Muzeum Regionalne im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

Muzeum założone przez znanego regionalistę, dyrektora szpitala powiatowego w Tomaszowie Lubelskim dra Janusza Petera. Oficjalne otwarcie placówki nastąpiło 7 października 1962 roku. Pierwszą siedzibą Muzeum był szpital powiatowy. Zbiory liczyły wówczas około 1700 eksponatów i były własnością założyciela. W roku 1967 zbiory upaństwowiono , placówka zaś stała się powiatową instytucją kultury.

W roku 1975 Muzeum przeniesiono do budynku dawnego Sejmiku Powiatowego. W tym też roku w związku ze zmianami administracyjnymi w kraju, placówkę podporządkowano Muzeum Okręgowemu w Zamościu i do roku 1999 funkcjonowała jako oddział powstałej wówczas struktury muzealnej województwa zamojskiego. W międzyczasie w roku 1984 Muzeum przeniesiono do nowo wybudowanego Domu Kombatanta, gdzie otrzymało pomieszczenia o powierzchni 830 m².

Od roku 1999 Muzeum funkcjonuje jako instytucja samodzielna, której organem prowadzącym jest Powiat Tomaszowski. Od początku swego istnienia placówka była muzeum wielodziałowym i gromadziła zabytki związane z dziejami miasta i regionu tomaszowskiego, a także dokumenty, druki i fotografie dotyczące historii miasta i regionu. Muzeum prowadzi badania nad przeszłością Ziemi Tomaszowskiej. Zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem naukowym i udostępnianiem zbiorów. Aktualnie posiada około 15 000 eksponatów w działach: Archeologii, Historii, Numizmatyki, Etnografii i Sztuki.

Muzeum Regionalne im. Janusza Petera
ul. Zamojska 2, 22-600 Tomaszów Lubelski
www.muzeum.powiat-tomaszowski.com.pl

Muzeum czynne:

wtorek – piątek: 9.00 – 15.30
sobota – niedziela: 10.00 – 15.00

W poniedziałki Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.

Ceny biletów:

bilety zwykłe – 4 złote
bilety ulgowe – 3 złote
za oprowadzanie grup – 10 złotych

UWAGA – grupy należy zgłaszać co najmniej na 1 dzień przed przewidywanym zwiedzaniem. Lekcje muzealne należy uzgadniać co najmniej 1 tydzień przed przewidywanym terminem.