Narolskie Spotkania “Koncert Mozartowski” [FOTO]

“Noworoczny Koncert Mozartowski” odbył się 21 stycznia 2018 r. w ramach “Narolskich Spotkań” w kościele pw. Narodzenia NMP w Narolu.

Był to wyjątkowy wieczór, gdyż narolski kościół po raz kolejny zamienił się w salę koncertową.
Świątynia słynie ze swej doskonałej akustyki, co zauważyli i docenili zaproszeni artyści, specjaliści od muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta – wykonawcy Polskiej Opery Królewskiej. Muzycy wielokrotnie występowali na słynnym Festiwalu Mozartowskim jako muzycy Warszawskiej Opery Kameralnej, która właściwie jako jedyny zespół na świecie miała w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne tego kompozytora.
W ubiegłym roku cała orkiestra Sinfonietta rozstała się z Warszawską Operą Kameralną i rozpoczęła współpracę z nowo powstałą Polską Operą Królewską, prężnie działającą pod dyrekcją znanego aktora i reżysera Ryszarda Peryta, który wielokrotnie gościł i występował w Narolu.
Program narolskiego koncertu był właśnie powtórzeniem koncertu finałowego Warszawskich Dni Mozartowskich. Wystąpili dla soliści-śpiewacy z Polskiej Opery Królewskiej:
Justyna Stępień – sopran oraz Leszek Świdziński – tenor. Kariera solowa Justyny Stępień związana była przede wszystkim z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej, ale ze względu na szerokie możliwości wokalne i interpretacyjne wykonuje z powodzeniem repertuar od baroku po utwory muzyki współczesnej w towarzystwie innych zespołów kameralnych i orkiestrowych – zarówno dla szerokiej i wielotysięcznej publiczności (jak np. podczas wielkich plenerowych wystawień oper W.A. Mozarta “Don Giovanni” i “Czarodziejski flet”, czy na międzynarodowym festiwalu w Peterhof w Niemczech), jak też podczas koncertów kameralnych.
Artystka zadebiutowała na scenie operowej w wieku 9 lat i od razu pod batutą Enrica de Mori, dyrygenta La Scali śpiewając Mozarta. W trakcie studiów na Warszawskiej Akademii Muzycznej współpracowała ze światowej sławy dyrygentami. Od roku 1992 koncertuje w najbardziej znamienitych teatrach operowych świata oraz na festiwalach muzycznych w Polsce, a także podczas zagranicznych tournee. Podczas jednego z najważniejszych wydarzeń muzycznych cieszących się renomą na świecie – Festiwalu Mozartowskiego Warszawskiej Opery Kameralnej,
odbywającego się rokrocznie w latach 1990-2016, śpiewała najważniejsze pierwszoplanowe role wokalne w 10 operach Mozarta.
Leszek Świdziński – po ukończeniu warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina doskonalił swoje umiejętności m. in. na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w salzburskim “Mozarteum”.
Zadebiutował w 1989 roku na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej, gdzie przez lata można było go usłyszeć w głównych tenorowych partiach repertuaru tej opery. Od 1991 roku jest solistą Teatru Wielkiego w Warszawie. Współpracuje z większością polskich teatrów operowych i operetkowych. Koncertuje na wielu scenach świata. Obecnie należy do najbardziej wszechstronnych i cenionych polskich tenorów. Jego bieżący repertuar wyróżnia się różnorodnością partii operowych, oratoryjnych, operetkowych i pieśniarskich.
Solistom-śpiewakom towarzyszyli muzycy Polskiej Opery Królewskiej: Mariola Peron – skrzypce, Anna Panufnik – skrzypce, Alicja Bator – altówka, Maciej Skowroński – wiolonczela oraz Anna Mocarska i Weronika Skowronek – grające na fletach.
Narolska świątynia gościła tłumy miłośników muzyki klasycznej, którzy specjalnie przybyli na koncert z wielu zakątków gminy, powiatu i województwa. Taka frekwencja mile zaskoczyła artystów, podobnie jak entuzjastyczna reakcja publiczności na tak „niepopularny”, jak sami stwierdzili, repertuar w dzisiejszych czasach. Ponadto podkreślili wyjątkową akustykę kościoła oraz jego piękne wnętrze i historyczny charakter.
Na zakończenie, po gromkich brawach i bisach, wystąpił Burmistrz Miasta i Gminy Narol – Stanisław Woś, który serdeczne podziękował muzykom za wyśmienitą ucztę muzyczną oraz  publiczności, za stworzenie znakomitej atmosfery, będącej dopełnieniem tego wspaniałego wieczoru.
To niezwykłe wydarzenie muzyczne zapoczątkowało kolejny rok Narolskich Spotkań z kulturą i sztuką, co od lat stanowi atrybut Narola i pozwala na miano Kulturalnej Stolicy Roztocza.
Organizatorem koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Narol, Gminny Ośrodek Kultury w Narolu oraz Narol Enterprise.

mat.  Gminny Ośrodek Kultury w Narolu.