Siwa Dolina, OSiR “Tomasovia”

Kompleks urokliwych śródleśnych polan, zwanych przez mieszkańców Siwą Doliną, od wielu lat jest miejscem spotkań, rekreacji i aktywnego wypoczynku. Znajdują się tutaj ścieżki piesze i rowerowe oraz trasy narciarskie. Na popularnej „siwce” można w wyznaczonych, bezpiecznych miejscach rozpalić ognisko, zorganizować piknik, a zimą wybrać się na kulig. Tutaj również odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych.

Nadleśnictwo Tomaszów wytyczyło wokół Siwej Doliny ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną. Częściowo pokrywa się ona z czarnym szlakiem turystycznym oraz z popularnymi trasami rowerowymi i narciarskimi. Ścieżka posiada dwa warianty: 3 km i 5,5 km, każdy z 10. przystankami, a których ustawiono tablice informacyjne i edukacyjne. Dzięki temu zwiedzający poznają strukturę lasu, panujące w nim zależności, gatunki flory i fauny oraz wybrane zagadnienia z hodowli i ochrony lasu. Na trasie ścieżki jest również arboretum, w którym znajdują się gatunki drzew obcego pochodzenia.

Tomaszów Lubelski jest stolicą narciarstwa biegowego województwa lubelskiego oraz siedzibą Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. Na Siwej Dolinie wyznaczone zostały trasy do uprawiania narciarstwa biegowego zimą oraz kolarstwa górskiego i biegów terenowych latem. Początkiem tych tras jest stadion sportowy i oświetlony tor nartorolkowy (z możliwością jazdy na wrotkach) znajdujący się na terenach leżącego nieopodal Ośrodka Sportu i Rekreacji “Tomasovia”. Wyznaczono 6 tras o długościach od 1 do 5 km. Trasa o długości 1200 metrów jest w pełni oświetlona do godz. 22.00 i w ten sposób dostępna dla wszystkich chętnych po zachodzie słońca.

Siwa Dolina to miejsce rodzinnych spotkań, doskonale przygotowany stok zimą służy do jazdy na sankach i workach z sianem. To miejsce spacerów, odpoczynku i relaksu w otulinie czystego roztoczańskiego powietrza.

Na stadionie miejskim funkcjonuje wypożyczalnia nart i nartorolek. Wszelkich informacji udziela Lubelski Okręgowy Związek Narciarski w Tomaszowie Lubelskim administrator wypożyczalni nart biegowych pod nr tel. 695 394 455.

Amatorzy sportów zimowych mogą również skorzystać z bezpłatnego lodowiska znajdującego się przy Tomaszowskim Domu Kultury. Przy TDK zlokalizowana jest również wypożyczalnia łyżew.

Więcej informacji o trasach na stronie www.lozn.org.pl

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tomaszowie Lubelskim
Adres: ul. aleja Sportowa 8, 22-600 Tomaszów Lubelski
tel. 84 665 93 10
e-mail: tomasovia.tomaszow@vp.pl
http://tomasovia.naszosir.pl/

Przy OSiR działa hotel, z którego chętnie korzystają sportowcy jak i turyści odwiedzający miasto.

tel. 84 665 93 50

Liczba pokoi: 15
Liczba miejsc noclegowych: 50
Dostępność obiektu: całoroczny

Wyposażenie pokoi:
pełen węzeł sanitarny / WC / WC przy pokoju / łóżka pojedyncze / TV
Dodatkowe informacje:
sala konferencyjna / kawiarnia, bar, bufet / parking / stołówka / miejsce na ognisko / korty