LOT Roztocze na mapie wizyt studyjnych grup z Podkarpacia

Lokalna Organizacja Turystyczna “Roztocze” w ostatnim kwartale 2017 roku przyjęła trzy grupy w ramach wizyt studyjnych.Pierwsza wizyta zorganizowana została 28 października 2017 roku przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Magdalena Tereszczuk – prezes LOT Roztocze przyjęła w siedzibie organizacji (Tomaszów Lubelski) grupę z miejscowości Frysztak. W wizycie udział wzięli członkowie “Ziemi Frysztackiej” – Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju wraz ze Stowarzyszeniem “Kobiet Ziemi Frysztackiej” oraz osoby bezrobotne z terenu tejże gminy, które dzięki współpracy stowarzyszeń będą miały szansę otrzymać zatrudnienie w planowanej do utworzenia spółce non-profit. W ramach realizowanego przez RARR projektu frysztackie stowarzyszenia mają w planach utworzenie punktu informacji turystycznej oraz wypożyczalnię sprzętu, a siedzibą nowego podmiotu będzie GOSiR Frysztak.

Kolejna wizyta studyjna odbyła się w listopadzie, do Tomaszowa przyjechała grupa z Dzikowca, natomiast w grudniu prezes LOT Roztocze przyjęła przedstawicieli samorządów i stowarzyszeń z Tarnobrzegu.

Podczas wszystkich spotkań mieszkańcy Podkarpacia uzyskali najważniejsze informacje na temat zakładania stowarzyszenia, prowadzenia przez nie działalności gospodarczej, uzyskali informacje na temat pozyskiwania  środków na funkcjonowanie organizacji, dowiedzieli się także o codziennej pracy w informacji turystycznej, o specyfice zawodu, a także mieli możliwość uzyskać informacje na temat promocji i funkcjonowania LOT Roztocze w mediach społecznościowych oraz w Internecie. Magdalena Tereszczuk szczegółowo odpowiadała na zadawane pytania. Goście pytali między innymi o pozyskiwanie członków do organizacji, o certyfikację punktu informacji turystycznej oraz o bezpośrednią obsługę turystów etc.

Wszystkie grupy zostały oprowadzone po najcenniejszym zabytku Tomaszowa – Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej oraz otrzymały pakiety promocyjne.

W programie wizyty studyjnej znalazły się jeszcze: Centrum Turystyki „Roztocze” z siedzibą w Józefowie i  Ekomuzeum “Świąteczna Kraina” w Zamościu.

Spotkania odbyły się w ramach projektu ROWES – szansą rozwoju sektora ekonomii społecznej w subregionie II” realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Przedmiotem przewodnim wyjazdu była “Ekonomia Społeczna w Turystyce”. 
LOT Roztocze przyjął grupy nieodpłatnie.

Grupa z Dzikowca

Grupa z Tarnobrzegu

Grupa z Frysztaka, fot. www.gosir.frysztak.pl