Roztoczańskie krajobrazy część I

Józefów – Hamernia – Nowiny – Majdan Sopocki – Ciotusza Stara – Długi Kąt – Górniki -Szopowe – Józefów Roztoczański – Józefów. Długość trasy – 34 km w tym:droga asfaltowa 27 km, droga leśna i gruntowa – 7 km.

Musimy dotrzeć do “Centralnego szlaku rowerowego Roztocza”. Przez Józefów wiedzie on ulicami: Leśną, Bartoszewskiego i Górniczą. Jedziemy nim w kierunku Suka. Po 5,5 km, na skrzyżowaniu we wsi Hamernia jedziemy na wprost, 1,6 km lasem, przejeżdżamy przez most na rzece “Sopot”, po 50 m dojeżdżamy do drogi asfaltowej i skręcamy w lewo jesteśmy we wsi Nowiny – na tym 500 m odcinku “Centralny szlak rowerowy Roztocza” pokrywa się z “Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu”, którą będziemy pokonywać najbliższe kilometry. Rozdzielenie tras następuje w miejscu zjazdu z drogi asfaltowej na ścieżkę, która z “małej górki” wiedzie ku dwóm mostkom na rzece Sopot. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że odcinek ścieżki między mostkami biegnie pod mostem kolejowym. Dalsze 1,5 km jedziemy ścieżką leśną, po prawej stronie mając dolinę rzeki Sopot. Z lasu wyjeżdżamy w Majdanie Sopockim – koło transformatora, tam skręcamy w prawo, po 100 metrach piaszczystej drogi jesteśmy przy tamie na rzece Sopot, której spiętrzone wody tworzą zalew o powierzchni 16 ha, pełniący w okresie wakacyjnym funkcje rekreacyjne. Przed nami roztacza się malowniczy widok na cały zalew.

By kontynuować jazdę, wracamy do miejsca zjazdu w piaszczystą drogę, skręcamy w prawo, po 700 m dojeżdżamy do skrzyżowania. Jeśli chcemy skorzystać z bazy gastronomicznej lub rekreacyjnej, skręcamy w prawo, 200 m dzieli nas od celu, jeżeli nie decydujemy się na ww. rozwiązanie, jedziemy na wprost, kierując się na Ciotuszę Starą. W niej po 3 km, skręcamy w lewo w kierunku Józefowa i rozstajemy się z “Trasą rowerową Ziemi Józefowskiej na Roztoczu” (dla tych, którym kilka kilometrów brnięcia po piasku zbytnio nie przeszkadza, polecamy kontynuację trasy, gwarantując wspaniale widoki). Jedziemy 5 km drogą powiatową (uwaga – duże natężenie ruchu); w Długim Kącie na skrzyżowaniu skręcamy w kierunku Krasnobrodu. Po 950 m zjeżdżamy z drogi asfaltowej w drogę leśną (w lewo), którą po 3 km docieramy do wsi Górniki; jeszcze 650 m polnej drogi i 200 m pod górę wjeżdżamy już drogą asfaltową. Znów jesteśmy na “Trasie rowerowej Ziemi Józefowskiej na Roztoczu”.

Na górce możemy podziwiać charakterystyczną panoramę Roztocza. Kontynuujemy jazdę na wprost do Józefowa – 11 km, pokonując ostry, ale krótki podjazd na granicy wsi Górniki i Szopowe po czym mamy 3 km z górki – w początkowej fazie (600 m) ostry zjazd (50 km/h). Przejeżdżając w ten sposób przez Szopowe, docieramy do skrzyżowania, pozostawiając za sobą szlak trasy rowerowej (za Szopowym zbacza w las, prowadzi również do skrzyżowania w Józefowie Roztoczańskim, droga leśna jest lekko piaszczysta), na którym skręcamy w lewo, po 2 km na kolejnym skrzyżowaniu w Józefowie Roztoczańskim jeszcze raz w lewo, by po 4 km dotrzeć do Józefowa.