Laureaci 41. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju

Złoty Róg Myśliwski Króla Jana, czyli nagrodę główną 41. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu Zdroju zdobył Teatr Ecce Homo z Kielc za spektakl “Być świnią w maju” w reżyserii Marcina Bortkiewicza.

Spektakl powstał na motywach “Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Laureaci odebrali nagrody w niedzielne popołudnie podczas gali zamykającej Biesiadę.

Jak poinformowała PAP w niedzielę Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem Biesiady, zdobywcy Złotego Rogu otrzymali także nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł.

Srebrny Róg Myśliwski Króla Jana oraz nagroda w wysokości 3 tys. zł trafiła do Teatru Tetraedr z Raciborza za spektakl “Gwoli jakiejś tajemnicy” w reżyserii Grażyny Tabor, przygotowany na podstawie “Pamiętnika Stefana Czarnieckiego” Witolda Gombrowicza.

Natomiast Brązowym Rogiem Myśliwskim Króla Jana oraz 2,5 tys. zł nagrodzono Teatr W MIĘDZYCZASIE z Krakowa za przedstawienie “Kartki z przeszłości” Pauliny Wysockiej-Fularz i w jej reżyserii.

W ramach Biesiady przyznano także Misy Borowiny za indywidualne dokonania twórcze. Laureatem Złotej Misy został Wojciech Kowalski, którego jury doceniło za osobowość aktorską w przedstawieniu we własnej reżyserii “Uwolnić słowa – MIŁOŚĆ” na podstawie tekstów Janusza Rudnickiego, Janusza Mielczarka, Piotra Macierzyńskiego.

Srebrną Misę Borowiny przyznano Robertowi Konowalikowi za kreację w autorskim przedstawieniu “Woda w płucach” Teatru FIETER w Ozimku, zaś zdobywcą Brązowej Misy został Adam Karasiewicz za reżyserię i scenariusz spektaklu “Dziady” Teatru Kaprys w Łapach.

Jury 41. Biesiady stwierdziło w protokole z posiedzenia, że tegoroczna edycja festiwalu prezentowała niezwykle wysoki poziom. “(Jury) z uznaniem zauważa dużą różnorodność użytych przez teatry form ekspresji scenicznej i powrót do prostych emocjonalnych znaków teatralnych, które tworzą niepowtarzalną atmosferę spotkania pomiędzy widownią a aktorem”- ocenili jurorzy.

Jury przyznało też nagrodę specjalną – Różę Horyniecką dla Teatru Ubogi Relacji z Sopotu, który zaprezentował spektakl “Coś jest, czegoś nie ma” w reżyserii Jacka Spicy.

Zdobywcy Mis Borowiny i Róży Horynieckiej otrzymali również nagrody pieniężne.

Komisja konkursowa przyznała też trzy honorowe wyróżnienia dla Teatru Seniora z Lublina za spektakl “Kabaret Starszych Panów” w reżyserii Michała Zgieta wraz z nagrodą rzeczową dla reżysera; teatru Martwej Wyobraźni z Krakowa za spektakl “Go” w reżyserii Dominika Setlaka oraz dla Grupy Teatralnej II LO w Przemyślu za spektakl “W”, który wyreżyserował Rafał Paśko.

Jury 41. Biesiady stwierdziło w protokole z posiedzenia, że tegoroczna edycja festiwalu prezentowała niezwykle wysoki poziom.

“(Jury) z uznaniem zauważa dużą różnorodność użytych przez teatry form ekspresji scenicznej i powrót do prostych emocjonalnych znaków teatralnych, które tworzą niepowtarzalną atmosferę spotkania pomiędzy widownią a aktorem”- ocenili jurorzy.

Horyniecka Biesiada Teatralna to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski.

W 41. Biesiadzie Teatralnej – Konfrontacjach Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju wzięło udział 14 amatorskich grup teatralnych z całego kraju, w tym: z Krakowa, Kielc, Przemyśla, Stalowej Woli, Lublina, Sopotu, Zielonej Góry, Warszawy, Częstochowy, Raciborza, Ozimka (woj. opolskie), Łap (podlaskie).

Do udziału w imprezie organizatorzy wybrali najlepsze teatry z kilkudziesięciu zgłoszonych.

Występy teatrów na scenie dawnego teatru dworskiego Ponińskich, a obecnie Gminnego Ośrodka Kultury w Horyńcu-Zdroju tradycyjnie oceniało profesjonalne jury, którego członkowie prowadzili także warsztaty i specjalistyczne konsultacje dla uczestników. W tym roku jurorami byli prof. dr hab. Stanisław Górka – aktor teatralny i filmowy, wykładowca PWST w Warszawie, prof. Józefa Zając-Jamróz (Ziuta Zającówna) – aktorka, wykładowca PWST w Krakowie, Łukasz Czuj – reżyser teatralny z Krakowa oraz Robert Kaczorowski – instruktor teatralny, reżyser z Lublina.

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Oprócz prezentacji konkursowych młodzi artyści występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru “na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej Biesiadzie był pozakonkursowy spektakl “Colas Breugnon” Romain Rollanda w reżyserii Tadeusza Wiśniewskiego. W roli tytułowej wystąpił jeden z jurorów – Stanisław Górka.

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.

Uczestniczące w nim teatry amatorskie rywalizują o Rogi Myśliwskie Króla Jana i Misy Borowiny. Nazwa nagrody Rogi Myśliwskie Króla Jana wywodzi się stąd, że do Horyńca na polowania często przyjeżdżał król Jan III Sobieski ze swoich rezydencji w Podhorcach i Żółkwi. Natomiast nazwa Misa Borowiny pochodzi od misy przedniej horynieckiej borowiny, podobno najskuteczniejszej na świecie.

Organizatorami 41. Biesiady Teatralnej – Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Horyńcu-Zdroju.