Łaszczów [powiat tomaszowski]

Jest jednym z młodszych miast w regionie lubelskim – prawa miejskie odebrane mu w 1870 roku odzyskał w roku 2010. Wkrótce w centrum stanął pomnik upamiętniający to wydarzenie. Początki miejscowości sięgają połowy XVI wieku – w 1549 roku król Zygmunt August zezwolił Aleksandrowi Łaszczowi na zamianę wsi Domaniż na miasto Prawda, którego nazwa pochodzi od herbu rodziny Łaszczów – Prawdzic. Nazwa ta jednak nie utrzymała się długo, bo już w 1578 roku miejscowość nosiła nazwę Łaszczów.

Miasto i gmina leżą na terenie gdzie stykają się dwie krainy geograficzne: Roztocze i Grzęda Sokalska. Są to tereny głównie rolnicze, jednak nie brakuje tu także akcentów turystycznych. W samym Łaszczowie na uwagę zasługują: kościół parafialny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, ruiny pałacu Szeptyckich wraz z parkiem czy trzy figury kolumnowe stojące przy głównych drogach prowadzących do miasta. Jedną z najnowszych atrakcji jest budynek odbudowanej w 2012 roku karczmy stojącej w centrum, tuż obok kościoła i skwerku z pomnikiem upamiętniającym zniszczenie i spalenie Łaszczowa przez UPA w 1944 roku. Dzięki odnalezionej starej fotografii, na podstawie której przebiegała odbudowa, budynek odzyskał dawną świetność. Aktualnie jest to siedziba m.in. biblioteki publicznej.

Dawniej w Łaszczowie istniała duża społeczność żydowska – w 1897 roku Żydzi stanowili ponad 90 proc. ludności, dlatego obecnie możemy podziwiać tu ruiny synagogi czy też cmentarz żydowski (kirkut). W 1915 roku Austriacy zbudowali w Łaszczowie kolej wąskotorową, którą można było dojechać np. do pobliskiego Wożuczyna. Obecnie można obejrzeć opuszczoną stację kolejową, a także most przez który niegdyś przebiegały nieistniejące już tory kolejowe.

Cyklicznymi wydarzeniami w mieście są dożynki, a także Święto Kalafiora i Brokuła.

Strona urzędu miasta i gminy – www.laszczow.pl

Gminny Ośrodek Kultury – www.kultura.laszczow.pl

zdjęcia: www.kultura.laszczow.pl, www.polskieszlaki.pl, www.wikipedia.pl