Festiwal Folkowisko z europejską nagrodą EFFE

Folkowisko umocniło swoją pozycję na europejskim rynku festiwalowym. 19 lutego festiwal otrzymał wyróżnienie Remarkable Arts Festival.

19 lutego 2019 roku Europejska Federacja Festiwali przyznała Festiwalowi Folkowisko wyróżnienie Remarkable Arts Festival (Wyjątkowy Festiwal Sztuki) ‘EFFE Label 2019-2020’.  Na międzynarodową listę najlepszych festiwali Europy Folkowisko zostało wpisane po raz trzeci razem z takimi imprezami jak Gdańsk Shakespeare Festival, Malta Festival Poznań i Wratislavia Cantans. EFFE Label to znak jakości europejskich festiwali przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Brukseli. Kryteriami, którymi kierowali się eksperci przy wyróżnieniu Folkowiska były lokalne zaangażowanie, globalna perspektywa oraz wysoki poziom artystyczny festiwalu. Po raz pierwszy festiwal z niewielkiej podkarpackiej wsi Gorajec na prestiżową listę trafił w 2015 roku i od tego czasu utrzymuje się w ścisłej czołówce najważniejszych wydarzeń kulturalnych starego kontynentu, wraz z Edinburg International Festival (Wielka Brytania), Altofest International Contemporary Live Arts Festival (Włochy) czy Utrecht Early Music Festival (Holandia)

Doceniona przez EFFE wyjątkowość Folkowiska, polega na jego różnorodności i interdyscyplinarności. Odbywający się co roku w lipcu festiwal łączy ze sobą muzykę folkową, teatr, dziesiątki warsztatów umiejętności ludowych, spotkań z artystami i pisarzami oraz aktywne poznawanie przestrzeni, w której się odbywa, czyli niewielkiej wsi Gorajec i najbliższej okolicy Roztocza i Ziemi Lubaczowskiej. W ocenie wyjątkowości Folkowiska, kluczową rolę gra zaangażowanie w  jego organizację wolontariuszy pochodzących z różnych stron świata oraz lokalnej społeczności. Folkowisko udowadnia, że imprezy o dużym znaczeniu dla kultury można organizować także na wsi i przy bardzo skromnym budżecie.  Ważniejsze niż sponsorzy i milionowe dotacje są pomysły, wzajemne relacje i nowatorskie podejście do organizacji wydarzenia.

Również w tym roku Folkowisko szykuje bardzo ciekawy i różnorodny program, wśród muzycznych gwiazd sceny etno w dniach 11-14 lipca w Chutorze Gorajec wystąpią między innymi legendarna grupa Żywiołak, buntownicza Hańba, poetycki Pablopavo i ludziki czy energetyczny Joryj Kłoc. Jak co roku szykujemy  dziesiątki warsztatów i pozamuzycznych atrakcji. Jak zawsze chcemy zaskoczyć, dlatego w tym roku festiwal opieramy na motywie przewodnim Dziady – podkreśla dyrektor festiwalu Marcin Piotrowski. Jak wyjaśniają organizatorzy dziad, jako chodzący od wsi do wsi wędrowiec,, przynosił ludziom dawne legendy i nowe wiadomości, zarówno ważne treści ubrane w muzykę, jak i tajemnice przekazywane szeptem. Razem z nim wędrowały melodie i wątki opowieści. Dzięki dziadom, kultury mieszały się i nagle pieśni z jednego krańca kontynentu można było odnaleźć w niespodziewanym miejscu daleko od miejsca ich powstania. Dziad stanowił też łącznik z innym światem, tym po śmierci. Wędrowny dziad to najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel kultury mówionej, zapomnianej dziś sztuki opowiadania. Mieszkańcy wsi z zachwytem i zdziwieniem słuchali dziada, który opowiadał o dalekich stronach czy o świętych miejscach. A w szerszym sensie dziady, jak u Mickiewicza, to nasi przodkowie. I to do nich zwracają się organizatorzy Folkowiska, starając się przywołać dawne czasy, muzykę i kulturę.  Wśród wielu warsztatów, które odbędą się w lipcu w Gorajcu jest Wędrowny Uniwersytet Korbowy prowadzony przez Barbarę i Macieja Bator. W trakcie czterodniowych warsztatów  będzie można nauczyć się gry na wyjątkowym instrumencie, jakim  jest lira korbowa, nieodłączny rekwizyt każdego wędrownego dziada. Festiwal skierowany jest głównie do rodzin, dlatego ludzie w różnym wieku znajdą na nim zajęcia dla siebie. Wśród gości festiwalu są osoby otwarte na nowe doświadczenia, zainteresowane muzyką tradycyjną i nowoczesnym, zdrowym stylem życia, pochodzące z wielu miejsc w Polsce i na całym świecie.

Bilety na tegoroczne Folkowisko dostępne są na stronie www.folkowisko.pl

Folkowisko już 11-14 lipca 2019!!!

Film z Folkowiska 2018 https://www.youtube.com/watch?v=FdGqjj2yu8Y

http://folkowisko.pl/karnety/

Zapraszamy na Folkowisko!

Wolne noclegi:

Chutor Gorajec

https://roztoczewita.pl/kompleks-wedrowiec/

Gospodarstwo Agroturystyczne Polanka

Hotel Restauracja Pałacowa