Noc Muzeów – pełna oferta

Przed nami wielka atrakcja dla turystów oraz mieszkańców okolicznych miejscowości. W najbliższy weekend przeżyjemy “Noc Muzeów”, wydarzenie które od lat cieszy się coraz lepszą renomą.Swoje drzwi otwierają największe placówki w Polsce, ale nie tylko. Wiele muzeów i placówek kulturalnych na Roztoczu daje możliwość bezpłatnego zwiedzania tym najbardziej zainteresowanym. W sobotę i niedzielę (20 i 21 maja 2017 roku) będzie wspaniała okazja by na spokojnie wybrać się z całą rodziną do placówek w najbliższym sąsiedztwie, ale także do tych nieco oddalonych. Wiele placówek zapewni turystom i mieszkańcom bezpłatne zwiedzanie aż do północy.

 

—————————————————————————————————————————————–

Przedstawiamy oferty z Roztocza i Zamościa. Serdecznie zapraszamy. Należy zwrócić uwagę, gdzie wcześniej należy zarezerwować miejsce.

Bełżec – Muzeum Miejsce Pamięci oraz Muzeum na Majdanku (termin 19 i 20 maja).

Kuratorskie zwiedzanie wystawy „Więźniowie Majdanka”, spacery z przewodnikiem po ekspozycjach muzealnych na Majdanku i w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu oraz wykłady poświęcone dziejom obozów „Aktion Reinhardt”. Do udziału w tych wydarzeniach Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza w najbliższy weekend.  19 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, zwiedzający Muzeum na Majdanku będą mieli okazję obejrzeć wystawę historyczną „Więźniowie Majdanka” w towarzystwie autora jej scenariusza Krzysztofa Banacha. Oprowadzanie kuratorskie rozpocznie się o godzinie 10.00 w baraku nr 62.

20 maja, kiedy organizowana jest Noc Muzeów, z oferty muzeów na Majdanku i w Bełżcu będzie można skorzystać jeszcze przed południem. Spacery po terenie dawnego niemieckiego obozu KL Lublin rozpoczną się o godzinie 11.00 i 12.00. Historię byłego niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu będzie można poznać podczas zwiedzania terenu upamiętnienia i wystawy (początek o godzinie 10.00 i 14.00), a także wykładów „Obóz zagłady w Bełżcu widziany oczami świadków historii. Relacje ocalałych i mieszkańców Bełżca” oraz „Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie. Obozy “Aktion Reinhardt” (początek odpowiednio o godzinie 11.00 i 13.00). Liczba miejsc na sobotnie wydarzenia jest ograniczona i obowiązuje na nie rezerwacja – szczegóły na www.majdanek.eu. Wstęp bezpłatny.

Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu

—————————————————————————————————————————————–

Tomaszów – Muzeum Regionalne im. dra Janusza Petera (termin 20 maja).

W tę noc muzeum zaprasza na wystawę koralowców. Wystawa czynna od godz. 16.00 do północy.

 

—————————————————————————————————————————————–

Oseredek (gm. Susiec) – Muzeum Pożarnictwa (termin 21 maja).

Tego dnia zorganizowany będzie w Oseredku Strażacki Piknik Majowy. Rozpoczęcie zabawy o godz. 18.00.  W planach m.in. występy harcerzy, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, pokaz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, wystawa modeli samochodów, pokazy sprzętu strażackiego, pokaz tańca z ogniem i atrakcje dla dzieci.


Lubaczów – Muzeum Kresów (termin 21 maja).

Jak co roku Muzeum Kresów w Lubaczowie organizuje Europejską Noc Muzeów. W niedzielę 21 maja 2017 r. tematem przewodnim cyklu imprez jest kultura i sztuka kraju kwitnącej wiśni: “Spotkanie z Japonią”. Przygotowano dwie wystawy: “Kwiaty i ptaki czterech pór roku w sztuce Japonii i Zachodu” – otwarcie o godz. 11.00 w galerii Oficyna, oraz “Dotknąć Japonii” – otwarcie o godz. 11.30 w gmachu głównym Muzeum.

W programie:

11.00 – otwarcie wystawy Kwiaty i ptaki czterech pór roku w sztuce Japonii i Zachodu, komisarz wystawy Anna Król
11.30 – otwarcie wystawy Dotknąć Japonii, komisarz wystawy Anna Król
15.00 – cykl spotkań ukazujących kulturę Japonii przygotowany przez Fundację Polsko-Japońską YAMATO i Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu:
– słowo wstępne – Iga Dżochowska /Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu/
– Pokaz kaligrafii – Akiko Asou & Atsuko Ogawa /Japonia/
– Tradycyjny taniec japoński „Sakura sakura” – Akiko Asou /Japonia/
– Ceremonia parzenia zielonej herbaty – Atsuko Ogawa & Akiko Asou /Japonia/

W dniu 21 maja 2017 r. ekspozycje muzealne w Muzeum Kresów w Lubaczowie czynne są do północy – wstęp wolny.

