Rząd pracuje nad rozwiązaniami wydłużającymi korzystanie z Bonu Turystycznego

21 stycznia 2021 roku odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, w której brał udział wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy. Minister odpowiadał na pytania dotyczące sytuacji turystyki w dobie pandemii i narzędzi pomocowych.

Jedno z nich dotyczyło planowanego przekazania 1 mld zł gminom górskim w ramach rekompensaty za zamknięty sezon zimowy. Członkowie komisji chcieli wiedzieć, dlaczego wsparcie to nie dotyczy samorządów z innych części kraju, które również są ponoszą straty. Minister wyjaśnił, że rząd przyznaje wsparcie tym ośrodkom, w których – jak wskazują dane statystyczne – zimowy ruch turystyczny jest największy. – Mamy świadomość, że cała branża turystyczna w całej Polsce jest poszkodowana, nie jesteśmy w stanie zrekompensować tych strat, natomiast ta skala obrotów, która odbywa się na strokach narciarskich zimą i strata dla gmin, w których są one zlokalizowane, jest znacznie wyższa niż w innych gminach – wyjaśniał.

W czasie posiedzenia minister wypowiedział się też w kwestii bonów turystycznych, które miały ratować branżę w kryzysie, ale w momencie zamknięcia gospodarki nie spełniają swojego zadania. Zapowiedział, że rząd pracuje nad rozwiązaniami wydłużającymi w czasie działanie bonu.

mat. Wiadomości Turystyczne/MO

  • MMT