Sobótkowy koncert w Gorajcu [21 czerwca]

W niedzielne popołudnie 21 czerwca w Chutorze Gorajec w ramach najdłuższego dnia w roku w roku, a zarazem najkrótszej nocy często nazywanej sobótką lub kupalnocką koncert zagra legenda muzyki folkowej Orkiestra Świętego Mikołaja.

Święto sobótki to jedna z najdawniejszych tradycji kultywowanych od pokoleń w naszym społeczeństwie. Związana jest z letnim przesileniem słońca. W wielu regionach nazywana jest nocą Kupały, za to na Podkarpaciu od dawien dawna zwie się sobótką. Jest to święto wody, ognia, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

Od wielu lat o dawnych ludowych tradycjach odchodzących w niepamięć opowiadają członkowie Stowarzyszenia Folkowisko z Gorajca. Sobótki zwane też nocą świętojańską to ważny element ludowej obrzędowości. Dla ludności wiejskiej, która zawsze żyła blisko z naturą zmiany jakie w niej zachodzą były bardzo ważne, a najkrótsza noc w roku miała wręcz magiczną moc – opowiada Marcin Piotrowski z Chutoru Gorajec organizator wydarzenia.

Najdłuższy dzień w roku zawsze przypada w pierwszy dzień astronomicznego lata. Ten z kolei rozpoczyna się w momencie przesilenia letniego, czyli zwykle w nocy z 21 na 22 czerwca. Dlatego też w Gorajcu za dzień świętowania wybrano niedzielę. Koncerty rozpoczną się o godzinie 16.00 występem lokalnej Kapeli Nad Brusienką. Składa się ona z młodych pasjonatów folkloru podkarpacia, czerpiących z regionalnych źródeł i do nich się odwołujących. Natomiast Orkiestra Świętego Mikołaja to jeden z najbardziej zasłużonych folkowych zespołów na polskiej scenie muzycznej. Powstała w 1988 i jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskimi huculskim i tym inspiracjom pozostała wierna do dziś.

Wydarzenie zakończy wspólne puszczanie wianków na rzece Łówczance. Będzie to jedno z nielicznych wydarzeń muzycznych dostępnych dla publiczności. W koncercie zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami wziąć udział może maksymalnie 150 osób. Zapisy trwają na stronie facebookowej wydarzenia: Sobótka w Gorajcu

Organizatorzy zachęcają też do wędrowania podczas nocy świętojańskiej po roztoczańskich szlakach i powitania pierwszych promieni słonecznych nowego, niedzielnego dnia w miejscach kultowych dla turystów, takich jak Dahany czy znajdująca się w pobliżu Horyńca Zdrój świątynia słońca. Wraz z przyjaciółmi o zachodzie słońca rozpoczynamy wędrówkę i ruszamy na spotkanie nowego dnia. Mam nadzieję, że taka wyjątkowa wyprawa na długo zapadnie w naszą pamięć – opowiada Karolina Kornaś ze Stowarzyszenia Folkowisko.

Sobótkowy koncert  transmitowany będzie również na kanale Kultura w Kwarantannie, czyli w grupie  która skupia ponad 70 tysięcy ludzi kultury z całego kraju.

mat. prasowy

Pełna informacja do wykorzystania w załączniku wraz ze zdjęciami:

film https://www.youtube.com/watch?v=4hFt5C_zSrQ

wydarzenie: https://www.facebook.com/events/2339325986373245/

film https://www.facebook.com/chutorgorajec/videos/2654349681517280