Majówka na Roztoczu /wszystkie wydarzenia/

W tym roku kartki w kalendarzu ułożyły się w ten sposób, że majówkowa zabawa potrwa pięć dni, a nawet dłużej.


Dla tych, którzy już wcześniej zabezpieczyli swoje wolne dni i wzięli urlop 2 maja będą cieszyć się wydłużonym weekendem.
Atrakcje na majówkę rozpoczynają się już w sobotę – 29 kwietnia.
Roztoczańskie wielkie świętowanie odbędzie się między innymi w Suścu, Tomaszowie Lubelskim, Narolu, Gorajcu, Krasnobrodzie, Józefowie czy Zamościu.

————————————————————————————————————————————–
Susiec
“Majówka na Sportowo” to hasło przewodnie na niedzielę 30 kwietnia, tego dnia w ramach Jarmarku Susieckiego zaplanowano III Bieg nad Tanwią (bieg na dystansie 10 kilometrów) oraz V edycję Pucharu Lubelszczyzny Nordic Walking. Od godz. 15.00 w parku przy stacji kolejowej rozpoczną się występy artystyczne, konkurs na roztoczańskiego łakocia oraz targowisko różności. Będzie można zaopatrzyć się w rękodzieło a także lokalne smakołyki. Zapowiedziana gwiazda wieczoru w Suścu to zespół Camasutra.
Będzie również gratka dla wędkarzy, od ósmej rano przy zalewie w Majdanie Sopockim rozegrane zostaną zawody spławikowe organizowane przez Koło PZW Wydra, zapraszamy do kibicowania 30 kwietnia.
Tomaszów Lubelski
Miasto przyzwyczaiło nas już do corocznego Ekologicznego Kiermaszu Rozmaitości (1 maja), na którym można nabyć przysłowiowe “mydło i powidło”. Mieszkańcy w Parku Miejskim im. Augusta Krzyżanowskiego będą mogli nabyć sadzonki drzew i krzewów, rękodzieło wykonane między innymi przez przedszkolaków, a także pyszności wyprodukowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Miłośnicy literatury regionalnej również znajdą coś dla siebie. W trakcie kiermaszu na scenie wystąpią dzieci z tomaszowskich przedszkoli oraz  odbędzie się Powiatowy Konkurs Piosenki Ekologicznej. 2 maja odbędą się uroczystości religijno-patriotyczne, 3 maja zaś rozegrany zostanie mecz piłki nożnej pomiędzy policjantami a samorządowcami, a w parku odbędzie się Majowy Piknik Rodzinny. Od godziny 15.00 oglądać będzie można występy grup i zespołów działających przy Tomaszowskim Domu Kultury, pokazy sprawnościowe zaprezentują tomaszowscy Strzelcy. Dodatkowymi atrakcjami będą stragany z rękodziełem i pysznościami.

Majówka w Tomaszowie Lubelskim w roku 2016

Narol
Narol kusi kilkudniową majówkową ofertą, 30 kwietnia na stadionie rozegrany zostanie turniej dziecięcy w piłkę nożną “Spring Cup“. Pierwszego dnia maja zaplanowano V Turniej Smaków Regionalnych Nalewek (I o charakterze Międzynarodowym). W skład kapituły weszli:
Jan Babczyszyn – prezes Polskiej Akademii Smaku, Hieronim Błażejak – wieloletni mistrz w sztuce komponowania nalewek domowych, laureat wielu prestiżowych nagród w tej dziedzinie, Adam Łukawski – właściciel największej kolekcji tematycznej zawierającej artefakty związane z działalnością polskich fabryk wódek i likierów, Vsevołod Polishchuk – dziennikarz kulinarny, prezes „Klubu kuchni galicyjskiej we Lwowie”, Jozef Boglarski – właściciel „Technologicznego Centrum Geograficznych Informacyjnych Systemów w Bardejowie”, Dawid Kawłatow – wicemistrz Polski branży barmańskiej oraz Krzysztof Szawara – przewodniczący Rady Miejskiej w Narolu, społecznik działający dla dobra i rozwoju gminy Narol.

