Kościół św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu

Kościół pw św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu potocznie zwany “na wyspie” lub “na wodzie” jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza. Ze względu na swoje malownicze położenie jest również najczęściej fotografowanym obiektem regionu.
Żona III ordynata Jana “Sobiepana” Zamoyskiego (przyszła żona Jana III Sobieskiego – Marysieńka) zarządziła wybudowanie w Zwierzyńcu stawu, z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Sto lat później w latach 1741-1747 VII ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski i jego żona Teresa z Michowskich ufundowali na wyspie barokowy kościółek w intencji powrotu do zdrowia ordynata oraz jako wotum dziękczynne za narodziny oczekiwanego syna – Klemensa. Następnie do świątyni dobudowano dwa pomieszczenia: zakrystię i szkołę. Usytuowanie kościoła na jednej z wysp przypominać miało męczeńską śmierć św. Jana Nepomucena, który na rozkaz króla Czech Wacława IV zginął w wodach Wełtawy, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi. Do dziś jego figury chronić mają przed powodziami i chorobami. Według podań, kościół zlokalizowano na miejscu dawnego teatru „na wodzie” choć ostatnio coraz częściej sugeruje się że była tu wcześniej jedynie altana i wypoczynkowy tzw. „domek na wodzie”.

Kościół murowany z kamienia i cegły, jednonawowy, barokowy wybudowany został najprawdopodobniej przez budowniczego Jan Columbaniego według projektu architekta Andrzeja Bema. Na fasadzie umieszczono kartusz z herbami Zamoyskich „Jelita” (trzy skrzyżowane włócznie) i Michowskich „Rawicz” (panna na niedźwiedziu). We wnętrzu polichromia pędzla Łukasza Smuglewicza. W dębowym ołtarzu głównym mieści się obraz MB Częstochowskiej, a na zasuwie – obraz św. Jana Nepomucena. Są także dwie kaplice z ołtarzami: po prawej stronie MB (w ołtarzu obraz ukoronowania MB, mal. Ł. Smuglewicz?), a po lewej – Najświętszego Serca Pana Jezusa, na chórze muzycznym znajdują się organy 4-głosowe, wykonane w r, 1905 przez firmę Biernackiego. Na drewnianej dzwonnicy przed kościołem umieszczono jeden dzwon.

Każdego roku pod koniec maja, podczas odpustu ku czci świętego Jana Nepomucena, wokół kościoła na wodzie odbywa się widowiskowa procesja na łodziach. Jest wyjątkową atrakcją dla mieszkańców Zwierzyńca, ale także dla turystów odwiedzających miasteczko nad Wieprzem.

 

Informacja Turystyczna
przy Zwierzynieckim Ośrodku Kultury i Rekreacji
ul. Słowackiego 2, tel. 84 687 26 60
e-mail: zorki@poczta.o2.pl

Informacja Turystyczna
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN
ul. Plażowa 3, Zwierzyniec
tel. 84 687 20 66, tel./fax 84 687 22 86
e-mail: rpmuzeum@pro.onet.pl