Średniowieczna Noc Świętojańska w Czermnie [foto]

Średniowieczna Nocy Świętojańska odbyła się 24 czerwca 2017 roku na grodzisku w Czermnie koło Tyszowiec.

To była druga edycja tego ogólnopolskiego wydarzenia. Podczas imprezy mieszkańcy gminy Tyszowce oraz turyści mogli zapoznać się z historią i obyczajami jakie panowały w tym miejscu w średniowieczu.
Świętowano obok zabytkowego, najcenniejszego obiektu gminy – przy grodzisku w Czermnie, gdzie niegdyś wznosił się gród Czerwień, stolica Grodów Czerwieńskich. Przypuszcza się, że gród powstał ok. V-VI w. i był ośrodkiem tworzenia organizacji plemiennej Wołynian. Skarby z Czermna prezentowane są na wystawach w całej Polsce i zagranicą.
Na Średniowiecznej Nocy Świętojańskiej można było zobaczyć inscenizacje wczesnośredniowiecznej bitwy, wiecu słowiańskiego i zaślubin Sieciecha z Sobótką. Grupy rekonstrukcyjne prezentowały pokazy dawnych rzemiosł i uzbrojenia, przygotowywały średniowieczną strawę, uczyły średniowiecznych tańców.
Wydarzenie odbyło się dzięki współpracy: Urzędu Miasta w Tyszowcach, Samorządowego Centrum Kultury w Tyszowcach, Stowarzyszenia Rekonstrukcyjno-Historycznego Grodu Czerwień, Stowarzyszenia Czermno-Gród Czerwień i 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
MMT
—————————————————————————————————————————————–

galeria zdjęć: Magdalena Tereszczuk