Roztocze czyta “Wesele” [2 września]

Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane jako lektura Narodowego Czytania w 2017 roku. 

Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września 2017 roku.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

Roztoczańskie miasta, miasteczka oraz wsie włączają się silną grupą w narodowe czytanie. Zapraszamy naszych Czytelników do czynnego włączenie się w czytanie dramatu Wyspiańskiego.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.