Sobótka Wędkarska w Krynicach

Krynicka „Sobótka Wędkarska” za nami. Kto był nie pożałował. Atrakcji było mnóstwo.Zaczęło się od łowienia ryb. Po kilkugodzinnym wędkowaniu na grobli nad zalewem, oczekiwani przez tłumy wędkarze przybyli na boisko przy parku, aby odebrać trofea.
W najmłodszej kategorii wiekowej – młodzików, najwięcej ryb złowił Kamil Harbuz reprezentujący koło “Tomasz” z Tomaszowa Lubelskiego, drugie jego kolega Antonino Orlando, a trzecie – Patryk Szykuła z koła w Krynicach. Jedynym juniorem był Bartek Kunicki, także z koła w Krynicach, zaś wśród seniorów na pierwszym miejscu zawody ukończył Tomasz Barcicki z Koła “Tomasz”, drugi był Marcin Kiełbiński z zamojskiego koła “Meblarz”, a trzeci – reprezentant gospodarzy Rafał Kałuża. Oprócz nagród za ilość złowionych ryb były też „Puchary Wójta Gminy Krynice” za największe okazy. Te trofea odebrali Kamil Harbuz i Krzysztof Kostrubiec z “Meblarza” Zamość. W zawodach wzięło udział 41 osób.
Wędkowanie to nie jedyny konkurs „Sobótki Wędkarskiej”. Do rywalizacji stanęły sobótkowe wianki. Jury oceniło propozycje 20 autorów. W młodszej kategorii wiekowej do 12 lat najciekawszą pracę przygotowała Gabriela Łopuszyńska z Zadnogi, drugie miejsce zajęła Maja Bul z Krynic, a trzecie Bartosz Bąk z Polan. Na wyróżnienie zasłużył Mateusz Kurzyński z Krynic. Na liście laureatów w kategorii “młodzież i dorośli” znalazły się kolejno – koła gospodyń wiejskich z Huty Dzierążyńskiej w gminie Krynice, Jezierni w gminie Tomaszów Lubelski i z Suśca. Wyróżnienie w tej grupie autorów przypadło Aleksandrze Rarot z Zadnogi.
Późnym wieczorem, kilkakrotnie zmieniająca się załoga strażackiej łodzi motorowej, rozrzuciła wianki na fale jeziora.
Było także poszukiwanie kwiatu, który rozkwita tylko w noc świętojańską. Kwiat paproci znalazł w pobliskim parku i zaprezentował przed publicznością Eryk Czwartkowski z Bożej Woli. W nagrodę otrzymał nagrodę z rąk wójta gminy Krynice Janusza Bałabucha.
W części artystycznej niedzielnej imprezy wystąpiły zespoły “Krynickie Szuwarki”, “Pojednanie” i “Źwiartowianki”, a także soliści Wiktoria Stopa, Mateusz Lenard i Natalia Kowalczuk z GOK w Krynicach oraz Aneta Szpinda z Komarowa-Osady, Szczebrzeska Kapela Podwórkowa i grupa “Arabeska” z Mircza. Muzyczne emocje przedłużył zespół „Solaris”, “Accord” i DJ SML.
Zgodnie z tradycją wędkarskich sobótek podczas festynu odbył się również Świętojański Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich. Lokalnymi wypiekami i innymi smakołykami kusiły gości KGW z miejscowości Krynice, Polany, Huta Dzierążyńska, Dąbrowa i Zadnoga w gminie Krynice oraz Jeziernia w gminie Tomaszów Lubelski i Susiec. Piotr Pyrkosz pełnił rolę konferansjera.
Organizatorzy dziękują: wszystkim, którzy poświęcili swój czas, zdolności i umiejętności i włączyli się do pomocy. Szczególnie dziękujemy komisji konkursowej – Hannie Orjanik, Aleksandrze Struzik, Annie Kostrubiec, Zbigniewowi Zającowi; Anecie Nadłonek za wykonanie kwiatu paproci, za scenografię, przy której pomagali także Daniel Kostrubiec i Filip Ananicz; pracownikom urzędu gminy i gminnych jednostek organizacyjnych, a także druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Krynic.
Organizatorzy – wójt gminy Krynice, GOK, Zarząd Okręgu PZW w Zamościu, Koło Wędkarskie w Krynicach.
mat. GOK Krynice/fot. Ewa Piwko-Witkowska