Na siódmym Folkowisku działy się cuda [FOTO]

Niepowtarzalne święto kultury pogranicza – siódmy Festiwal Folkowisko – już za nami.

Od 12 do 16 lipca 2017 roku w Chutorze Gorajec (gmina Cieszanów) artyści i goście wydarzenia wspólnie tworzyli nowe działania artystyczne, prezentowali swoje osiągnięcia, wymieniali się wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim dobrze się bawili.
Folkowisko 2017, które odbywało się pod hasłem Cuda-Wianki, obfitowało w różnorodne brzmienia muzyczne. Znakomicie zaprezentowały się gwiazdy sceny etno Karolina Cicha i Bart Pałyga, białoruska grupa Vuraj i ukraińskie zespoły Lemko Bluegrass Band oraz Panivalkova. Festiwal był również okazją do zapoznania się z zespołami mniej znanymi. Jednym z najciekawszych odkryć wydarzenia byli zwycięzcy gorajeckiego konkursu muzycznego Nowe Źródła – zespół Addhrai z Krakowa. Ta grupa, prezentująca tradycyjną muzykę z środkowych i południowych Włoch, zaczarowała publiczność i porwała do energetycznego tańca. Znakomicie zaprezentowała się również Agnieszka Banaś z zespołem – grupa prowadzona przez śpiewaczkę zajmującą się dotychczas muzyką tradycyjną, którą w nowym projekcie wzbogaca ją o klimaty bluesowe, jazzowe i rockowe. Warto również wspomnieć o zespole Lirwak, który na Folkowisku po raz pierwszy zaprezentował się publicznie. Doświadczeni lwowscy muzycy Hordij Staruch i Oleś Kowal we współpracy z aktorem teatralnym Andrijem Petrukiem stworzyli zupełnie nową jakość na scenie etno, łącząc ukraiński folklor ze współczesnymi brzmieniami elektronicznymi oraz oryginalnym wizerunkiem scenicznym.
Na Folkowisku powstało też wiele nowych działań i projektów artystycznych, a niektóre z nich zostały stworzone spontanicznie podczas samego Festiwalu. W Gorajcu pojawił się kolejny mural naścienny. Sanocki artysta Arkadiusz Andrejkow w ramach projektu „Cichy Memoriał” namalował na gorajeckiej stodole postacie przedwojennych mieszkańców wsi. Zespół Lirwak za pomocą przenośnego studia nagraniowego wspólnie z uczestnikami wydarzenia stworzył festiwalowy hymn, w którym przekazał brzmienia i klimat Festiwalu. Uczestnicy warsztatów napisali też specjalną gorajecką przyśpiewkę, wspólnie z Warsztatami Komiksu tworzyli rysunkowe opowieści oparte na roztoczańskich legendach oraz malowali wielką figurę dobrego ducha Gorajca.
Przez wszystkie cztery folkowiskowe dni działała Dzieciowioska, w której animatorki organizowały różnorodne zabawy dla dzieci, a także strefa warsztatowa, gdzie uczestnicy uczyli się między innymi tradycyjnego śpiewu, strugali łyżki, tworzyli teatr cienia, poznawali dziką kuchnię i historyczne sposoby rozpalania ognia, poznawali tajniki wycinanki żydowskiej czy gry na didgeridoo.
Do przeprowadzenia Festiwalu, obok głównego organizatora – Stowarzyszenia Folkowisko i gospodarza terenu – Chutoru Gorajec, aktywnie włączyło się wiele innych instytucji i firm. Jak co roku, znaczące wsparcie zapewnił Urząd Gminy i Miasta Cieszanów. Przeprowadzenie warsztatów i zabaw w Dzieciowiosce udało się dzięki sklepowi papierniczemu ArtCreative z Zamościa, a przy Wieczorze Opowiadaczy pomogła Miejska Biblioteka w Cieszanowie. Pomoc Festiwalowi udzielił również Tomaszowski Dom Kultury, Lokalna Organizacja Turystyczna “Roztocze”, Browar Sulewski i firma WildGrass.– Bardzo cieszymy się, że wspierają nas małe, rodzinne firmy i społeczne organizacje, które czują klimat imprezy i rozumieją, o co w niej chodzi. – mówi Maciej Piotrowski, organizator Festiwalu.
Organizatorzy Festiwalu zapowiedzieli już kolejną edycję Festiwalu. Przyszłoroczne Folkowisko po hasłem: „Na wschód” odbędzie się w dniach 12-15 lipca 2018 roku. – Zapraszamy wszystkich, którym przypadła do gustu atmosfera tegorocznego Folkowiska do angażowania się w nasze działania i podsyłania nam pomysłów na działania i współpracę przy organizacji kolejnego Festiwalu. – dodaje Maciej Piotrowski.

mat. prasowy

Energetyczny zespół Lirwak debiutował na Folkowisku fot. Michał Szwerc

Folkowisko łączy różne aktywności fot. Michał Szwerc

Istotnym elementem Folkowiska są opowieści i wykłady fot. Michał Szwerc

Karolina Cicha i Bart Pałyga na Folkowisku Cuda Wianki fot. Michał Szwerc

Wirtuozi z białoruskiego zespołu Vuraj fot. Michał Szwerc

fot. Magdalena Tereszczuk