Muzeum Skamieniałych Drzew w Siedliskach

Wizytówką Siedlisk i niezwykłą atrakcją turystyczną jest niewątpliwie wiejskie muzeum, które powstało w budynku byłej szkoły podstawowej. Mieszkańcy w czynie społecznym przebudowali i odnowili jego wnętrze, przystosowując do umieszczenia w nim muzealnych eksponatów. Siedliszczanie do muzeum oddawali znajdujące się w ich posiadaniu zbiory drzewa skamieniałego, trofeów myśliwskich oraz starego sprzętu gospodarskiego.

Otwarcie muzeum miało miejsce 21 czerwca 2003 r. podczas jubileuszowych uroczystości 100-lecia budowy przez księcia Pawła Sapiehę rzymskokatolickiego kościoła w Siedliskach. W muzeum stale gromadzone są nowe eksponaty. Podstawowymi celami jakie stawia sobie muzeum jest zachowanie niezwykle cennych eksponatów wytworu przyrody i człowieka oraz umożliwienie ich dokładnego poznania i badania naukowego.

Na muzeum składają się trzy tzw. izby tematyczne. Największą, (zajmuje kilka pomieszczeń) i najważniejszą jest izba drzew skamieniałych. Jest ona szczególnie cenna, ponieważ tego typu zbiór jest największy w Polsce. Znajdują się zadziwiające swoją wielkością i pięknem fragmenty drzew skamieniałych. Muzeum dysponuje około 500 eksponatami o różnych kształtach (od małych odłamków do 500 kilogramowych skał) i barwach (białawożółtawej, piaskowobeżowej, czerwonawej, szarej, szarobrunatnej).

Drugą izbą jest izba myśliwska, w której znajdują się trofea myśliwskie (różnorodne poroża, skóry z dzika i duża z wilka) i sprzęt służący do polowania. W trzeciej izbie znajduje się stary sprzęt gospodarstwa domowego. Eksponatami są tu m. in.: cepy, kołowrotki, gliniane garnki, lampy naftowe, niecki, stół stolarski, żelazka na duszę.


Największe skupisko skamieniałych drzew w Polsce, ba! nawet jedno z większych w Europie!

Skamieniałe pnie drzew trzeciorzędowych (powstały 13-14 mln lat temu). Waga najcięższego ze znajdujących się okazów w muzeum dochodzi do 500 kg. Skamieniałe drzewa od 1995 roku są objęte ochroną prawną.

Jan Długosz miejscowym sosnom przypisywał tajemniczą zdolność ulegania skrzemienieniu zaledwie po kilku latach od ścięcia. W rzeczywistości występujące licznie w okolicy Siedlisk okazy skamieniałych drzew to szczątki gatunku Taxodioxylon taxodii.

Rosły w tych stronach kilkanaście milionów lat temu, w neogenie. Niezwykle rzadko odnotowywane w geologii zjawisko krzemienienia polegało na zamianie organicznej substancji drzewnej w nieorganiczną krzemionką, która w sprzyjających chemicznie warunkach, w gorącym morzu, po prostu zastępowała komórki roślinne. Krzemionka w fantastyczny sposób, z najdrobniejszymi detalami odtwarzała wygląd drzew, do tego stopnia, że drzewo skamieniałe tylko czasami można odróżnić od naturalnego przez dotyk i ocenę temperatury. Uczeni przypuszczają, że Taxodioxylon taxodii przed skrzemienieniem swoim wyglądem i własnościami drewna przypominały współczesne cypryśniki błotne.

Jest tutaj także uprawa cypryśnika prowadzona przez leśników.

 

Muzeum Skamieniałych Drzew
Siedliska Tomaszowskie k. Lubyczy Królewskiej
Kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 509 207 465

Muzeum Skamieniałych Drzew

Cennik

1. Bilety indywidualne:

a) bilet normalny – 5 zł

b) bilet ulgowy – 2.50 zł

2. Bilety grupowe:

a) zwiedzanie – 4 zł (dla grupy powyżej 15 osób, opiekunowie wstęp bezpłatny).

Opłata ulgowa za wstęp do muzeum przysługuje:

a) uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, studentom

b) posiadaczom Karty Dużej Rodziny

c) osobom powyżej 65 roku życia

Zwolnienie z opłaty za wstęp do muzeum przysługuje:

a) dzieciom do lat 6

b) pracownikom muzeów wpisanych do Państwowego Rejestru Muzeów

c) darczyńcom tj. mieszkańcom miejscowości Siedliska, którzy przekazali eksponaty do muzeum.

———————————————————————————————————————–

W muzeum można zakupić znaczek turystyczny o nr. 473