Najlepsze Produkty Turystyczne Podkarpacia

W Rzeszowie wręczono nagrody w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny 2018. Z rąk Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla specjalne wyróżnienie otrzymały połączone siły dwóch znanych na świecie festiwali Folkowiska i Cieszanów Rock Festiwal. Cieszanów został nagrodzony za nowatorskie podejście do turystyki, jednocześnie czerpiące inspirację z tradycji i kultury regionu. Burmistrz Miasta i Gminy Cieszanów Zdzisław Zadworny, który odebrał w Rzeszowie nagrodę podkreślił, że „Dzięki tym wyjątkowym imprezom Cieszanów rozpoznawany jest w całej Polsce. Przybywa do nas coraz więcej turystów, a wśród naszych mieszkańców rośnie duma z wyjątkowości naszego regionu”.

– Festiwale są magnesem, który do niewielkiej gminy, położonej z dala od dużych ośrodków turystycznych i miejskich, w której na co dzień mieszka zaledwie 7,5 tys. osób przyciąga ponad 15 tys. gości z całego świata (CRF od 12 do 20 tys.; Folkowisko 4 tys. os.) „Gorajec, niewielka wieś, w której na co dzień mieszka zaledwie 35 osób stał się rodzajem uniwersytetu ludowego, folkowej stolicy, która tętni życiem przez cały rok” – opowiada dyrektor festiwalu Folkowisko Marcin Piotrowski

Zarówno Folkowisko jak i CRF wyróżniają się z grona licznych festiwali swoją innowacyjnością. Oprócz muzyki z najwyższej światowej półki, zapewniają olbrzymią dawkę wysokiej jakości warsztatów, rajdów, konkursów, a co najważniejsze wyjątkowej rodzinnej atmosfery. Dzięki temu każdy może znaleźć tu coś dla siebie.
Obydwa festiwale rozwijają swoją ofertę w kierunku interaktywności i zwiększenia pozamuzycznych atrakcji. „W trakcie Cieszanów Rock Festiwalu wspaniałą robotę robią wolontariusze działający w naszym CITY NGO, dzięki nim festiwal tętni życiem przez 24 godziny” – opowiada dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie Tomasz Róg. Na kolejne lata festiwale snują plany rozszerzenia strefy festiwalowej i organizacji wydarzeń otwartych dla szerszej publiczności. Żeby rozwijać bazę noclegową gminy, festiwale wspólnie przeprowadziły szkolenia dla osób zainteresowanych otwarciem własnych agroturystyk w bezpośrednim sąsiedztwie. Dzięki temu w gminie Cieszanów powstają nowe agroturystyki i ośrodki wczasowe, rozwija się sieć gastronomiczna. Duże dochody osiągają też lokalne sklepy i przedsiębiorstwa usługowe.
Najważniejszym osiągnięciem obydwu imprez jest promocyjny i społeczny sukces. Dzięki Folkowisku i CRF rośnie rozpoznawalność miejsca, a wiele osób identyfikuje się z festiwalami czując wręcz dumę z pochodzenia. Furorę w sieci zdobył hasztag #cieszanuje.
Dzięki festiwalom goście poznają okolicę i powracają do regionu w okresie pozafestiwalowym, np.Gorajec rocznie odwiedza około 10 tys. gości.

Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna do ocenienia najlepszych produktów turystycznych Podkarpacia zaprosiła ekspertów z branży turystycznej, przedstawicieli samorządu, wyższych uczelni, lokalnych mediów oraz Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, spośród licznie zgłoszonych produktów turystycznych – popularnych imprez cyklicznych, pakietów turystycznych (wycieczki), atrakcji i szlaków turystycznych, kapituła wybrała najbardziej wyjątkowe, atrakcyjne oraz przede wszystkim przyjazne dla turystów.

Prestiżowe wyróżnienia w obszarze turystyki – Certyfikaty POT otrzymały:
– Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych za wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesnych rozwiązań,
– Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary w Ulanowie za wykorzystanie potencjału turystycznego tradycji regionu,
– Biuro podróży Pawuk – pakiet wycieczek: „Przygoda w Bieszczadach” za innowacyjne podejście do tworzenia pakietów turystycznych.

mat. prasowy