Tanew

Tanew to jedna z najpiękniejszych rzek w południowo-wschodniej Polsce. Rzeka wypływa na południowym Roztoczu, z bagien między wsiami Stara Huta i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka. Płynąc skrajem Puszczy Solskiej Tanew odkrywa najcudowniejsze widoki tej części Roztocza. Spływ kajakowy najlepiej zacząć od Narola lub miejscowości Paary.

Odcinek Narol – Paary – Rebizanty
Od miejscowości Narol rzeka regulowana, zarośnięta wikliną i trzciną, przez którą trzeba się przedzierać, występuje kilka jazów (progów). Nie wszystkie z nich da się przepłynąć, wtedy należy przenieść kajak. Odcinek dość trudny. Mijając most „Huta Szumy” Tanew płynie wąskim, krętym i płytkim korytem. Na trasie wymagana jest jedna przenoska (stare drzewo), przy którym znajduję się miejsce biwakowe z zadaszeniem, gdzie można odpocząć. Trasa bardzo łatwa, godna polecenia.

Odcinek Borowe Młyny – Osuchy
Początek odcinka uciążliwy, kręto, wąsko, omijamy kolejne zwalone drzewa. Borowiec: zabudowania na obu brzegach. Odcinek wśród lasu, na jego końcu jaz z zastawą z desek i betonową pochylnią. Można spływać, ewentualnie przenieść kajaki lewym brzegiem. Uregulowana rzeka płynie bystro w głębokim korycie, aż do Osuch (nowy betonowy most). Etap łatwy.

Odcinek Osuchy – Stare Króle
Do ujścia Tanwi brak jest przeszkód wymagających przenoszenia kajaka, nieliczne kłody w nurcie i mielizny. Rzeka bardzo malownicza, urokliwa o leniwym nurcie. Po drodze mijamy kilka mostów. Króle Stare, most drogowy (trasa Biłgoraj – Przemyśl). Odcinek najczęściej wybierany przez naszych klientów, polecany dla rodzin. Trasa bardzo łatwa.

Odcinek Stare Króle – Harasiuki
W korycie wyspy i mielizny. Kolejny drewniany most. Łąki, sosnowy las. Rzeka szeroka i piękna. Harasiuki, most betonowy, pod nim pale po starym moście, wieś na lewym brzegu. Wyspy. Resztki drewnianego mostu. Trasa bardzo łatwa.

Odcinek Harasiuki – Ulanów
Trasa bardzo łatwa, czas przepływu 5 godz. Długość trasy 21km. Ujście Tanwi do Sanu wśród piaszczystych mielizn.

źródło: kajaki-roztocze.pl

———————————————————————————————————————-