Szczebrzeszyn

To malownicze miasteczko znane jest wszystkim z wiersza Jana Brzechwy ze słowami “W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”. Poetycki duch unosi się po uliczkach miasta i inspiruje miejscowych artystów, którzy oferują swoje obrazy i rysunki w małych galeryjkach wokół rynku. Tym samym Szczebrzeszyn powoli zyskuje miano “Kazimierza nad Wieprzem.”

Gmina Szczebrzeszyn znajduje się na styku Roztocza Zachodniego (Szczebrzeszyńskiego) i Środkowego. W jej centrum położone jest miasto Szczebrzeszyn. Podobno pierwsi mieszkańcy dzisiejszego Szczebrzeszyna osiedlili się na wzgórzu zamkowym około 5 tysięcy lat temu. Położenie grodu na skrzyżowaniu Szlaku Bursztynowego oraz trasy między Kijowem a Krakowem stwarzało szansę dynamicznego rozwoju. Historia tych okolic pozostawiła wiele śladów z których mieszkańcy są dumni. Znajdują się tutaj świątynie trzech narodów niegdyś zgodnie zamieszkujących miasto: Cerkiew Zaśnięcia NMP (XVI w.), kościół św. Mikołaja (XVII w.), kościół i zespół klasztorny św. Katarzyny (XVII w.) i synagoga (XVII w.). W centrum miasta znajduje się rozległy rynek którym od niedawna zawładnął jeden z wielu szczebrzeszyńskich chrząszczy. Ile ich jest? To zadanie dla wytrwałych odkrywców.

W okolicach Szczebrzeszyna znajdziemy wiele pięknych i malowniczych miejsc, które zachęcają do wędrówek pieszych i rowerowych. Skorzystać możemy w tym celu ze szlaków i ścieżek. Ścieżka przyrodniczo-historyczna Szczebrzeszyn Kawęczynek pokazuje najciekawsze fragmenty Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Szereg punktów widokowych znajdujących się na trasie, pozwala na podziwianie niezapomnianych panoram doliny Wieprza oraz Roztocza.

Najbardziej cennym obszarem pod względem botanicznym jest „Las Cetnar” koło Kawęczynka. Jest to jeden z większych zwanych na obszarze parku krajobrazowego, kompleksów leśnych, porośniętych buczyną karpacką, z niewielką ilością grabu, osiki i klonu. Do odkrycia jest także wiele innych tajemniczych miejsc. Jednym z nich jest Szczebrzeszyńskie Piekiełko z największą siecią wąwozów lessowych w Polsce.

Informacja Turystyczna przy Miejskim Domu Kultury
ul. Sądowa 3, tel. 84 682 10 60
e-mail: mdk@szczebrzeszyn.pl
Czynne: pn. – sob. 10.00 – 17.00 (01.01 – 30.06; 01.09 – 31.12)
pn. 10.00 -15.00, wt. – nd.10.00 – 17.00 (01.07 – 31.08)
www.szczebrzeszyn.pl