Rowerem przez „Roztocze bez granic”

Ruszyły zapisy na „Festiwal Turystyki Rowerowej- Roztocze bez granic” 2022- sztandarowe wydarzenie Powiatu Lubaczowskiego i jedno z największych na Roztoczu. W tym roku odbędzie się ono w dniach 17-18 czerwca na terenie dwóch powiatów: lubaczowskiego (województwo podkarpackie) oraz tomaszowskiego (województwo lubelskie).

Organizowany od 2015 roku przez Powiat Lubaczowski i Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie Festiwal, ma na celu propagowanie aktywnego spędzania czasu poprzez turystykę rowerową oraz promowanie atrakcji przyrodniczych, turystycznych i historycznych na terenie Rezerwatu Biosfery Roztocze oraz Geoparku Roztocze, zarówno na terenie województwa lubelskiego jak i podkarpackiego. W tym roku do grona organizatorów dołączył Powiat Tomaszowski. Partnerem wydarzenia jest Województwo Podkarpackie.

Roztocze bez granic

Tegoroczny Festiwal to dwa niezależne od siebie rajdy, których trasy przebiegają w obszarze pogranicza przyrodniczego i kulturowego regionów i państw, wśród naturalnych krajobrazów z różnogatunkowymi lasami. Festiwal to także promocja aktywnego trybu życia, turystyki bazującej na emocjach, połączenia aktywnego wypoczynku ze zgłębianiem wiedzy o regionie. Impreza zgromadziła już grono stałych fanów, którzy przyjeżdżają co roku z całej Polski,
by z perspektywy roweru odkrywać i doświadczać uroków Roztocza Wschodniego.

17 czerwca organizatorzy zapraszają na 95-kilometrowy rajd “Trasami Geoparku Roztocze”. Start i meta w Lubaczowie, a po drodze mnóstwo przyrody, zabytkowe cerkwie, krzyże kamieniarki bruśnieńskiej, skamieniałe drzewa i  dziewicze źródła Tanwi.

W sobotę 18 czerwca start i finisz przy II LO w Tomaszowie Lubelskim.  Na trasie 74-kilometrowego rajdu „Trasami biosfery Roztocze” m.in. Góra Wapielnia, wieża widokowa w Suścu, Szumy na Tanwi czy Pałac Łosiów w Narolu.

Na rajdy obowiązują zapisy, z którymi warto się pospieszyć, ponieważ na każdą z wypraw przewidziano limit 150 uczestników. Zapisy, regulamin oraz pozostałe informacje na stronie www.roztoczebezgranic.pl oraz na FB/roztoczebezgranic.

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Polska Organizacja Turystyczna, Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, Stowarzyszenie Samorządów Euroregion Roztocze, Wojewoda Podkarpacki, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej  w Lublinie- Wydział Nauk o Ziemi  i Gospodarki Przestrzennej.

Lokalna Organizacja Turystyczna “Roztocze” jest partnerem instytucjonalnym rajdu!