—————————————————————————————————————————————–

Zamość przygotował mnóstwo atrakcji z 20/21 maja.

“Sztuka dawna i współczesna w zamojskich wnętrzach” – Muzeum Zamojskie Noc Muzeów organizuje od 2009 roku, w tym roku ekspozycje będą czynne w godzinach: 17.00 do północy.
Ponadto do obejrzenia:
– od godz. 17.00 do 24.00 zwiedzanie Galerii Rzeźby prof. Mariana Koniecznego. Planty Zamojskie przy ul. Łukasińskiego 2B.
– godz. 17. 00 Otwarcie wystawy plakatów ‘Świadectwo zamojskich pielgrzymów”. Wystawa prac wybitnego plakacisty, Alfreda Hałasy profesora na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Montrealu (Quebec, Kanada).
– od godz.18.00 do 24.00 zwiedzanie Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Ormiańska 26.
Ekspozycje stałe:
1. Kamienica Ormiańska. Wnętrza mieszczańskie XVII – XIX w.
1. Zamość, Zamoyscy, Ordynacja Zamojska.
2.Zamojszczyzna w pradziejach i wczesnym średniowieczu.
3. Sztuka ludowa Zamojszczyzny.
4. Galeria malarstwa historycznego i sakralnego.
Wystawy czasowe:
Kierunek sztuka – 85 lat tradycji muzealnych KUL . Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich i inne kolekcje – ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Bursztyn – Złoto Bałtyku – wystawa ze zbiorów Muzeum Bursztynu Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Biżuteria z bursztynu, kompozycje artystyczne, fotografie o poławiaczach bursztynu.
– od godz.18.00 do 24.00 zwiedzanie Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, ul. Zamkowa 2
1. Projekcja multimedialna – Historia Twierdzy i Miasta Zamość – Prochownia.
2. Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku – Arsenał.
3. Zamojszczyzna na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w. –  Pawilon pod    Kurtyną.
4. Lapidarium – prezentacja reliktów murów obronnych i detali architektonicznych oraz model twierdzy zamojskiej w XIX w.
Wystawy czasowe:
Leon Barszczewski – podróżnik i fotograf XIX-wiecznej Azji Środkowej.
Ekspozycja poświęcona życiu i działalności Leona Barszczewskiego – podróżnika i badacza Emiratu Bucharskiego, przyjaciela Tadżyków i Uzbeków, odkrywcy starożytnej Samarkandy, glacjologa, fotografa, archeologa i etnografa.
Teatr jest miejscem gdzie najtrudniej kłamać. Wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział Lublin.
– godz. 21.00, Noc Muzeów Akademii Zamojskiej i I LO im. J. Zamoyskiego, ul. Akademicka 8
Część artystyczna:
“Sielanki Szymona Szymonowica”,  reżyser- Piotr Johaniuk, konsultacja literacka – Piotr Linek.
Koncert Chóru Reprezentacyjnego I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego  pod dyrekcją ks. Jerzego Frankiewicza.
– godz. 21.45 zwiedzanie gmachu dawnej Akademii Zamojskiej z przewodnikami – Historia Akademii Zamojskiej, Gimnazjum i Liceum im. Jana Zamoyskiego.
– godz. 23.00 wieczór poświęcony Zdzisławowi Stroińskiemu.
– zwiedzanie wystawy oraz wykład “Marzenia Marka Chmury. Opowieść o Zdzisławie  Stroińskim” – Krzysztof Hałon, Biblioteka I Licem Ogólnokształcącego,
– informacja o rewitalizacji Akademii Zamojskiej,
– zakończenie, wpisy w księdze pamiątkowej.
– godz. 19.30,  20.30, 22.30 zwiedzanie Synagogi Zamojskiej, ul. Pereca 14
– godz. 24.00  “Tora” – wykład oraz prezentacja zabytkowych zwojów Tory z Zamojszczyzny.
Uczestnicy  będą mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi Tory – najważniejszego tekstu objawionego judaizmu oraz zobaczyć nie prezentowane wcześniej zabytkowe zwoje Tory z Zamojszczyzny.

 


Biłgoraj – Muzeum Ziemi Biłgorajskiej (termin 20 maja).

Ekspozycja czynna w godzinach 17.00-22.00.


Janów Lubelski – Muzeum Regionalne (termin 20 maja).

MMT