną z ciekawszych kulturalnych imprez w tej części Polski.

Z powodu pandemii organizatorzy postanowili odpowiedzialnie podejść do organizacji wydarzenia i ostrożnie limitować liczbę oferowanych karnetów, zaczynając od limitowanego pakietu 100 karnetów. – W ten sposób chcemy dociągnąć do liczby pół tysiąca festiwalowiczów, gdyż jeszcze w ubiegłym roku jak świeże bułeczki rozeszła się pierwsza pula 400 miejsc – opowiada Marcin  Piotrowski z Folkowiska. Podczas edycji Wehikuł Czasu 2021 docelowo Folkowisko planuje przyjąć maksymalnie 1000 gości. Nie idziemy na ilość, ale na jakość gości, bardzo ważne jest dla nas też bezpieczeństwo uczestników – dodaje Piotrowski.

100 karnetów na Folkowisko będzie dostępne w sprzedaży do 30 kwietnia lub do wyczerpania zapasu.

Ta  odbywająca się nieprzerwanie od 12 lat folkowa impreza to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich festiwali muzyki korzennej w Europie, trzykrotnie wybierany do grona najlepszych festiwali Europy przez Europejską Federację Festiwali za swoją oryginalność, pomysł oraz otwartość na różne kierunki sztuki. – Folkowisko to nie tylko festiwal muzyczny, ale istna przygoda – zapowiada Piotrowski. Impreza odbywa się w niewielkiej podkarpackiej wiosce, na przysłowiowym końcu świata, która na co dzień liczy zaledwie 41 mieszkańców. Sami organizatorzy podkreślają, że przygodą jest już wyprawa na wschód Polski, do miejsca które łączy kultury, religie i regiony.

Podczas Folkowiska odbywają się liczne warsztaty umiejętności ludowych, koncerty, spotkania literackie. O wyjątkowości festiwalu świadczy też fakt, że co czwarty jego uczestnik nie ma ukończonych 14 lat. To bardzo rodzinny festiwal, z niepowtarzalnym klimatem spotkania przyjaciół – opowiada Marlena Królik koordynatorka zajęć warsztatowych. Gorajec na te kilka dni zmienia się w tętniący życiem swoisty Uniwersytet Ludowy, a w organizację festiwalu angażują się zarówno mieszkańcy wsi jak i wolontariusze z całego świata.

W tym roku Folkowisko obchodzi swój jubileusz, dlatego też wydarzenie odbędzie się pod hasłem Wehikuł Czasu. Chcemy zaprosić do Gorajca te zespoły, które na ponad dziesięcioletniej historii festiwalu odcisnęły największe piętno, które najlepiej zapamiętała publiczność i z którymi najbardziej się zaprzyjaźniliśmy – opowiada dyrektor artystyczny festiwalu Maciej Piotrowski.

Festiwal planuje działania w roku 2021 ponieważ ma duże doświadczenia w organizacji wydarzeń w dobie pandemii. Stowarzyszenie Folkowisko stojące za organizacją wydarzenia w roku 2020 podjęło rękawicę i zorganizowało festiwal w nowym reżimie sanitarnym. Nie było to proste wyzwanie, ale mu podołaliśmy. Pomimo obostrzeń i mniejszej liczby uczestników udało się otrzymać klimat, a w sieci nasze poczynania śledziło 120 tys osób – opowiada Paweł Zieliński z Folkowiska. Był to pierwszy i jeden z nielicznych, kilkudniowych festiwali, które odbyły się minionego lata w Polsce.

Karnety oraz podstawowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie www.folkowisko.pl

mat. prasowy