Ptaki zbiornika Tarnawatka – Ekościeżka

Trasa edukacyjno-ekologiczna “Eko-ścieżka” znajduje się w Tarnawatce prowadzi chodnikiem wzdłuż ulicy Wola trasą rowerową o długości  ponad 1 km. Ścieżka biegnie równolegle do “Pasternika” – płytkiego stawu porośniętego roślinnością szuwarową. Obszar ten posiada ogromne znaczenie dla ptaków, które odbywają tu lęgi.

Po drodze ustawiono 4 tablice informacyjne zapoznające z bogactwem terenu. Wyznaczono także miejsca do odpoczynku. Na końcu wyznaczonej trasy znajduje się mała drewniana wieża do obserwacji ornitologicznych. Wyznaczona Trasa jest tylko początkiem szlaku który dalej prowadzi przez las do głównych stawów rybnych Jan Górny i Sobieski.

Tarnawackie stawy są  ptasim rajem unikatowym w skali kraju ze względu na różnorodność występujących tu gatunków. Bogactwo terenu może, więc być wykorzystywane również dla wzbogacenia oferty turystycznej gminy związanej w szczególności z obserwacją przyrody. Kluczem do harmonijnego rozwoju jest wykorzystanie wiedzy o przyrodzie.

Przystanki Eko-ścieżki:
Przystanek I: Nasza Gmina
Przystanek II: Natura 2000
Przystanek III: Stawy w Tarnawatce
Przystanek IV: Poznaj mieszkańców i bywalców okolicy

Podczas spaceru polecamy wykorzystanie lornetek, które można wypożyczyć w siedzibie Stowarzyszenia Wzgórze Przyjaźni ul. Kościelna 1, 22-604 Tarnawatka tel. 84 662 47 29.

fot. Katarzyna Jaremczuk

One Comment

Comments are closed.