Od południa na Rynku odbędą się występy sceniczne, publiczności zaprezentują się między innymi zespoły i grupy działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Narolu a także zespół z Ukrainy. Tego dnia gwiazdą wieczoru będzie Kapela “Góralska Hora“. Dodatkowe atrakcje w trakcie majówki to stoiska z potrawami regionalnymi, produkty pszczelarskie, stoisko z winami i kiermasz z zabawkami. We wtorek 2 maja, w Centrum Wystawienniczo-Koncertowym wystąpią rodzime zespoły, a także zagra Anna Broda. 3 maja odbędą się tradycyjnie już uroczystości patriotyczne oraz Narolskie Biegi Uliczne.
Gorajec
Wiele do zaprezentowania na majówkę ma Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca. 2 maja skorzystać będzie można z warsztatów na starą nutę z Katarzyną Chodoń, a zapaleni wędrowcy i rowerzyści wybiorą się lasami Roztocza Wschodniego – Na Azymut Memoriał im. Mirosława Piotrowskiego. Rajd przeprowadzony zostanie na trasie Gorajec-Łówcza-Gorajec, a w jego trakcie zbierane będą pieniądze na fundusz grantowy im. Mirosława Piotrowskiego dla uzdolnionej historycznie młodzieży. Funduszem zarządza Stowarzyszenie Animacji Kultury Pogranicza i w całości przeznaczony jest na wsparcie młodzieży angażującej się w badanie historii regionalnej. Zbieranie funduszy odbędzie się na zasadach dobrowolnej dotacji.Tego samego dnia w Gorajcu odbędzie się Dzień Wolności Chłopskiej – 169 rocznica zniesienia pańszczyzny, a także eko-warsztaty dla dzieci.
Krasnobród
Krasnobrodzka majówka rozpocznie się zawodami wędkarskimi w sobotę, 29 kwietnia. Zaś w niedzielę zaplanowano festyn rodzinny z wieloma atrakcjami. Będą zabawy i konkursy dla dzieci, pokazy Zumby i dyskoteka pod gwiazdami. Dla publiczności zagra zespół Camasutra i Lili. 1 maja odbędzie się rodzinny rajd rowerowy i rajd nordic walking. W dolinie św. Rocha będzie można pobiesiadować przy ognisku. Dzień później w Krasnobrodzkim Domu Kultury odbędzie się otwarcie wystawy zegarów z kolekcji Dariusza Polanowskiego. Na zakończenie majówki zaplanowano uroczystości patriotyczno-religijne (3 maja).
Bełżec
W Bełżcu 2 maja odbędą się obchody Święta Flagi, z tej okazji w Gminnym Ośrodku Kultury będzie można obejrzeć program patriotyczny “Kocham Cię Polsko” w wykonaniu zespołu Perła z Doliny na Ukrainie.
Zamość
Zamojska Majówka potrwa od 29 kwietnia do 7 maja. Pierwszy dzień majówki to otwarcie sezonu motocyklowego, a także występy zespołów rockowych. W niedzielę (30 kwietnia) na Rynku Wielkim odbędzie się II Festiwal Polskiej Żywności Wolnej od GMO, a wieczorem zagrają na rynku zespoły disco polo. Do 1 do 3 maja można wybrać się całą rodziną do Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał”, gdzie odbędzie się pokaz japońskich technik zdobienia metali czy wykład Michała Soroki na temat sztandarów bojowych wojsk Królestwa Polskiego. Na rynku zorganizowane będą koncerty i rozpocznie się Festiwal Sztuk Ulicznych “Na bruku”, będzie można także pobiec wokół Twierdzy Zamość (2 maja). Na 3 maja zapowiadany jest koncert Smolika i Kev Fox’a, a na 4 maja zaplanowano na rynku kiermasz starej książki i koncert kameralny Krzysztof Stopa Band. 5 maja odbędą się koncerty oraz wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Juliana Ziółkowskiego. W sobotę, 6 maja rozpocznie się turystyczna majówka – zwiedzanie Twierdzy Zamość, z kolei 7 maja w domu kultury odbędzie się giełda kolekcjonerska.
Zwierzyniec
II Przegląd kapel i zespołów weselnych Zwierzyniec 2017 wraz z targami ślubnymi „Zwierzyniec – ślub w dobrym stylu” odbędą się 2 maja. Przegląd odbędzie się na miejskim deptaku przy stawie kościelnym. Imprezie towarzyszyć będzie prezentacja ofert firm ślubnych – florystów, makijażystów, fryzjerów, cukierników, właścicieli salonów sukien ślubnych, restauratorów i fotografów.


W Cieszanowie zaplanowano aż dwie imprezy biegowe. Bieg z okazji Święta 3 Maja i 6 maja Ogólnopolska Akcja „Polska Biega”.
Janów Lubelski zaprasza miłośników rowerów na Cisowianka Road Tour, a Józefów tradycyjnie już ma majówkę organizuje Rajd Rowerowy (29 kwietnia), który odbędzie się na trasie: Józefów-Górecko Kościelne-Bukownica-Tereszpol-Zwierzyniec-Florianka-Józefów.
W Jacni z kolei zaplanowano Triatlon Amazonek (30 kwietnia), a dwudniowe seminarium karate odbędzie się w Tomaszowie Lubelskim (6-7 maja) organizowane przez Tomaszowską Akademię Sztuk Walki.
Od 7 maja w kilku miejscowościach Roztocza odbędzie się święto strażaków (Rabinówka, Nowiny Horynieckie i Horyniec Zdrój).
Miłośnicy Roztocza dojechać mogą na festyny i imprezy sportowe szynobusem. Od 29 kwietnia na okres majówki powrócą szynobusy, które będę jeździły od strony Rzeszowa i Lublina.
Ci, którzy nie byli jeszcze we Lwowie, mają okazję skorzystać ze sposobności pobytu na Roztoczu. Stąd można łatwo i niedrogo dojechać na Ukrainę. Polecamy wycieczki z Biurem Turystycznym Quand.
Szczegóły na załączonych plakatach.
Prognoza pogody póki co nie jest optymistyczna, ale miejmy nadzieję, że do soboty się przejaśni a temperatura wskaże więcej niż 15 stopni.
Zapraszamy na Roztocze!
mat. i fot. Magdalena Tereszczuk