Schronisko Turystyczne przy Starej Szkole

schronisko_przy_starej_szkole_gorecko_rekomendacja

Schronisko Turystyczne przy Starej Szkole, Górecko Stare 31, Józefów, kom. 453 045 202,
e-mail: 
gorecko@pontes.lublin.pl

Schronisko Turystyczne przy Starej Szkole

Adres: Górecko Stare 31
Miejscowość:
23-460 Józefów
Telefon kom.: 453 045 202
E-mail: gorecko@pontes.lublin.pl

Ilość miejsc noclegowych: 50

W roku 2023 obiekt po gruntownym remoncie został oddany do użytku.

  • parter – trzy pokoje z łóżkami piętrowymi po 7 miejsc w każdym,
  • piętro – na poddaszu, cztery aneksy z 3 miejscami w każdym, z możliwością wejścia po zewnętrznych schodach,
  • “pomieszczenie szczytowe, tak zwana podłoga, gdzie znajduje się około 30 miejsc na materacach.

W każdym pokoju (poza pomieszczeniem szczytowym) znajduje się łazienka, szafa i stolik. Kuchnia wyposażona jest w profesjonalny sprzęt AGD (zmywarka, czteropalnikowa kuchnia elektryczna, pralka, lodówka, garnki, naczynia itp.). Obiekt w sezonie zimowym ogrzewany jest najwyższej jakości pompą ciepła. Ciepłą wodę użytkową zapewnia instalacja solarna, pompa ciepła i grzałka elektryczna.

Wraz z oddaniem dla rowerzystów szlaku Green Velo obiekt posiada certyfikat “Miejsca przyjaznego rowerzystom”. Od strony północnej przy budynku znajduje się w części obudowana altana ze stołami i ławkami. Troska inwestora, to jest Archidiecezji Lubelskiej sprawiła, że w obiekcie wspaniale połączono poprzednie wykończenie z nowoczesnymi elementami. W wielu częściach wyeksponowano doskonale zachowane bale jodłowe, a na poddaszu więźbę dachową z krokwiami i deskowaniem.

W zarysie altany umiejętnie wkomponowano starą lipę w ściany i dach. Na placu możliwe będzie rozbicie namiotów, ustawienie kamperów, rozpalenie ogniska pod altaną, czy też zawieszenie hamaków na starych sosnach.

Zapraszamy!
Gospodarz schroniska: Marian Kusztykiewicz
tel: 500 076 499
e-mail: noclegigorecko@vp.pl

O obiekcie
Historia budynku Schroniska Turystycznego przy „Starej szkole” w Górecku Starym sięga początku XX wieku. We wzniesionym w latach 1910-15 budynku rozpoczęły się pierwsze zajęcia lekcyjne, które z oczywistych powodów realizowane były w języku rosyjskim. Obok funkcji oświatowej (realizowanej też w prywatnych mieszkaniach) ośrodek pełnił rolę domu kultury, sklepu oraz miejsca spotkań. Tutaj sprzedawano artykuły spożywcze i przemysłowe, wystawiano sztuki ukazujące człowieczą dolę i rozwój polskiej wsi, organizowano występy chóru. We wrześniu 1939 r. na tym terenie miały miejsce walki z Niemcami. 17 września artyleria okupanta ostrzelała w tych okolicach Pułk Piechoty Rezerwowej płk Władysława Adamczyka . Z tego miejsca, dowódcy poszczególnych oddziałów przeszli do Tereszpola, aby tam oddać się do niewoli. W okresie wojennym w budynku „Starej szkoły” tajne nauczanie realizował ukrywający się w Górecku Starym p. Markiewicz. Po wyzwoleniu organizacją nauczania zajęła się grupa pedagogów z pozostającą w pamięci wielu osób „p. profesor” Stanisławą Kukiełka. Jej ambicje sprawiły, że pod koniec lat 50-tych XX w. powstało tutaj Szkolne Schronisko Młodzieżowe, które gościło i nadal gości wielu zacnych turystów, ceniących ciszę, spokój, zapach lasu oraz serdeczny klimat i nastrój.

Gościom oferujemy:
łącznie 50 miejsc noclegowych,
– łazienkę z ubikacją, kuchnię z pełnym wyposażeniem,
– miejsca na: zaparkowanie samochodów, przyczepy kempingowej, rozpalenie ogniska i grilla,
gry i zabawy sprawnościowo – ruchowe, bezpieczne przebywanie zwierząt.
– dla zainteresowanych przygotowujemy domowe wyroby mięsne (wędzona szynka, kiełbasy, boczek)
– służymy fachową informacją turystyczną, usługami przewodnickimi po RPN i Roztoczu,
wystawiamy rachunki.
– możliwość zamawiania domowych obiadów!

Atrakcje dla gości
Działka obiektu (0,4 ha) graniczy z lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego i jest wspaniałym miejscem na wypoczynek w budynku, pod namiotami czy też w przyczepie kempingowej. Zaplecze sanitarne zapewnia ciepłą i zimną wodę (toalety, natryski). Wyposażona kuchnia daje możliwość przygotowania posiłków. Obok ciszy i spokoju, turysta znajdzie w tych okolicach wiele okazji na aktywny wypoczynek w różnorodnych formach ( rajdy piesze, rowerowe, spływy kajakowe, jazdy konne, plenery malarskie, sporty zimowe itp.). Wieczory można spędzić przy ognisku lub grillu, obserwując w pogodne noce planety i gwiazdy. Zainteresowani mogą razem z gospodarzami przygotować domowe wędzonki i inne smakołyki. W odległości około 40 km leżą takie miasta jak: Zamość, Tomaszów, Biłgoraj, 15 km jest do Krasnobrodu, 8 km do Zwierzyńca a 4 do Górecka Kościelnego i Józefowa. Służymy fachową informacją turystyczną i pomocą w organizacji wycieczek po Roztoczu czy też na Ukrainę. W okolicy organizowanych jest wiele imprez turystyczno kulturalnych, które na stałe wpisały się w kalendarz:

● weekend majowy Józefowska rowerowa EKOmajówka,
● 1 niedziela sierpnia – Festiwal Maryjny w Górecku Kościelnym,
● Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu (I połowa sierpnia),
● Festiwal Kultury Ekologicznej w Józefowie,
● zawody wędkarskie, grzybobranie, rajdy piesze i rowerowe.

Zapraszamy!

Cechy ogólne
Łazienka / Prysznic Aneks kuchenny / Dostęp do internetu / Miejsce na ognisko / Plac zabaw dla dzieci / Ogrodzony parking / Możliwość zamawiania posiłków / Akceptacja zwierząt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lokalizacja GPS
Współrzędne GPS
N: 50° 32′ 0.6282″
E: 22° 59′ 46.788″